Vytvořte si vlastní webové stránky za pár hodin

  • 71
Abyste si udělali vlastní webové stránky, nemusíte být žádným programátorem ani zázračným grafikem. Jednoduché stránky si dnes dokáže vytvořit každé malé dítě, které kdy přičichlo ke klávesnici domácího PC. V tomto článku si projdeme základní věci, o kterých byste měli vědět, než se pustíte do dobrodružství s názvem HTML.

Internet je o zábavě,  informacích a komunikaci. Proto si radši předem promyslete, jestli vaše stránky budou nějakým přínosem. Uvědomte si předem, že jestliže nebudete stránky nijak aktualizovat, návštěvníci se k vám zrovna dvakrát vracet nebudou.

Jestliže už víte, co na svých stránkách budete prezentovat, můžete se vrhnout na plánování stránek. Je dobré si předem naplánovat strukturu webu, tedy jaké bude mít rubriky a jak budou mezi sebou linkované. Nezapomeňte ani na to, že vaše stránky musejí být pro návštěvníka přehledné. Jednoduchá a přehledná navigace po webu je další z důležitých vlastností budoucího webu.

Programové vybavení

Stránky si můžete udělat i v poznámkovém bloku. To ale jen v případě, že už dostatečně ovládáte příkazy jazyka HTML. Pro úplné laiky a začátečníky bychom doporučili některý z WYSIWYG editorů. V nich si poskládáte stránku v grafickém prostředí a klidně nemusíte vůbec spatřit ani písmenko ze zdrojového kódu.

Jestliže chcete ale se svým webem pracovat dále, je dobré sledovat, co se změní ve zdrojovém kódu, když něco změníte v grafickém prostředí. Jednoduše a rychle tak pochopíte princip fungování jednoduchého HTML.

HTML stránky vám vygenerují i některé textové editory, ale tuto možnost nedoporučujeme, protože ty váš zdrojový kód „obohatí“ o mnoho nepotřebných dat, které pak zbytečně zvětšují výsledný soubor.

S obrázky to zpočátku moc nepřehánějte a pokuste se vytvořit funkční textovou verzi stránek. Jestliže všechno funguje tak jak má, začněte pomalu experimentovat s obrázky.

Máme funkční web. A co dál?

Jestliže jste s výsledkem svého snažení už více než spokojeni, můžete začít přemýšlet, kam web umístíte. Možností máte celkem dost. Jak jste si mohli přečíst v minulém díle našeho seriálu, tak hostingových služeb  můžete využít na freewebech a nebo na placených serverech. Také záleží na tom, jestli chcete vlastní doménu nebo ne.

Na server si stránky umístíte sami pomocí FTP klientu. Ten najdete v hojně používaném Windows nebo Total Commanderu a nebo si můžete stáhnout některý z mnoha volně šiřitelných klientů. Práce s FTP klienty je snadná a funguje na klasickém principu, který před lety zavedl Norton Commander. 

Jak prezentovat stránky?

Hodnota stránek se měří kvalitou obsahu a počtem odkazů, které se na ni vážou. Aby váš web někdo našel, je potřeba ho zaregistrovat do katalogů našich a klidně i zahraničních. I bez registrace vás sice přátelé najdou přes Google, ale přeci jenom je praktické, zaregistrovat je i na všechny české portály.

Registraci zařídíte vyplněním jednoduchého formuláře a v případě, že jde o nekomerční stránky a nechcete mít speciální zvýhodněné pozice v rubrikách katalogu nebo při zadávání klíčových slov, je registrace zdarma.

Vlastní stránky můžete propagovat i tak, že si najdete weby s podobným obsahem a nabídnete jim spolupráci. Zpočátku stačí jen výměna odkazů a později můžete spolupracovat i na obsahu.

Aktualizace je nutná

„Když dobře vypadáte, lidé se k vám rádi vracejí,“ říká se v jedné reklamě. U webových stránek je tomu podobně. Návštěvníci se k vám budou vracet, když nabídnete zajímavý obsah. To je alfa a omega internetových stránek a měli byste ji mít pořád na paměti.

Zdroje jsou hlavně internetu

Na závěr se zkuste podívat po internetu, kde najdete určitě plno návodů a praktických rad. Využívejte diskusní fóra a neváhejte kontaktovat své zkušenější kolegy. Základní informace o HTML a stavbě webových stránek můžete najít na povedených stránkách Jak psát web. Na stránkách Grafika.cz  najdete užitečný seriál s návody do Photoshopu, v němž se dovíte, jak si jednoduše upravit grafiku pro svůj web.