Výuka tvorby virů - nový předmět pro vysokoškoláky

  • 16
Netradičním způsobem se rozhodla proti stále rostoucímu množství virů bojovat univerzita v Calgary. Její nový předmět má pomoci pochopit studentům viry a rovněž je naučit, jak se proti nim bránit. Laboratoř umožní i vlastní tvorbu virů a jejich umělé rozšíření v síti.

Možná jste se i vy někdy zamysleli, kdo stojí za tvorbou virů. Většinou jsou to jednotlivci, snažící se sami sobě něco dokázat. Nezřídka kdy na to také doplatí, když zavirují půl světa a následně jsou zadrženi, usvědčeni a uvězněni. Viry však nyní tvoří také studenti na univerzitách - a nic jim za to nehrozí. V jejich případě totiž výtvory zůstávají izolovány za branami škol a kurzy tvorby virů mají vzdělávací charakter.

Jednou ze škol, kde se vyučuje předmět programování virů, je univerzita v Calgary. Šestnáct studentů, v civilním životě vývojáři či programátoři, je žáky nově otevřeného oboru Výuka tvorby virů. V předmětu se snaží pochopit, jak viry fungují, čím mohou uškodit a jak stále se zvyšujícímu počtu útoků virů zabránit, informoval kanadský deník Calgary Herald. Studenti si zkouší viry rovněž naprogramovat.

Na univerzitě byla zřízena zvláštní laboratoř, ve které je několik počítačů propojených mezi sebou. Počítače, které nejsou připojeny k internetu, jsou co chvíli infikovány virem.
Studenti musí před vstupem do učebny odevzdat dokonce i mobilní telefony a další zařízení, na kterých by se dal případně vir odnést "ven".

Viry napáchají ročně nevyčíslitelné škody, a tak se může zdát, že výchova odborníků, kteří dokáží proti virům bojovat, bude chápána jako druh osvěty. Jak však připouští Dan Seneker z calgarské univerzity, má projekt výuky virů poměrně dost negativních ohlasů. "Je to ožehavé téma, ročně se na boj proti virům a za náhradu škod vydají miliardy dolarů a my veřejně prohlašujeme, že na univerzitě vyučujeme tvorbu virů..." stěžuje si Seneker.

Pochyby o nápadu Kanaďanů mají také tvůrci antivirových programů. Dirk Kollberg z antivirové společnosti McAfee se domnívá, že studentům učícím se nové poznatky spočívající z tvorby virů nikterak neprospějí a rozhodně jim nepomohou lépe zvládat možné nebezpečí.

Virů existuje v současné době na 80 tisíc a měsíčně jih zhruba 700 přibude. Ačkoliv antivirové společnosti vymýšlí stále nové a lepší způsoby ochrany před napadením viry, jejich tvůrci budou vždy o krok před nimi. A i když bude výuka tvorby virů asi vnímána spíše negativně, nelze univerzitě upřít snahu alespoň o částečný zvrat situace a rovněž osvětu, o kterou se snaží.