Vývojáři, plaťte! aneb Jak Thomson pohřbil formát MP3 (zamyšlení)

  • 22
Formát MP3 patrně v nejbližší době skončí. Rozhodla o tom nová licenční politika firmy Thomson, která drží v rukou patenty na populární kompresi. Od nynějška budou muset za formát platit nejen výrobci hardwaru a komerčních aplikací, ale i vývojáři freewarových přehrávačů.

Formát MP3 se postaral o revoluci ve způsobu ukládání hudby i přenosu zvuku přes internet. Oblíbily si jej miliony sběratelů, které fascinovala úspora místa - rázem šlo na jeden datový disk umístit dvanáct alb v kvalitě blízké CD. Stihl se stát také noční můrou hudebního průmyslu, který jej viní z poklesu prodejnosti hudebních nosičů. A nyní mu hrozí záhuba.

Za vším hledej... peníze
Winamp, Sonique, TPlay, FreeAmp... Softwarových přehrávačů existují desítky, ne-li stovky. Jejich vývoj a distribuce totiž prakticky nic nestály, neboť integrace MP3 dekomprese nepodléhala žádnému zpoplatnění. Thomson si ale řekl: "No hrome, tady přece můžeme vydělat!" A spolu s duchovním otcem formátu MP3, Fraunhoferovým Institutem, zavedly licenční poplatky. Každá firma, včetně nezávislých vývojářů, nyní musí za každou kopii svého programu odvádět $0,75 - nebo zaplatit jednorázově 50 tisíc dolarů. Minimální roční paušální licence je přitom za 15 tisíc dolarů! Z toho vyplývá, že i když vystavujete svou utilitku zdarma na internetu a neplyne pro vás z toho žádný komerční prospěch, musíte zaplatit uvedenou částku.

Lyra PDP 2800, jediný přístroj s mp3PRO 

mp3PRO nesplnil očekávání
Zuřivě propagovaný formát, který měl přinést dvojnásobný úložný prostor oproti standardnímu MP3, se ani zdaleka neuchytil tak, jak v Thomsonu všichni doufali. Podporuje jej velice málo aplikací, kromě firemního demo-enkodéru a plug-inu pro Winamp jen Nero Burning ROM (trial kodek na 30 použití, lze dokoupit plnou verzi za $19 USD) a MusicMatch Jukebox, který je zdarma (zpoplatněna je pouze rozšířená verze Plus) a obsahuje plný mp3PRO kodek. Ani v oblasti hardwarových přehrávačů se zatím mp3PRO neprosadil. Přestože jsou uživatelé vehementně ujišťováni, že se s výrobci vedou horečnatá jednání o začlenění podpory tohoto formátu do přenosných zařízení, výsledkem je zatím jeden jediný kompatibilní přehrávač: harddiskový jukebox Thomson Lyra PDP 2800. mp3PRO se z neznámých důvodů vyhnulo i firemním MP3/CD přehrávačům, čímž ztrácí smysl. Bylo vytvořeno zejména pro uložení většího množství hudby na CD médium.

Demo enkodér/přehrávač mp3PRO od Thomsonu

Ogg vyčkává
Se zpoplatněním MP3 se patrně spousta výrobců rozhodne raději podporovat dostupnější formáty. Obrovská šance se tak naskýtá Open Source projektu Ogg Vorbis. Tento formát je velice blízký MP3, poskytuje ale lepší zvuk při totožné bitrate, a co víc - jako na otevřený standard se na něj nevztahují žádné patenty. Jeho použití je tedy zcela zdarma. Výrobci hardwaru se k němu donedávna obraceli zády, neboť procházel složitým vývojem a dlouho nebyla k dispozici finální verze. Po vydání ostrého kodeku Ogg Vorbis 1.0 by se situace měla změnit - a Thomson tomu jen napomáhá.

Zanikne MP3?
Populární "empétrojky" už přežily mnohé, hudební fanoušky neodradil ani nástup nového Windows Media Audio od Microsoftu. Na MP3 jsme si cenili především svobody, formát nebyl svázán žádnými omezeními v podobě digitální správy autorských práv. Současná licenční politika Thomsonu ale jeho pozicí nejspíš řádně otřese. Na hardwarové dekodéry se licence vztahuje odjakživa, ale zpoplatnění softwarových přehrávačů mnoho vývojářů odradí. Zanikne Winamp či Sonique? Nejspíš ne, pouze se přeorientují na Ogg Vorbis, který bude kralovat trhu. Je totiž zdarma!