PC

PC

Vyzkoušejte si deset nejzajímavějších internetových aplikací.

  • 15
Nové webové služby jsou fenoménem současného internetu. Prakticky denně vznikají nové a nové aplikace, které lze provozovat odkudkoliv, nezávisle na operačním systému a nemusejí se instalovat. Pojďte se podívat na ty nejzajímavější.

Není to tak dlouho, co jsme psali o zajímavých aplikacích, které fungují přímo na internetu, a tudíž je není nutné stahovat a instalovat. Více v článku Nic nestahujte! Všechno je na internetu zdarma a kdykoliv. Dnes na tento článek tak trochu navážeme a podíváme se na deset nejzajímavějších Web 2.0 služeb podle serveru Technet.cz.

Co je Web 2.0?
Tento fenomén dnešní doby, který byl pojmenován v roce 2003, umožňuje tvorbu webových stránek s dynamickým obsahem, vstupy uživatele a novátorským formátem.

Příští generace webu je tady. Web 2.0 služeb na internetu existuje velké množství. Avšak jen zlomek z nich se dostane takové popularitě, aby ji využívaly milióny lidí po celém světě. Označit jednoznačně ty, které jsou nejpoužívanější není jednoduché, a tak jsme je roztřídili do několika kategorií. Pojďte se tedy s námi podívat na deset z nejzajímavějších dle našeho názoru.

Video
YouTube – www.youtube.com

Službu YouTube asi není třeba příliš představovat. Tento server vznikl v únoru 2005, kdy ho v garáži založili tři mladíci, kteří do té doby pracovali ve společnosti PayPal. YouTube svým uživatelům umožňuje nahrávat, sdílet a sledovat videozáznamy. Najdete na něm tak na miliony různých filmů, videí, ale i shotů a jiného video obsahu. Za svůj úspěch vděčí rozmachu internetu a on-line reklamě. V říjnu minulého roku YuTube koupila společnost Google a to za cca 36,5 mld. Kč.

Vlastník: Google

YouTube


Fotografie
Flickr – www.flickr.com

Flickr je jednoduchý a elegantní způsob jak sdílet, archivovat a organizovat fotografie na internetu. Služba Flickr se může stát vaším osobním fotoalbem umístěným na webových stránkách, kde můžete své fotografie přehledně uspořádat, upravit, přidat popisky a také rozhodnout, zda budou snímky přístupné pro všechny ostatní uživatele Flickru, nebo pouze pro vaše přátele, případně pro nikoho kromě vás. Svá alba navíc můžete prohlížet i na mobilních telefonech.

Vlastník: Yahoo!

Flickr


Záložkování
Del.icio.us – http://del.icio.us

Del.icio.us je tzv. social bookmarking služba, česky záložkovací služba. Vznikla v roce 2003 a v roce 2005 byla prodána společnosti Yahoo!. Do té doby nebyla tolik rozšířena, ale zapracovalo se na ní a v dnešní době je to jeden z nejpoužívanějších záložkovacích serverů. A o co tedy jde? Pomáhá sdílet zajímavé internetové adresy se všemi uživateli internetu. Je tedy založena na podobném principu jako Flickr, ale s tím rozdílem, že se nesdílejí fotografie, ale internetové stránky řazené do kategorií dle zaměření.

Vlastník: Yahoo!

Del.icio.us


RSS čtečka
Bloglines - www.bloglines.com

Ten, kdo z vás zná pojem čtečka RSS zdrojů, nebude mít problém pochopit, k čemu slouží služba Bloglines. Jako jedna z prvních služeb umožnila přistupovat k vámi nadefinovaným RSS zdrojům z jakéhokoliv počítače připojeného k internetu. Ovšem umí i číst podcasty, založit si na něm lze vlastní weblog či pracovat s fotografiemi a dokonce prohledávat internet. Své oblíbené kanály přitom můžete on-line poslat vašim známým či kamarádům. Nechcete-li či nemůžete instalovat na PC RSS čtečku, potom je Bloglines nepostradatelným pomocníkem.

Vlastník: IAC Search & Media

Bloglines


Domácí stránka
Netvibes – www.netvibes.com

Řada z nás používá pro surfování na internetu tzv. rozcestník či chcete-li domácí stránku. Jde o stránku, na které máte uložené oblíbené odkazy. Pokud ji máte uloženou na svém PC, potom k ní máte přístup jen z něho. Existují však služby, které nabízejí možnost uložit si on-line rozcestníky na jejich servery. Nedávno jsme o nich psali zde. Netvibes však jde ještě dále. Nabízí totiž mnohem propracovanější rozcestník. Nabízí několik schémat, které postupem času přibývají. K dispozici jsou i miniaplikace, které si lze do svých tagů přidávat (RSS čtečky, e-mailového klienta, kalendář, poznámkovník atd.).

Vlastník: Tariq Krim

Netvibes


Zpracování textu
Google Docs & Spreadsheets – http://docs.google.com

Chtěli byste on-line textový editor a tabulkový procesor, který běží ve většině moderních internetových prohlížečích a umožňuje svým uživatelům prohlížet, upravovat a ukládat dokumenty doslova odkudkoliv, kde máte přístup na internet? Tak toto vše a ještě více nabízí služba Google Docs & Spreadsheets. Je tvořena textovým editorem (který Google koupil od společnosti Upstartle) a tabulkovým procesorem. Zkuste využít on-line vytváření dokumentů na internetu.

Vlastník: Google

Google Docs & Spreadsheets


Mapy
Google Maps – http://maps.google.com

Patrně jen málokdo nezná mapy na Seznamu, Atlasu či Centru. Vyhledávací obr, společnost Google, má svůj mapový portál rovněž. Ten je celý postaven na nejnovější technologii Ajax a umožňuje podívat se na jakékoliv místo na celém světě. Prohlížet však nemusíte pouze základní mapy, ale i satelitní snímky, které lze přiblížit natolik, že někdy můžete přečíst i registrační značku auta. V poslední verzi lze navíc vyhledávat i ulice v ČR.

Vlastník: Google

Google Maps


Kecálek
Meebo – www.meebo.com

Trávíte-li více času na počítači v zaměstnání či ve škole, nebo se na něj dostanete jen v internetových kavárnách, jistě občas narazíte na problém s instant messagingem. Chcete-li například prostřednictvím ICQ chatovat odkudkoliv, je tu Meebo. Jde o Web 2.0 službu, která se však nesoustředí pouze na jednu komunikační síť. Tento multiprotokolový klient tedy podporuje následující sítě – AIM, Yahoo!, Google talk, MSN, ICQ a Jabber. Služba nabízí spoustu zajímavých funkcí, jednoduché a příjemné uživatelské rozhraní.

Vlastník: Meebo

Meebo


Encyklopedie
Wikipedia – http://cs.wikipedia.org

Wikipedia je mnohajazyčná webová encyklopedie (také v češtině) se svobodným (otevřeným) obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Jejím cílem je tvorba a celosvětové šíření volně přístupných encyklopedických informací. Wikipedie existuje ve více než 250 jazykových verzích různého rozsahu, z nichž zhruba třetina je spíše symbolická. Wikipedie funguje na principu tzv. wiki, což znamená, že nový článek může vložit a takřka libovolný článek může změnit (ať už pouze opravit překlep, zkorigovat věcnou chybu, článek výrazně rozšířit nebo zcela přepsat) takřka kdokoli s přístupem na web.

Vlastník: Wikimedia

Wikipedia


Vlastní rádio
Last.fm – www.last.fm

Pokud máte chuť objevit novou hudbu, která má něco společného s vašimi oblíbenými alby, anebo jen chcete dát světu vědět o tom, které interprety posloucháte na počítači nejčastěji, potom zavítejte na Last.fm. Tuto službu před třemi lety rozběhlo několik hudebních fanoušků. Jeho myšlenka je prostá: každý zde může mít svou vlastní stránku, na níž se zobrazují písničky, které zrovna poslouchá, žebříčky nejpřehrávanějších skladeb a interpretů, i nejrůznější postřehy nejenom o hudbě. Uživatelé mohou diskutovat ve fórech, sdružovat se do skupin a také poslouchat jedinečné rádio ušité přímo na jejich hudební vkus.

Vlastník: Last.fm

Last.fm