Sir Tim Berners-Lee, otec World Wide Web

Sir Tim Berners-Lee, otec World Wide Web | foto: Profimedia.cz

Web slaví 20 let, zrodil se jako vedlejší produkt atomového výzkumu

  • 66
World Wide Web, nejpopulárnější internetová služba, už má přes miliardu uživatelů. Za dvě desetiletí se proměnil ze strohého akademického nástroje ve všeobjímající džungli obchodů, zábavy, videa, fotografií, informací, názorů, podvodů a sociálních vazeb.

Celosvětová síť internet se rodila už koncem šedesátých let. Počátky má v americké univerzitní sítě ARPANET, jejíž vývoj financovala i armáda USA.

Web - historie

12. listopadu 1990
Tim Berners-Lee a jeho kolega Robert Cailliau navrhují hypertextový projekt WorldWideWeb

Vánoce 1990
Tim Berners-Lee má hotové vše potřebné pro start webu: první prohlížeč (WorldWideWeb), první webový server a na něm první webové stránky.

6. srpna 1991
Tim Berners-Lee veřejně publikuje shrnutí projektu WorldWideWeb na fóru ve skupině alt.hypertext.

Přesto si dnes mnoho lidí pod pojmem "internet" představí pouze jednu jeho část: internetové stránky, tedy World Wide Web, zkráceně web.

Právě tato služba, umožňující propojení hypertextových dokumentů a jejich snadné prohlížení, nastartovala masovou popularitu internetu. A tváří se, že ještě zdaleka neřekla poslední slovo.

Fáze 1 - snadná publikace a propojení

Podle některých je dnešní web vlastně vedlejším produktem výzkumu v jaderné fyzice. V klíčovém pracovišti CERN se setkávali a společně působili jedni z nejtalentovanějších vědců. Právě v tomto akademickém prostředí vznikla velká idea hypertextově propojené pavučiny informací, která si, jak její název World Wide Web napovídal, skutečně podmanila svět.

Web své akademické kořeny nezapře. Sir Tim Berners-Lee, britský fyzik, který byl za své zásluhy o internet pasován na rytíře, napsal přesně před dvaceti lety základní informace o projektu na diskuzní stránku alt.hypertext. Datum 6. srpna 1991 je považováno za klíčové při "zrodu" webu jakožto veřejného média.

Sir Tim Berners-Lee, otec World Wide Web

"Projekt WorldWideWeb (WWW) chce umožnit propojení jakýchkoli informací. Projekt WWW zpočátku umožňoval nám jaderným fyzikům sdílet data, dokumentaci a novinky. Jsme velmi zvědaví na rozšíření webu do dalších oblastí..."

Screenshot první webové stránky, dostupné na http://www.w3.org/

Pravděpodobně netušil, že už o deset let později bude web prakticky nepostradatelnou součástí prezentace všech velkých firem. Internetové stránky se staly samozřejmostí nejen pro instituce a média, ale svoje weby si začali ve velké míře pořizovat i jednotlivci.

Fáze 2 - blogy, videa, sociální sítě a služby

Web 1.0 a Web 2.0

Od osobních stránek byl už jen krůček k weblogům, stránkám určeným ke sdílení videí a obrovskému nárůstu uživateli generovaného obsahu na internetu. Dnes, deset let od začátku této nové generace webu, tzv. Webu 2.0, už je interaktivita webových stránek naprosto samozřejmá. Známé klišé praví, že Web 1.0 propojoval informace, Web 2.0 propojuje lidi.

Internetový prohlížeč se postupně změnil z jednoduchého nástroje určeného k zobrazování textu a obrázků v bezmála svébytný operační systém, v rámci něhož si můžete spouštět on-line aplikace (e-mailový klient, kancelářské aplikace i multimediální editory).

Přes obrovský rozvoj ve všech oblastech se lze domnívat, že web je zatím stále ještě v začátcích. Stále jde o nový svět, jehož možnosti podnikatelé, vědci i uživatelé teprve začínají objevovat.