Webové oko Logitechu

Naším testem prošla webová kamera QuickCam Express od společnosti Logitech. Mimo klasických funkcí, které se dají od standardního webcamu očekávat, nabízí ve svém softwarovém vybavení i několik interaktivních her.
V současné době se vzhledem k celosvětové bezpečnostní situaci hledají možnosti, jak zmenšit rizika pro obchodníky a další osoby, které potřebují komunikovat se svými vzdálenými partnery či spolupracovníky. Firmy i soukromé osoby se pokoušejí nalézt cestu, jak se vyhnout především letecké dopravě. Internet je ideální prostorem, který se dá k náhradním schůzkám použít. Komu nestačí písemná komunikace, může použít hlasové přenosy, a kdo se nespokojí ani s tím, může k hlasu přidat obraz.

Webová kamera Logitech QuickCam Express Jedním ze zařízení, která umožňují snímání obrazu a za pomoci počítače jeho přenos po Internetu, je tzv. webová kamera. Společnost Logitech nám poskytla svůj dualpack se dvěma webovými kamerami Quick Cam Express. Přestože se dají tyto kamerky získat jednotlivě, nabízí je společnost v tomto balení poněkud levněji. V přepočtu na jednu tak cena vyhází mírně pod 3000 korun.

Balení a vzhled

V Dualpacku jsme nalezli dvě naprosto stejné krabice s totožným obsahem. Po rozbalení jedné z nich jsme získali samotnou kamerku s USB kabelem, podstavec, CD se softwarem a jednoduchý šestnáctijazyčný manuál, který má i českou mutaci.

Webová kamerka sama o sobě vypadá jako oční bulva, ostatně jako u většiny podobných zařízení nejen značky Logitech. Je plastová v bílém provedení, optika je umístěna na přední straně. Modré gumové okruží slouží k ručnímu ostření. Na druhém konci z bílé koule vychází kabel s USB zakončením. Na horní části má nad firemním logem umístěno tlačítko, které má funkci fotografické spouště. Podstavec je vyroben z poměrně tuhé, ale ohebné pryže a tělo kamerky se do něj nasadí a připevní pomocí malého kolíčku na jejím spodku.

Instalace a spuštění

Boční pohled Dle doporučení manuálu jsme nejdříve vložili do mechaniky dodávané CD a v nabídce, která se po načtení objevila, jsme vybrali instalaci QuickCam software. Program nás poté upozornil na možnost doplnění našeho počítače podpůrným softwarem, kterým jsou Real player od Real Networks, HTML page update společnosti Microsoft a od stejné společnosti program Direct media update. Poté je nutno počítač restartovat a při následném spuštění je uživatel pomocí animované sekvence požádán o zapojení samotné kamerky.

Softwarové vybavení

QuickCam je program, který spolupracuje s webkamerou a ve své nabídce má celkem šest funkcí. První umožňuje zachytávat video, popřípadě tvořit snímky. U snímků si lze nastavit samospoušť a u videa začátek a konec nahrávání, snímání i audia z externího mikrofonu a počet snímků za vteřinu. Pro video i foto se zároveň nastavuje rozlišení a kvalita obrazu. Další funkce programu umožňuje automaticky komprimovat video či snímky a vkládat je jako přílohy do e-mailů. Další funke vytvoří fotoalbum, které je možno umístit na web. Čtvrtá položka dokáže na webovou stránku přidat vstup kamery, takže se celý svět může podívat, co se právě v prostoru, který kamera snímá, děje. Následující tlačítko slouží k regulérnímu vysílání přes internet, neboť k předchozí funkci přidává zvuk. A konečně poslední vlastnost tohoto programu dovoluje správu pořízených souborů.

Dalším zajímavým programem je Reality Fusion GameCam. Ten, jak se dá z názvu pochopit, potěší všechny hravé lidi. Jeho součástí je několik her, které využívají interakci mezi pohybem uživatele a děním na obrazovce. K dispozici jsou míčové hry, kde se pohyb před kamerou převádí do animace na obrazovce. Uživatel si může vytvořit snímek části své postavy a ten je poté využíván při zobrazení hráče v poli. Tento program také dokáže vytvořit screensaver, který využívá pohybu před kamerou.

Nároky na systém

Optika webové kamerySamotná kamerka potřebuje ke svým funkcím procesor Pentium II MMX na frekvenci 266 MHz, což je minimálním požadavkem, k němuž je potřeba mít alespoň 32 MB paměti, 100 MB volného místa na disku a monitor s možností zobrazit šestnácti bitovou hloubku barev. Dále CD mechaniku, USB port a zvukovou kartu ideálně s plně duplexním módem. Co se software týká, spokojí se s Windows 98 SE a vyššími verzemi, přičemž tento výrobek získal certifikát pro provoz ve Windows 2000. Požadovaná rychlost možného internetového připojení je minimálně 28.8 kbps. Minimálně Pentium II s 300 MHz rychlostí je potřeba na zprovoznění Reality Fusion games.

Několik technických a praktických informací

Webová kamera dokáže snímat v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů. Další podporovaná rozlišení jsou 160 x 120 a 320 x 240. To vše v maximálně 30 snímcích za sekundu, i když při našem testu nám ukazatel třicítku o dva tři snímky překročil. Ke snímání je používán CMOS senzor.

Pokud si člověk dostatečně pohraje s nastavením obrazu v programu QuckCam a dobře zaostří, získá velice pěkný obraz. Je dobré se vyvarovat stavu, kdy je osvětlení umístěno za snímaným objektem, neboť ten je pak příliš tmavý.

Hodnocení

Poměrně zajímavá webová kamera s klasickými funkcemi a nadstandardním programovým vybavením může být dobrým společníkem pro zábavu i práci. Určitě by ale neškodilo přidání mikrofonu.

Cena: 35 bodů ze 40 možných

Pokud se koupí obě kamery, cena pod tři tisíce za jednu je velice příznivá

Obraz: 29 bodů z 35 možných

Díky bohatým možnostem nastavení poměrně kvalitnímu senzoru a optice, je snímaný obraz na vysoké úrovni

Vybavení a ovládání: 21 bodů z 25 možných

Jednoduché a příjemné ovládání ve spolupráci s širokým programovým vybavení, ve kterém nechybí ani interaktivní hry, jsme hodnotili velice pozitivně.