Prostřednictvím většiny chytrých mobilních telefonů můžete upravovat webové stránky odkudkoli

Prostřednictvím většiny chytrých mobilních telefonů můžete upravovat webové stránky odkudkoli | foto: Profimedia.cz

Webové stránky můžete kompletně editovat i z mobilu. Poprvé v Česku

  • 10
On-line editor webových stránek Webnode spouští novou funkci: správu webu přes mobilní prohlížeč. Reaguje tak na stoupající význam mobilních zařízení při prohlížení i vytváření webového obsahu. Plnohodnotná editace to zatím stále není, na základní úkony ale stačí.

Systém Webnode poskytuje prostor pro webovou prezentaci více než milionu uživatelů z celého světa. První prosincový den zprovoznil mobilní verzi všech těchto stránek. Zároveň představil mobilní verzi administračního rozhraní, díky kterému mohou uživatelé upravovat svoje stránky pomocí prakticky libovolného mobilního telefonu s přístupem na internet.

Systém Webnode umožňuje úpravu internetových stránek skrze mobilní telefon

Systém Webnode umožňuje úpravu internetových stránek skrze mobilní telefon

Do podoby optimalizované pro zobrazení v mobilním prohlížeči byly převedeny všechny prezentace a e-shopy provozované na Webnode. Původem český systém se tak podle zakladatele Víta Vrby stal jedním ze světově největších poskytovatelů on-line obsahu pro mobilní telefony. Současná mobilní řešení ostatních firem prý obvykle spočívají v oddělené administraci dvou oddělených obsahů - pro mobil a pro "normální" web, Webnode mezi nimi nedělá rozdíl.

Webnode na iPhoneWebnode na iPhone

Editace obsahu pomocí mobilního rozhraní Webnode (iPhone)

"Mobilní internet je v současné době na vzestupu. To vědí všichni. My ale kromě optimalizace stránek pro prohlížení v mobilu udělali další krok: umožňujeme všem, aby si své weby také přímo z mobilu upravovali. V takovéto komplexní podobě a rozsahu jsme první společností na světě, která k podobnému kroku přistoupila," říká Vít Vrba. Současná mobilní zařízení jsou podle něj více než dobře uzpůsobená nejen pro prohlížení, ale také utváření webu.

První krůčky s on-line editací

Pro otestování jsme získali exkluzivní přístup k testovací mobilní editaci Webnode projektů. Na první pohled příjemně překvapí stručnost - oproti velmi bohatému rozhraní plnohodnotného Webnode je to mobilní koncipováno tak, aby nebyl uživatel zahlcen mnoha možnostmi. Po přihlášení do projektu na m.webnode.cz (případně m.webnode.com) se dostanete k přehledu nejnovějších článků, které můžete okamžitě editovat. Nebo si můžete zobrazit všechny články v některé z kategorií apod.

Webnode v mobilním IE

Webnode v mobilním IE

Úprava článků a tvorba nových článků neobsahuje žádné WYSIWYG vychytávky, velmi se podobá tomu, jak vypadala editace třeba v prvotních blogovacích systémech nebo jak jsou na ni zvyklí editoři Wikipedie. Přesto lze využít základních možností formátování, například *tučný text* uzavřete do hvězdiček, nadpis uvedete sekvencí "h1." na začátku řádku a odkaz napíšete ve formě "Technet":http://technet.idnes.cz/. Není to žádný luxus, ovšem těžko bychom mohli čekat lepší editor, který by fungoval na tolika různých mobilních telefonech.

Jak formátovat text v mobilu

Jak formátovat text v mobilu

Mobilní administrační rozhraní běželo bez větších problémů na mobilním Internet Exploreru, Opeře Mobile i Safari iPhone, podle programátorů funguje prý i na většině dalších mobilních prohlížečích, oficiálně podporované jsou iPhone, Android, Opera Mini, Internet Explorer ve WM 6.1 a výše.

Webnode na iPhoneWebnode na iPhone

Webnode na iPhone

Největším nedostatkem jsou tak zatím omezené možnosti telefonu. Vít Vrba si například postěžoval, že zatím neexistuje jednoduchý způsob, jak ve všech mobilních prohlížečích vkládat obrázky do webové prezentace, zatím tedy tato možnost chybí. "Pracujeme ale na aplikacích pro iPhone a Android, kde bude tento nedostatek již odstraněn," dodal.

Dalším problémem, zásadním zvláště v Česku, je obtížné psaní diakritiky na mnoha telefonech. Úprava českých stránek se tak zatím bude muset omezit na jednoduché zásahy do již existujícího textu.

Kompletně mobilní e-shop

Zajímavější může být on-line přístup do administračního rozhraní pro správce e-shopů, jejichž provoz také Webnode nabízí. Zákazník může provést objednávku jen s použitím prohlížeče v mobilním telefonu. Majitel e-shopu zase může prohlédnout nové objednávky kdekoli, případně flexibilně upravit cenu zboží v e-shopu, nebo změnit jeho dostupnost.

Webnode e-shop na iPhoneWebnode e-shop na iPhone

Webnode e-shop na iPhone

Kladení důrazu na mobilní přístup je důležité především z globálního hlediska - a právě do světa český projekt Webnode míří. Cestu mu k tomu otevřel i švýcarský investor Centralway, do samotného běhu projektu ale prý příliš nezasahuje. Webnode má v současnosti nejvíce uživatelů v Brazílii a Číně, minulý měsíc dosáhl milionu registrovaných uživatelů a denně vytvoří uživatelé skrze Webnode 220 tisíc nových článků či stránek. Webnode začínal s jednoduchým modelem freemium - některé služby jsou zadarmo, za nadstandardní služby (více než 100 MB prostoru apod.) se platí paušál.

V každé zemi ale platí odlišné zvyklosti. "V České republice drtivá většina plateb probíhá převodem z účtu, Německo a USA zase výhradně platí kartami, v Brazílii uživatelé platí pomocí terminálů na poště, v Číně peníze výhradně putují přes AliPay (obdoba PayPalu) zatímco v Nigerii zákazníci posílají šeky," vypočítává Vrba. A třeba v Číně je o placené služby velmi malý zájem. Ale zato mají tamější projekty, i ty nové, statisícovou návštěvnost. "Na takto velkých čínských projektech samozřejmě skvěle funguje reklama, a nutno podotknout, že Číňané na reklamu oproti Evropanům a Američanům hodně klikají. A tak i proto k Číně přistupujeme naprosto individuálně a nespoléháme se v této zemi na příjmy z platících uživatelů, ale spíše na příjmy z reklamy."

Mobilní internet a CMS

Publikovat pomocí mobilního telefonu lze i prostřednictvím jiných služeb, i když třeba ne takto komplexně.

Přestože se Webnode chlubí prvenstvím do jisté míry právem, možnost publikovat pomocí mobilního telefonu není až tak nová. Mnohé open-source CMS umožňují alespoň částečnou úpravu stránek přes mobilní telefon. Například u Drupalu lze do systému doinstalovat mobilní moduly a mobilní šablony, WordPress také nabízí mobilní plug-iny.

Jiné služby, například Blogger.com, umožňují publikaci pomocí e-mailu - vytvoříte si speciální e-mailovou adresu, a cokoli na ni pošlete, se automaticky uploaduje na váš blog. Když už jsme u blogů, mnohé z nich (např. bloguje.cz) lze z mobilu upravovat prakticky přímo, protože starší editační rozhraní běží v moderních mobilních prohlížečích bez potíží.

Již nepotřebujete webdesignéra na každou maličkost

Tvorba internetových stránek patřila v 90. letech mezi drahé a často komplikované záležitosti. S příchodem blogů a jednoduchých CMS (Content Management System, správce obsahu) ale odpadla nutnost platit peníze webdesignérům nebo se učit jazyk HTML. Pokud se spokojíte s úpravou dostupných šablon, není problém vytvořit středně rozsáhlou webovou prezentaci za několik hodin, úprava je pak otázkou minut.

Oblíbeným řešením jsou open-source CMS systémy (WordPress, Drupal, Joomla, MediaWiki), které si můžete zdarma nainstalovat na svůj server. Systém Webnode a jemu podobné (Google Page Creator, Weebly, Webeena) jdou jinou cestou - jak obsah, tak systém pro jeho správu je hostovaný na serverech provozovatele. Výhodou je snazší zprovoznění, vždy aktuální verze CMS a také obvykle bohatší možnosti či zjednodušení pro uživatele.