Bezdrátovou technologii WiDi najdete ve spoustě novějších notebooků a ultrabooků a její mobilní obdobu Miracast pak v několika lepších chytrých telefonech s Androidem. Některé nové televizory se k nim umí připojit samy o sobě, doma je však zatím má málokdo. Netgear Push2TV PTV3000 obě technologie naučí jakýkoli televizor s HDMI vstupem.
Adaptér je opravdu miniaturní, s rezervou by se vešel do krabičky od cigaret. Napájet jej lze z přibaleného USB napáječe, nebo příslušného portu televizoru. Má jen jedno tlačítko, které navíc použijete málokdy. Jeho dlouhým stiskem přepnete adaptér do režimu aktualizace firmwaru, kdy vytvoří lokální wi-fi síť, ke které se připojíte a přes webové rozhraní aktualizaci provedete. Nevyhnete se tomu, protože s původním firmwarem moc nefunguje.
Zařízení je zapnuto pořád, ale pokud bude napájeno z televizoru, bude se vypínat a zapínat současně s ním, což je ideální. O funkci informuje jedna bílá stavová dioda.
Jak by to mělo fungovat a někdy i funguje
V notebooku naleznete aplikaci WiDi, vyhledáte adaptéry, dáte připojit, z televizoru opíšete párovací kód a během několika sekund na něm vidíte stejný obraz, jako na displeji notebooku. Můžete jej i přepnout do režimu rozšířené pracovní plochy, tedy druhého monitoru.
V případě zbrusu nového Aceru V7 to tak fungovalo ihned, u trochu starší Toshiby U920T jsme museli aktualizovat ovladače grafické karty, síťové karty a stáhnout novou verzi obslužné aplikace.
U androidího chytrého telefonu se musíte přepnout do sekce nastavení a najít příslušnou položku, v případě námi použitého Samsungu Galaxy SIII se jmenuje AllShare Cast. Zde jsou vyhledány dostupné adaptéry a k tomu vašemu se jedním kliknutím připojíte. V telefonu jsme nemuseli aktualizovat nic, ale dokud jsme do Netgearu nenahráli nový firmware, nechtěl s telefonem vůbec komunikovat. Poté bylo spojení stabilní. Jen musíte počítat s tím, že je takový přenos pro telefon docela zátěž. Při delším přehrávání videa se hodně rozehřál a výdrž se pohybovala mezi dvěma a třemi hodinami.
Průšvih jménem HDCP
Push2TV adaptér jsme nejprve připojili tak, jak to děláme se všemi přehrávači s HDMI výstupem, tedy kvalitním HDMI kabelem do AV receiveru Pioneer SC-LX71. Ten se spolu s reprosoustavami Elac postará o reprodukci zvuku a do LED televizoru Samsung pošle po dalším HDMI kabelu samotný obraz. Máte tedy tradiční zapojení domácího kina. Ale takto to tentokrát bohužel nefunguje.
Adaptér totiž při každém pokusu o spojení nahlásí chybu HDCP, což je ochrana signálu přenášeného HDMI kabelem, která zabraňuje jeho kopírování (zachytávání). Celý náš reprodukční řetězec samozřejmě HDCP certifikaci má, jinak by nemohl přehrávat Blu-ray disky. Z nejasných důvodů si to však Push2TV nemyslí a přenos obrazu zakáže. A jak se ukázalo po chvíli pátrání na zahraničních webech, stejné problémy mají uživatelé třeba i s AV receivery Onkyo nebo soundbary Sony.
Při přímém připojení k televizoru vše funguje, avšak přijdete o možnost přenosu, respektive reprodukci prostorového zvuku.
Kvalita obrazu: na prezentace skvělá, na filmy trochu horší
Pokud se dostanete do stádia, že vše funguje jak má, tak je provoz velmi jednoduchý. Pustíte televizor a v notebooku, tabletu, nebo chytrém telefonu kliknete na "připojit". A to je vše. Obraz na televizoru má oproti obrazu na displeji notebooku drobné zpoždění, kurzor myši je však přenášen zvlášť a rychleji, takže se na takto připojeném displeji dá obstojně pracovat.
V případě Miracast připojení k telefonu je na obrazovce zrcadlen obraz z displeje telefonu. A protože i displej tohoto smartphonu má plné HD rozlišení, vypadá i výstup na velkém televizoru dobře. Pokud telefon držíte na šířku, zaplňuje obraz prakticky celou plochu obrazovky. Pokud jej otočíte na výšku, je výstup automaticky přizpůsoben tak, že i na obrazovce vidíte obraz na výšku, lemovaný širokými černými pruhy.
Pokud jsme z Galaxy SIII pustili Full HD video z paměťové karty, byl obraz velmi slušný. Stopy komprese jsou v některých místech patrné, ale na mobilní telefon je to skoro překvapivě dobrý výsledek. Pokud jsme video streamovali z YouTube, nebo z NASu (přes UPnP doplněk VPlayeru), nebyla reprodukce Full HD videí úplně plynulá, na to výkon telefonu nestačil.
Reprodukce přes WiDi z notebooku byla v případě Aceru V7 plynulá, u Toshiby U920T jsme místy měli pocit drobného zadrhávání. V případě přenosu pracovní plochy, obrazu prezentace, internetu, nebo promítání fotek, je obraz velmi dobrý. Pokud pustíme video (Blu-ray rip) je patrná komprese a především zkreslení rychle se pohybujících předmětů. U videí v SD rozlišení to není tolik patrné. Při zpracování obrazu navíc dochází ke kontrastním úpravám, kdy přenesený obraz má větší kontrast, a ve světlých a tmavých pasážích se tak ztrácejí detaily.
Závěr: kabel nenahradí, ale pohodlí nabídne
Nejjistější a nejkvalitnější je stále připojení televizoru kabelem. K notebooku pomocí HDMI, k tabletu či telefonu přes HDMI, nebo MHL. Bezdrátové připojení přes Push2TV je sice krásně pohodlné, ale ne úplně spolehlivé.
Někdy se prostě spojení navázat nepodařilo, ani když předtím se stejným notebookem fungovalo. A nemáme tušení proč, žádné chybové hlášení, žádné změny nastavení. Prostě se mu nechtělo. Někdy pomohl restart, někdy ne.
Pro připojení projektoru na promítnutí prezentace je to jinak dostatečně kvalitní řešení, doma na rychlé zhlédnutí staženého seriálu na velké obrazovce také. Nesmíte však čekat, že kvalitou nahradí kabel.
Netgear Push2TV PTV3000 pořídíte za zhruba 2 500 korun včetně DPH.