Mýtus, který nelže: Mikrovlnná trouba opravdu může rušit wi-fi internet

  • 175
Mikrovlnná trouba i bezdrátový internet přes wi-fi patří k životu ve 21. století. Ale pokud máte smůlu, nemohou vám oba tyto vynálezy sloužit zároveň. Některé mikrovlnné trouby totiž při ohřevu ruší 2,4GHz vysílání v okruhu několika metrů. Pomůže změna pásma, lepší odstínění nebo trpělivost.

„Mikrovlnná trouba funguje jako rušička internetu!“

Zní to sice možná trochu jako konspirační teorie o anténách na ovládání myšlenek, ale je to skutečně tak. Alespoň za určitých okolností. Mikrovlnná trouba totiž obvykle k ohřevu potravin využívá mikrovlnných vln v části spektra, kde operuje i 2,4 GHz wi-fi.

  • Mikrovlnná trouba: okolo 2,450 GHz
  • Wi-fi (b/g/n): 2,412 GHz - 2,472 GHz

Pokles rychlosti stahování při zapnutí mikrovlnné trouby je znatelný, rychlost klesla o cca 85 %..

Mikrovlnná trouba je odstíněna tak, aby k interferencím nedocházelo, ale i tak se to stává. Výsledkem je, že v okolí mikrovlnky vám během ohřevu může vypadnout signál wi-fi. Jindy se jenom zpomalí rychlost přenosu. Stačí, aby byl v blízkosti wi-fi router, přijímací zařízení (počítač, mobil) může být i v jiné místnosti.

Možná jste překvapení, že vaše dva oblíbené spotřebiče sdílejí společný prostor na rádiovém spektru. Asi máte spoustu otázek. Zkusili jsme tedy zodpovědět ty nejčastější:

1. Moje mikrovlnka ruší wi-fi. Znamená to, že je nebezpečná?

Ne. Jen proto, že vaše mikrovlnná trouba ruší signál wi-fi, ji ještě nemusíte zavírat do odstíněné olověné truhly. Přestože mikrovlnná trouba má výkon až 1 000 W, záření je koncentrováno na několik poměrně malých oblastí uvnitř. Mikrovlnná trouba musí být odstíněná a toto odstínění je testováno, jinak nezíská přístroj certifikaci. Samozřejmě pomůže, pokud nebudete spuštěnou mikrovlnnou troubu několik hodin objímat.

2. Router tedy funguje stejně jako mikrovlnka a pomalu nás peče?

Váš router používá frekvenci o stejné vlnové délce, ale to neznamená, že „funguje“ stejně. Energie, při které vysílá router, je řádově menší, než energie mikrovlnné trouby. V principu sice dochází k určitému zahřívání, ale vlivem okolí také k ochlazování.

3. Způsobují tyto vlny rakovinu?

Zřejmě narážíte na některé formy záření (gama záření, rentgen, UV), které mohou ve velkých dávkách poškodit DNA uvnitř buněk a přispět tak ke vzniku rakovinného bujení. Ale rádiové vlny, mikrovlny i viditelné světlo mají mnohem menší energii a rakovinné bujení nenastartují. Gama, rentgen a UV, tedy ionizující záření, zasahuje přímo do ozářených atomů (z původně neutrálního atomu vytvoří kladně nabitý ion a volný elektron). Ostatní záření je neionizující a tuto schopnost nemá.

Spektrum elektromagnetického záření

To neznamená, že by se jakýmkoli elektromagnetickým zářením nemohlo přenášet teplo. Jak rádiové vlny, tak mikrovlny, pokud míří na nějakou látku (např. vodu) dostatečně dlouho, mohou její atomy rozvibrovat a tím ji zahřát. Ale to jsou extrémní situace a teplo byste určitě cítili. Není to v žádném případě stejné, jako když gama radiace narušuje DNA.

4. Jak nastavit router, abych interference minimalizoval?

Na diskuzních fórech jsme našli několik rad, jak interferenci minimalizovat. Můžete experimentovat s kanály (zkuste některé z krajních) wi-fi signálu, to je ostatně dobrá rada i pro minimalizaci interferencí s ostatními wi-fi v dosahu.

Další možností je přepnout na 5GHz pásmo, pokud to váš router i zařízení umožňují. Při našich testech byla 5GHz wi-fi odolnější, ale k interferencím i tak docházelo (download klesl asi na třetinu, u 2,4 GHz vypadl úplně).

5. Proč nevybrali jiné pásmo?

Výborná otázka. Proč na prakticky stejné frekvenci vysílá Bluetooth, chůvička, wi-fi router i mikrovlnka? Protože je to pásmo, kde není potřeba žádné licence. V USA je rezervováno pro civilní, výzkumné a vědecké účely.

V ČR je pásmo kolem 2,4 GHz vymezeno ČTÚ (podrobnosti zde a zde) pro provoz různých zařízení. Je třeba vždy zkontrolovat, zda přístroj splňuje českou certifikaci.

6a Jak to, že jsem o tom dosud nevěděl?

Asi nečtete manuály (nebojte, my taky ne). Řada příruček a návodů k routerům mluví o nejrůznějších interferencích v rámci domácnosti a mikrovlnná trouba je obvykle zmíněna. Také Cisco, jeden z největších výrobců wi-fi zařízení, se interferencím s wi-fi rozsáhle věnuje.

6b Jak jste na to téma vůbec přišli?

Ohřívání jídla v mikrovlnce nám přerušilo stahování oblíbeného detektivního seriálu. To byla výzva, které se nedalo odolat.

7. Co ještě může narušit signál wi-fi?

Wi-fi je celkem zajímavé, uvnitř budov se totiž díky nejrůznějším odrazům chová dost zvláštně (toto video doporučujeme jen opravdovým geekům). Někdy máte slušný signál 20 metrů od routeru, zatímco pět metrů od zdroje vám vypadává. Na vině mohou být různé interference:

  • ostatní wi-fi v okolí: asi nejčastějším důvodem jsou další wi-fi sítě v okolí. Podívejte se (třeba pomocí mobilní aplikace), jaké kanály jsou obsazeny.
  • bezdrátové telefony: stejnou frekvenci, jako wi-fi, používaly dřívei domácí bezdrátové telefony (neplést s mobilními telefony). Dnes už je bezšňůrovým telefonům vyhrazeno pouze pásmo 1880 - 1930 MHz.
  • chůvičky a alarmy
  • bezdrátové herní ovladače
  • některé druhy zářivek

Wifi Analyzer ukáže obsazení kanálů v okolí

Podle statistik citovaných Cisco (Jupiter Research) jsou dvě třetiny všech problémů s wi-fi v domácnostech důsledkem interferencí s dalšími zařízeními. Nemá cenu kvůli tomu hned kupovat silnější router - k interferencím prostě dochází. Zkuste experimentovat s kanály wi-fi nebo s umístěním routeru.

Oprava: v článku jsme opravili informace o pásmu bezdrátových telefonů.