Bezpečnostní kamera (ilustrační foto)

Bezpečnostní kamera (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Server WikiLeaks odkryl špionáž teroristů. Hackeři ho za to položili

  • 112
Server WikiLeaks čelí od začátku srpna silnému útoku a je stále nedostupný. Přihlásila se k němu neznámá hackerská skupina. Útok může souviset s nedávno zveřejněnými dokumenty o americkém projektu TrapWire, který má monitorovat a předvídat aktivity teroristů pomocí pouličních kamer v USA i po světě.

Deset gigabajtů za sekundu, takovou intenzitu má DDoS útok na servery WikiLeaks.org. Dosud neznámá hackerská skupina, označující se jako "Anti Leaks", jej zahájila počátkem srpna. Server byl od té dobyvíce jak deset dní trvale nedostupný. Skupina údajně napadá WikiLeaks.org proto, že "zbabělec Julian Assange" chce požádat o azyl v Ekvádoru.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange spolupracuje s britskými a švédskými vyšetřovateli, odmítá ale vydání do Švédska. Obává se, že by byl odtud vydán do USA. V červnu požádal o politický azyl v Ekvádoru.

Analytici se ale podivují, že by mohla dosud neznámá organizace zkoordinovat tak masivní útok. Podezření samozřejmě padá na ty, kterým útok na WikiLeaks nejvíce prospívá.

"Rozsah IP adres je obrovský. Ať už na nás útočí kdokoli, má pod kontrolou tisíce počítačů, nebo je umí dobře simulovat," uvádí WikiLeaks.

Jelikož bezprecedentní útok přišel v době, kdy WikiLeaks zveřejnil informace o tajném dohledovém systému TrapWire, které unikly z bezpečnostní firmy Stratfor, spekuluje se, že útok souvisí s touto kauzou.

TrapWire: prevence terorismu, nebo sledování občanů?

Protiteroristické opatření TrapWire přitom není přímo tajemstvím. Naopak, jde o registrovanou známku a dokument lze dohledat v databázi amerického patentového úřadu. Spočívá ve sledování strategických bodů infrastruktury, které by se mohly stát cílem teroristického útoku, a analýze chování lidí. Jako nebezpečný by pak byl vyhodnocen například člověk, který si fotografuje nebo měří důležitá nebo slabá místa přehrady nebo nádraží. Výsledky jsou porovnávány s údaji z ostatních systémů a v případě korelace více faktorů je zvýšen stupeň ohrožení a je upozorněn personál příslušných bezpečnostních složek.

Technologii preventivního sledování strategických bodů si patentovala společnost Abraxas v roce 2006

Nové dokumenty, které přinesl server WikiLeaks, podle ruské státní stanice RT ukázaly na tajné nasazení tohoto systému v Americe. Každou vteřinu jsou data posílána do centrály (jejíž poloha není známa) a analyzována spolu s dalšími informacemi z jiných kanálů. (Poznámka: redakce neměla kvůli výpadku WikiLeaks přístup k původním zveřejněným dokumentům, nyní, po opětovném zprovoznění WikiLeaks.org lze Global Intelligence Files najít zde).

V jednom ze zveřejněných e-mailů z roku 2010 například Stratfor píše: "TrapWire pro stát Texas má zelenou. Hotovost začne do Abraxasu proudit do 10 dnů. Jak možná víte, budeme mít provizi. (...) TrapWire je možná ten nejúspěšnější vynález v globální válce proti terorismu od 11. září."

Analytici varují především před tím, že takovéto nepovolené sledování může spolu se zákony usnadňující zadržení osob podezřelých z terorismu a netransparentním způsobem aplikace systému TrapWire vyústit k porušování práv amerických občanů.

Globální bezpečnostní společnost Stratfor, dlouhodobě spolupracující s americkou CIA, utrpěla značnou ztrátu důvěry poté, co ji v roce 2011 napadli hackeři (pravděpodobně ze skupiny Anonymous). Ti pak serveru WikiLeaks předali důvěrné e-maily z let 2004 až do konce roku 2011. Na WikiLeaks se tyto e-maily začaly objevovat počátkem roku 2012 pod označením Global Intelligence Files. Z celkových pěti milionů e-mailů byl zatím zveřejněn jen nepatrný zlomek.