Protipirátský zákon může podle některých vést k cenzuře internetu.

Protipirátský zákon může podle některých vést k cenzuře internetu. | foto: Foto Profimedia, koláž Technet

Wikipedia a další vypnou své služby kvůli antipirátskému zákonu

  • 179
Velké internetové firmy upozorňují na ochranářské choutky americké vlády. Nelíbí se jim připravované protipirátské zákony označované jako SOPA a PIPA a plánují, že vypnou své služby. První z nich se na protest chystají už ve středu.

Antipirátský zákon Stop Online Piracy Act (SOPA) dává za úkol všem poskytovatelům internetu (ISP) zablokovat přístup k závadným stránkám a kontrolovat tak chování uživatelů. Dále má dovolit mnohem jednodušší blokování finančních účtů podezřelých.

To se samozřejmě nelíbí internetovým firmám, které se sdružily v organizaci NetCoalition, aby mohly společnými silami prosazení zákona čelit.

Zatímco SOPA měla už ve středu projednávat Sněmovna reprezentantů, podobný zákon PIPA (Protect "Intellectual Property" Act) si razí cestu přes americký Senát. Tam se má dostat na přetřes 24. ledna.

Nejvíce kontroverzí vzbuzuje paragraf umožňující federálním úřadům dát na černou listinu weby, které údajně distribuují ilegální obsah. To by v zásadě vedlo k tomu, že by části internetu byly pro americké uživatele nedostupné. Vedení Kongresu ale zřejmě od tohoto návrhu začíná ustupovat.

Po vlně kritiky tedy nejdříve předkladatelé zákonu SOPA omezili možnost blokování internetových adres, aby se následně projednávání zákona pozastavilo do té doby, než dojde k širšímu konsenzu mezi jeho předkladateli a opozicí. Mezitím se mají dále studovat důsledky blokování internetových adres.

Wikipedia a Reddit se odmlčí. Twitter nesouhlasí

Internetová encyklopedie Wikipedia na Twitteru oznámila, že ve středu na 24 hodin vypne zhruba 3,8 milionu svých anglických stránek. Odpojení encyklopedie bude podle jejího zakladatele Jimmyho Walese protestním krokem proti chystaným americkým zákonům proti internetovému pirátství, které řada internetových firem označuje za příliš přísné. Nevěří, že se SOPA ještě nevrátí, a stále je ve hře senátní PIPA.

Jeden z návrhů stránky, kterou chce vyvěsit Wikipedia na protest proti antipirátskému zákonu SOPA.

Od úterní půlnoci na východním pobřeží USA (od 06:00 SEČ ve středu) tak bude vítat anglicky psaná Wikipedie po 24 hodin návštěvníky výzvou, aby se kvůli kritizovaným zákonům obrátili na své kongresmany a senátory. Návrhy stránek s výzvou si můžete prohlédnout zde.

Jimmy Wales odhadl, že protest postihne na 100 milionů uživatelů Wikipedie a neopomněl varoval studenty, aby si udělali úkoly dopředu. 

Spolu s Wikipedií se chystá k podobnému kroku například služba Reddit, kde si lidé předávají odkazy na stránky s důležitými a zajímavými informacemi, či Mojang (tvůrci nezávislé hry Minecraft) a spousta dalších služeb. 

Někteří však s krokem Wikipedie nesouhlasí. "Je to prostě hloupost. Uzavřít globální službu v reakci na politickou kauzu v jednom státě je pošetilé," vysvětluje svůj postoj na Twitteru šéf této mikroblogovací služby Dick Costolo.

Česká Wikipedie zatím formu protestu zvažuje. V návrhu je třeba banner nebo zařazení jako hlavního článku týdne informace o kontroverzních zákonech.

Svou polívčičku si chtějí přihřát i pirátské strany po celém světě, včetně té z Česka.

Ve středu to bude poprvé, co se anglická verze Wikipedie vypne. Její italská varianta byla krátce odpojena na protest proti zákonu usilujícímu o cenzuru internetu, který navrhovala vláda bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a který nakonec nebyl schválen.

Cenzura, nebo protipirátské opatření?

Oba zákony mají podle jejich předkladatelů přispět k omezení počítačového pirátství.

Pokud by ale vstoupily v platnost, mohly by americké úřady od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat, aby zablokovaly všechny stránky, v nichž se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby. Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu.

Proti zákonům už vystoupili internetoví giganti jako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. Podle nich je zákon příliš široký a mohl by ohrozit investice v internetovém podnikání.

K protestním hlasům se připojil i Wales. "Je to unáhleně sepsaná legislativa, která je nebezpečná pro otevřený internet," napsal. Vyjádřil také potěšení nad tím, že Bílý dům se k zákonům staví kriticky.

Prezident Barack Obama už dříve vyzval zákonodárce, aby zákony přepracovali. Vetem ale zatím nepohrozil.

Část zákona umožňující zablokování zahraničních webů přináší skutečné riziko pro bezpečnost internetu, uvedli v prohlášení Obamovi internetoví poradci. "Všechny snahy o potírání internetového pirátství musí dávat pozor na riziko cenzury zákonných aktivit a nesmí bránit inovacím," uvedl mluvčí Bílého domu.

,