Wikipedia slaví 10 let

Wikipedia slaví 10 let | foto: Wikipedia

Wikipedie slaví 10 let. Česká verze vznikla díky esperantu

  • 35
Přes 17 milionů hesel ve více než 270 jazycích obsahuje nezávislá a nezisková internetová encyklopedie Wikipedie. O víkendu oslavila deset let od založení. Na začátku obsahovala jen pár stručných hesel, například, že obyvatelé Švédska jsou Švédové a fyzika široký pojem. Česká Wikipedie vznikla díky esperantu.

Oslavy výročí proběhly v sobotu po celém světě a měly nejrůznější podobu, od neformálních setkání wikipedistů přes online aktivity až po různé výjimečné události. Praha se připojila večerním koncertem ve prospěch projektu Wikimedia Commons, který nabízí multimediální soubory pro volné užití.

Wikipedia patří mezi pětici nejnavštěvovanějších webových stránek. Měsíčně si k ní najde cestu přes 400 milionů návštěvníků. Většina jich zde hledá informace, další zase vkládají nebo upravují nové články (encyklopedická hesla). Česká Wikipedie se na celosvětových 17 milionech článků podílí více než 185 tisíci hesel.

Wikipedie má desetitisíce dobrovolných editorů. Jejich úkolem je především psát wikipedická hesla, a také kontrolovat správnost vložených informací. Příkladem zneužití této volnosti je případ z roku 2005, kdy nějaký vtipálek vyměnil fotografii papeže Benedikta XVI. za fotografii císaře Palpatina z filmové série Hvězdné války. Současná pravidla jsou přísnější a už není tak jednoduché změnit uložený článek, některá hesla jsou částečně či úplně chráněna proti neautorizovaným editacím. Do Wikipedie se píše z Bílého domu i českých ministerstev.

Financování Wikipedie přitom spočívá na individuálních, spíše malých sponzorských darech. V 2007 takto vybrala 2,2 milionu dolarů (asi 42 milionů korun). Při zatím největší sbírce na konci loňského roku získala za 50 dní 16 milionů dolarů (cca 305 milionů korun).

Fyzika je složitá a Švédsko je plné Švédů

Historie wiki projektů začala před dvanácti lety v roce 1999. Tehdy se zrodily první myšlenky na vytvoření "volné" internetové encyklopedie. V roce 2000 si již uživatelé mohli pročítat první příspěvky encyklopedie Nupedia a o rok později zahájil svou existenci spřátelený projekt Wikipedia se stejným cílem. Krátce nato vznikly dokonce další jazykové mutace, v průběhu roku 2002 i česká.

Jak uvádí oficiální zpráva, první výsledky nebyly závratné. Heslo Astronom prostě definovalo, že jde o "vědce, který se zabývá výzkumem v astronomii". O Švédsku tvrdil, že je to "země v severní Evropě. Obyvatelé se jmenují Švédové. Úřední jazyk je švédština. Hlavní město je Stockholm. A fyzika - "Fyzika je velmi široký pojem..." Z těchto skromných kořenů Wikipedie rychle vyrůstala. Prvních tisíc článků bylo napsáno za méně než jeden měsíc.

Mezitím ovšem zanikl mateřský projekt Nupedia a byla založena nadace Wikimedia Foundation společně s dalšími projekty wiki-, sesterskými projekty Wikipedie.

Více o vzniku a prvních pěti letech fungování Wikipedie si přečtěte v článku "Svět sobě: objevte odpovědi na většinu otázek".

Rozhovor s Petrem Kadlecem - spoluzakladatelem české Wikipedie

Jaké byly začátky české verze Wikipedie, kolik lidí se na startu podílelo?
Úplné začátky české Wikipedie jsou spojeny s komunitou esperantistů (Esperanto je jednoduchý umělý jazyk navržený pro celosvětovou komunikaci - pozn. redakce), kdy jeden z uživatelů anglické Wikipedie, také esperantista, české esperantisty seznámil s tímto projektem. Někteří z nich již přispívali do esperantské Wikipedie a následně pomáhali založit českou verzi.

Prvním správcem se tak stal Miroslav Malovec, aniž by probíhalo nějaké oficiální řízení. Česká Wikipedie vznikla v listopadu 2002, tedy necelé dva roky po té anglické.

Jaké bylo první české heslo?
Obsah těch úplně nejstarších hesel se nezachoval, byl ztracen při přechodu na novější software, ale jednalo se patrně o hesla "Věda" a "Kultura". Způsobem vzniku bylo dáno i to, že zpočátku vznikalo hodně hesel věnovaných esperantské kultuře.

Nejstarším dochovaným článkem je Eugen Wüster, také se můžete podívat na nejstarší dochovanou podobu textu hlavní strany.

Jaké největší změny vnímáte v práci související s Wikipedií tehdy a nyní?
Největší změnou je hlavně velikost a aktivita – když jsem na
Wikipedii začínal, sledoval jsem všechny provedené editace,
aktivní uživatelé věděli o všem. Pokud se někde objevil nějaký spor,
vyjádřil se k němu prakticky každý.

To už je dnes nemožné, editací je několik za minutu a s daným rozsahem už se každý uživatel věnuje jen nějaké části.

Jakým problémům v současnosti čelíte?
Myslím, že nečelíme nějakým zásadním problémům, které by třeba ohrožovaly existenci Wikipedie. Samozřejmě stále musíme hlídat vandalismy, kdy třeba nudící se žák ZŠ vkládá do článků Wikipedie hloupé žertíky. Řešíme také porušování autorských práv, kdy se třeba někdo pokouší pomoct Wikipedii tím, že do ní vloží článek okopírovaný bez dovolení odjinud.

Občas se u nějakého tématu strhne spor, ale nic zásadního snad nehrozí. Wikipedie je projekt bez konce – pořád je co zlepšovat a rozšiřovat .