Winamp 2.60 - nejpopulárnější MP3 přehrávač v nové verzi

Populární přehrávač MP3 souborů Winamp se po delší době dočkal nové verze 2.60. Jaké novinky pro nás připravila firma Nulsoft tentokrát, se dozvíte v naší recezni.
Winamp patří k programům, jež asi není třeba představovat. Nejoblíbenější MP3 přehrávač neustále vyvíjený od roku 1997 Justinem Franklem se stal hlavním pomocníkem MP3 hnutí, které změnilo zažité způsoby vnímání i distribuce populární hudby. Winamp rozšířil možnosti přehrávačů pomocí skinů, pluginů a zavedením MP3 streamingu. Aby mohl konkurovat universálním přehrávačům, podporuje stále větší počet zvukových formátů včetně zvukových CD. Výrobce Winampu firma Nullsoft se v loňském roce stala součástí internetového kolosu AOL (America On Line) a přehrávač od verze 2.5 získal status freewaru. Můžete si ho tedy stáhnout a používat zdarma.

Instalace

Nová verze 2.60 přichází po poměrně dlouhé době čtyř měsíců a doufejme, že je to známkou neuspěchanosti a řádného a bezchybného fungování, jímž se Winamp vyznačuje. Program je k dispozici ve dvou verzích - full (1.95MB) a lite (558kB). Lite verze neobsahuje podporu WMA, Audiosoft a Mjuice formátů a rovněž zde chybí vizualizační plugin "Advanced visualization studio".

Na první změnu narazíte již při instalaci. Winamp obsahuje nový instalační systém nazývaný SuperPiMP a při instalaci si můžete vybrat komponenty, které chcete nainstalovat. V nabídce Start, Programy přibyla ikonka pro jednoduché odinstalování přehrávače.

Instalace

Program se dále zeptá, zda má být výchozím audio přehrávačem, a můžete ho spustit.

Winamp

Winamp Agent

V pravé části lišty Windows (system tray) se nově objevila ikona Winamp Agent, která podobně jako u Real Playeru umožňuje rychlé spouštění přehrávače jedním kliknutím myši. Nová funkce Winamp Agent kontroluje přípony souborů asociované s Winampem, aby je nepřebraly jiné nově instalované programy (např. zmíněný konkurenční Real Player).

Zvukových formátů, s nimiž Winamp pracuje, je opravdu velké množství. Kromě MP3 a MP2 souborů přehrává mimo jiné WAV, WMA, MIDI, MOD, XM, IT, S3M, VOC a zvuková CD. S pomocí dalších vstupních pluginů (input plug-ins) může přehrávat řadu dalších formátů jako je SID, VQF, RA, AAC. Nová verze obsahuje aktualizovaný kód pro formáty Audiosoft a Mjuice a vylepšenou podporu zvukových CD.

Ovládací panel

Vizuálně k žádným změnám nedošlo. Winamp se konzervativně drží svého téměř spartanského vzhledu, který si však můžete lehce změnit pomocí skinů - grafických schémat měnících vzhled programového panelu. Velké množství skinů je možné stáhnout na domovské stránce Winampu.

Skin Pizza Hut

Kromě základního panelu přehrávače, tvoří program další tři okna: ekvalizér, playlist a malý internetový prohlížeč. Okna, která se nevyužívají, nemusí být samozřejmě zobrazena. V hlavním okně je přehledně umístěno základní ovládání a zobrazují se v něm informace o přehrávané skladbě. V panelu je zabudován spektrální analyzér (nebo osciloskop) pro vizualizaci přehrávaného zvuku. Samostatné okno ekvalizéru zůstalo beze změn a zahrnuje desetipásmový grafický ekvalizér se zabudovaným předzesilovačem. Ekvalizér umožňuje nastavit zvuk podle potřeb posluchače a zvolené nastavení uložit a znovu obnovit. K dispozici je dvacet přednastavení podle charakteru nahrávek.

Pluginy

Mnoho parametrů přehrávače lze nastavit v nabídce preference (Ctrl+P). V preferencích můžeme také vybrat pluginy (plug-ins). Plugin je přídavný programový modul, který rozšiřuje program o další funkce. Winamp využívá několik druhů pluginů, přičemž nelze spustit najednou více pluginů jednoho druhu. Výše zmíněné vstupní pluginy umožňují přidat další přehrávané formáty. Výstupní pluginy ovlivňují zpracování výstupního signálu. Z výstupních pluginů je zajímavá podpora DirectSoundu a Disk Writer plugin, který funguje jako dekodér a místo přehrávání ukládá MP3 do WAV souborů. DSP/Effect pluginy dovolují aplikovat zvukové efekty při přehrávání. Obecné pluginy (General Purpose) jsou vyhrazeny pro všechny ostatní účely, např. pro zobrazování textů písní (lyrics). Na závěr jsme si nechali pluginy nejoblíbenější - vizualizační. Zobrazují přehrávaný zvuk pomocí různých grafických efektů. Winamp nyní nově obsahuje (kromě základního osciloskopu a spektrálního analyzéru) i vizualizační plugin "Advanced visualization studio".

Advanced visualization studio

Zejména vizualizační pluginy velmi zvyšují nároky přehrávače na výkon procesoru, a proto některé vyžadují pro svou činnost 3D grafickou kartu. Velké množství pluginů je opět možno získat na serveru Winampu.

Playlist

Okno playlist umožňuje vytvářet playlisty - sestavy zvukových souborů k přehrávání, které se ukládají jako krátké textové soubory s příponou M3U. Sestavu lehce vytvoříme přetažením souboru nebo celého adresáře myší z Průzkumníka na Winamp. Soubory v playlistu spustíme dvojím kliknutím. Nově byla rozšířena funkce skoku na určitý soubor v playlistu (Jump). Nyní je možné po stisknutí klávesy J spustit jakýkoliv soubor, jenž vyhledáme v rozsáhlých playlistech na základě vloženého textového řetězce.

Funkce Jump

V okně playlist je umístěno duplicitní zmenšené ovládání, a proto ho lze používat i bez hlavního okna, resp. místo něj. Informace o přehrávaném souboru či o zvoleném souboru v playlistu lze zobrazit a editovat (Alt+3). Jsou ukryty v tzv. ID3 tagu - popisce umístěné uvnitř MP3 souboru, která obsahuje informace o skladbě a interpretovi umístěné v několika polích.

Winamp a Internet

Winamp pomohl rozvinout streamingové přehrávání MP3 pomocí technologie nazývané SHOUTcast. Nullsoft se tak snaží prosadit v oblasti internetového rádia, doposud ovládanou formáty firem RealNetworks a Microsoft. V nové verzi Winampu došlo k opravě MP3 pluginu, který se zasekával po přerušení SHOUTcastu. Vítanou novinkou je možnost ukládat bookmarks - odkazy na oblíbené SHOUTcastové servery (je možné odkazovat i na soubory a playlisty na disku).

Bookmarks

Jednoduchý internetový prohlížeč Winamp Browser je poněkud nadbytečnou součástí přehrávače. Slouží hlavně k zobrazení stránek s SHOUTcast streamem. Umožňuje také zjistit informace o umělcích na serveru RollingStone.com nebo objednat CD na Amazon.com. Můžete si samozřejmě i prohlédnout novinky na domovské stránce Winampu. V nové verzi přehrávače proto byly odstraněny nadbytečné internetové odkazy v dialogu About. Nový Winamp též zahrnuje lepší integraci s internetovými prohlížeči Internet Explorer a Netscape.

Závěr

Autoři provedli ještě několik kosmetických změn (nová úvodní obrazovka a nový efekt v dialogu About), ale celkově lze konstatovat, že nová verze nepřichází s ničím překvapivým. Jedná se o změny, které udržují dosavadní vysoký standard přehrávače a jeho pohodlné používání. Winamp je kvalitní přehrávač podporující velké množství zvukových formátů, které je možno ještě rozšířit pomocí pluginů. Jeho základem zůstává dekodér Nitrane, který automaticky využívá k urychlení procesorové instrukce MMX a 3Dnow. Ovládání je bezproblémové, přehrávání rovněž. Pomocí řady nastavení, skinů a pluginů si přehrávač můžete upravit k obrazu svému a opravdu nezbývá nic, co bychom mu mohli vytknout.

Výrobce: Nullsoft, Inc.
Website: www.winamp.com
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: www.winamp.com/getwinamp (full 1.95MB, lite 558kB), pluginy a skiny
Cena: freeware