Nové rozhraní má zůstat i ve Windows Blue

Nové rozhraní má zůstat i ve Windows Blue | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Windows Blue budou asi už tento rok. A také bez tlačítka Start

  • 129
Již letos by se měl objevit nový operační systém Microsoftu pro notebooky a stolní počítače. Windows Blue tak má měnit zažitý tříletý cyklus a přejít na roční. Systém bude používat nové dlaždicové rozhraní, dříve označované jako Metro, a nevrátí tak nabídku Start.

O připravovaných Windows zatím kolují jen drby a nepotvrzené zvěsti. Je jich však dost na to, abychom si o připravovaném systému mohli udělat alespoň hrubý obrázek. S informací o novém systému přišel jako první server The Verge,

Většina více či méně důvěryhodných zdrojů se shoduje na tom, že nový systém nebude mít pořadovou číslovku, ale bude jednoduše nazván Blue (modrá).

Ve stopách Windows 8

Systém Windows Blue se nemá výrazně lišit od Windows 8. Na konci minulého roku se to potvrdilo, když se na jednom tchajwanském fóru objevila informace, že Microsoft zůstane u nového uživatelského rozhraní s dřívějším označením Metro UI. Návrat klasického tlačítka Start tak nečekejte.

Rozhraní však bude mnohem lépe přizpůsobitelné a navíc začne pronikat i do klasického desktopového rozhraní. Jak se to projeví, to spekulace neuvádějí. Zato přinášejí informaci o tom, že Windows Blue už je ve vývojové verzi alfa , která má označení 9622, zatímco finální Windows 8 mají kód 9200.

Jak je tedy vidět, informací, či spíše spekulací, je poskrovnu a Microsoft o nové verzi Windows zarputile mlčí.

Nové verze Windows mají vycházet častěji

Další změnou má být přechod na roční uvádění nových verzí Windows. Dnes přichází zásadní změna zhruba jednou za tři roky. Podobně funguje i operační systém Mac. Dá se tedy očekávat, že Microsoft bude každý rok uvádět spíše vylepšení systému ve stylu předchozích opravných balíčků (Service Pack, SP). Možná bychom tak údajně připravovaná Windows měli označovat jako Windows 8 SP1.

Firmě to umožní mnohem plynuleji zavádět novinky do systému, a vyvaruje se tak "efektu Windows XP", tedy toho, že uživatelé budou i přes existenci nových verzí používat starší systém, protože nový jim nevyhovuje.

Dalším důvodem může být i ekonomické hledisko. Pro koncové uživatele i firmy bude jednodušší každý rok za nový systém platit malé částky namísto větších obnosů jednou za tři roky, jak je tomu dnes.