Windows Commander: osvědčená a oblíbená stálice

Připadá vám průzkumník ve Windows nepohodlný a pro vaši práci naprosto nevhodný? Hledáte vhodnou a hlavně výkonnou alternativu? Již hledat nemusíte, my jsme ji našli…

Windows Commander představuje mezi uživateli oblíbeného správce souborů, který se velmi nápadně podobá kdysi velmi oblíbené obdobě tohoto programu určené pro operační systém MS-DOS, aplikaci Norton Commander. V současnosti je Windows Commander k dispozici pouze pro platformu Windows, a to v 16bitové i 32bitové verzi. To znamená, že jej lze provozovat jak na Windows 3.1, tak na Windows 95/98/Me a Windows NT/2000. Podle dostupných informací by již měla existovat ořezaná verze pro Windows CE a v relativně blízké budoucnosti by se prý měla objevit také verze pro operační systém Linux.

Instalace
Sharewarovou verzi aplikace Windows Commander 4.54 lze získat z různých zdrojů na internetu. Po spuštění instalačního souboru, který zabírá přibližně 1.4 MB, má uživatel ihned na výběr mezi 14 podporovanými jazyky, mezi kterými nechybí ani český jazyk. Jazykovou podporu lze instalovat buď pouze pro zvolený jazyk, nebo je také možné nainstalovat podporu všech jazykových verzí. Vlastní instalace probíhá zcela bezproblémově a rychle. Pro provoz aplikace postačí počítač, který splňuje alespoň minimální požadavky pro provoz instalovaného operačního systému.

Jak to pracujeWinCommander
Pokud se uživatel v dávné minulosti setkal s programem Norton Commander pro platformu MS-DOS, má nyní před očima jeho moderní klon určený pro operační systém Windows. V zásadě však mají oba tyto programy stále stejný princip: dva svislé panely, téměř identickou strukturu menu, klávesové zkratky, funkční klávesy, příkazovou řádku, interní prohlížeč a mnoho dalších drobností. Aplikace umožňuje provádění celé řady souborových operací - počínaje změnou atributů jednotlivých souborů, přes kompresi a dekompresi souborů, testování vytvořených archivních souborů, porovnání obsahu souborů (jak textové, tak binární), asociaci souborů, vlastnosti souborů, výpočet obsazeného prostoru, přejmenování více položek a tisk jak seznamů souborů, tak i jejich obsahu, až po rozdělení či sloučení souborů nebo jejich zakódování a dekódování.

Některé z těchto operací jsou v rámci souborových managerů standardní, některé si zaslouží více pozornosti. Například pro kompresi a dekompresi je možné využít některý ze šesti nabízených formátů - .ZIP, .ARJ, .LZH, .RAR, .UC2, .CAB a .ACE. Výjimku tvoří formát CAB, který lze pouze dekomprimovat. Při kliknutí na archivní soubor se v okně zobrazí seznam souborů obsažených v archivu a lze s nimi provádět různé operace bez nutnosti rozbalení celého archivního souboru. Za povšimnutí stojí i funkce přejmenování více položek, která umožňuje přejmenování dle definovatelných masek, a to včetně definice počítadla. Neméně užitečnou funkcí je možnost rozdělení a následného sloučení souborů na části odpovídající jmenovité kapacitě různých výměnných médií, přičemž lze využít i funkce automatického rozdělení dle skutečné kapacity média. WinCommanderKromě toho Windows Commander podporuje práci v rámci lokální sítě, přenosy pomocí protokolu FTP a přenos souborů mezi dvěma počítači prostřednictvím paralelního kabelu. Tato funkce pracuje i v případě, že na těchto počítačích nejsou nainstalovány identické verze operačního systému Windows. K dispozici je i tzv. paralelní server pro MS-DOS, který však vyžaduje instalaci zvláštního doplňku a který nepodporuje přenos souborů s dlouhými jmény neodpovídajícími konvenci operačního systému MS-DOS.

Vestavěný FTP klient je jednou z funkcí, díky kterým je tento souborový manažer tak oblíben. Tento klient umožňuje současné připojení až k deseti různým FTP serverům, přičemž kromě uploadu a downloadu souborů nabízí i možnost přímého přenosu souborů z jednoho vzdáleného serveru na druhý. Veškeré souborové operace prostřednictvím protokolu FTP lze provádět naprosto identicky, jako kdyby se jednalo o operace na lokálním disku. K produktu Windows Commander samozřejmě existuje celá řada přídavných modulů – především prohlížeče různých grafických, textových a databázových souborů či rozšíření pro různé kompresní formáty. Kromě toho existují i jiné add-on moduly, např. nástroj pro katalogizaci disků, šifrovací modul nebo profesionální modul pro vytváření záložních souborů.

Závěr
Pokud uživatel potřebuje sofistikovaný a navíc i přehledný manažer souborů v českém jazyce, Windows Commander 4.54 je ta správná volba. Na rozdíl od svých konkurentů, jakým je např. program Servant Salamander, tento produkt disponuje vestavěným FTP klientem, což značně rozšiřuje možnosti jeho využití. Windows Commander 4.54 je sharewarová aplikace se standardní zkušební dobou v délce 30 dní. Výše registračního poplatku činí jen o něco málo více než 1000 korun, což je i pro českého uživatele celkem přijatelná cena.

Hodnocení

Uživatelské rozhraní / jednoduchost ovládání: 30 bodů ze 30 možných
Aplikace disponuje velmi jednoduchým a přehledným uživatelským rozhraním, pochopitelným i pro méně zkušeného uživatele.

Cena: 25 bodů ze 30 možných
I přes skutečnost, že je cena relativně nízká, neodpovídá zcela představám redakce o ceně podobného produktu.

Účelnost: 40 bodů ze 40 možných
Aplikace bezezbytku splňuje veškerá očekávání, deklarovaná funkčnost je totožná se skutečností.