Windows, Linux, Palm? Toto dilema vyřeší nový OS

  • 5
Nový operační systém slibuje, že zvládne provoz aplikací napsaných pro tři jiné OS. Původní programy vytvořené pro Windows, Linux či Palm mají pod novým OS běžet stejně rychle jako v původním prostředí a navíc i v PDA.
Ze zemí východní Asie se již delší dobu ozývají hlasy, které volají po osvobození od operačního systému Windows. Japonsko, Čína a Jižní Korea dokonce připravují projekt, který má co nejvíce urychlit výzkum a vývoj alternativ k právě zmíněnému OS. Podle japonského ministra obchodu se díky tomuto projektu má zvýšit popularita těchto jiných OS, jako je například Linux. Jejich podíl na celkovém trhu má vzrůst i v oblasti digitálních fotoaparátů, mobilních telefonů či automobilových navigačních systémů. Ostatně podobnou iniciativu již vyvinuly některé významné asijské společnosti.

Podle ministra se chystá spíše podpora a rozvoj existujících OS než vývoj nových. Možná ale změní svůj názor na základě informací o novém systému, který byl vyvinut v Singapuru.

MXI

Tento měsíc má být oficiálně představen nový operační systém. Mezi největší výhody této novinky má patřit podpora OS Windows, Linux, Palm a schopnost spouštět i javové aplikace. Samotní tvůrci tvrdí, že běžný uživatel neodliší běh aplikací pod novým systémem a v jejich nativním prostředí. Tento operační systém prozatím označovaný jako „MXI“ je vytvořen tak, aby dokázal všechny výše zmíněné operační systémy emulovat. Není však pouhým emulátorem, jako jsou různé softwarové prostředky, například pro emulaci herních konzolí či starších systémů, ale samostatným OS.

MXI pro mobilní zařízení

MXI je nyní vyvíjen především pro mobilní platformu, kde bude podporovat i bezdrátovou komunikaci. Systém má přitom na PDA a dalších přenosných zařízeních pracovat podobným způsobem jako Smart Display firmy Microsoft (původně Mira).

Základem celého systému je MXI server, na němž jsou provozovány všechny aplikace a jsou zde také ukládány veškeré dokumenty, s nimiž uživatel pracuje. PDA či jiné přenosné zařízení pak slouží pouze jako terminál. To znamená, že zařízení vybavené systémem MXI pro mobilní přístroje může využívat výpočetní síly MXI serveru, ke kterému je bezdrátově připojeno. V praxi to pak může vypadat například následovně: Uživatel si přeje otevřít svůj dokument. Tento požadavek je z jeho přenosného systému odeslán na MXI server, ten spustí příslušnou aplikaci, úkol provede a následně odešle zpět potřebná data. Uživateli se pak na jeho PDA tento dokument v rámci možností zobrazí.

Důraz při vývoji byl také kladen na co nejmenší nároky na datový tok, který je potřeba v komunikaci mezi MXI serverem a přenosným zařízením s podporou MXI. Proto může být využít pro přenos dat i relativně pomalý protokol GPRS (General Packet Radio Service), který je používán v sítích mobilních telefonů.

Z tohoto důvodu se může zdát, že takový handheld podává mnohem větší výkon než systémy, které využívají pouze vlastní hardware. Výsledkem pak bude, že na takovém systému bude moci uživatel obsluhovat například kancelářské programy Excel či Word bez viditelné ztráty svižnosti aplikace.

Otázkou spíše zůstává, jak praktické bude takové aplikace provozovat na relativně malém displeji. Nikdo z firmy také nehovořil o tom, jakým způsobem má firma vyřešenu problematiku patentů a autorských práv, které se týkají emulace jiných OS. To může být v budoucnu jeden z problémů, který by tomuto systému mohl případně zlomit vaz.

Mírné zpoždění

MXI měl přitom přijít již před přibližně rokem. Jeden z tvůrců R. Chandra vysvětluje pro ZDNet: „Náš největší problém spočíval v nepříznivém investičním klimatu.“ Z jeho slov dále vyplývá, že finanční zajištění přišlo až poté, co byl investorům nabídnut model pro mobilní zařízení. I proto firma počítá s tím, že zákazníky pro MXI nalezne nejdříve u mobilních operátorů, kteří je nabídnou svým uživatelům.