Windows XP…a co bude dál? Je toho víc než dost.

Pomalu, avšak jistě prosakují informace, co bude následovat po nedávno uvedeném OS Windows XP. Možná jeho Second Edition, určitě však následovník “ikspéček” Longhorn a poté Blackcomb. Pokud si myslíte, že XP jsou revoluční, budete vyvedeni z omylu.

Pomalu, avšak jistě prosakují informace, co bude následovat po nedávno uvedeném OS Windows XP. Možná jeho Second Edition, určitě však následovník “ikspéček” Longhorn a poté Blackcomb. Pokud si myslíte, že XP jsou revoluční, budete vyvedeni z omylu.Windows "Longhorn" - možná podoba

Mohlo by se zdát, že po - v mnoha směrech revolučních Windows XP (alespoň tak tvrdí Microsoft, o revoluci nechť si každý obrázek udělá sám) - se Microsoft bude soustředit především na jejich vylepšování. Každý nový produkt má své mouchy a “ikspéčka” to již ukázala svou ostudnou chybou, po jejímž objevení a dokonce zájmu samotné FBI musel být Microsoftem vydán opravný patch. Chyba mimo jiné umožňovala průnik do uživatelova počítače.
Kdo však dění okolo Microsoftu sleduje trochu bedlivěji (a není myšleno dění na poli soudním), zřejmě něco ví o technologii .NET, se kterou společnost již delší dobu koketuje.
Na veletrhu CES, který před třemi týdny proběhl, byl představen první - pro běžného uživatele zajímavý - produkt technologii .NET využívající. Miro, jeden z produktů projektu eHome, by měl zprostředkovávat i umožnit sdílet veškeré zábavní a multimediální vybavení domácnosti či propojení s internetem a využívání všech jeho výhod. Dít by se tak mělo za pomoci tablet PC, jeho bezdrátového propojení s desktopem a pro tento účel speciálně vyvíjeným operačním systémem Freestyle, který vychází z Windows XP.
Vize sice pěkná, ovšem při představě, že po zatuhnutí systému dojde k odmražení plné ledničky či dalším nepříjemnostem, zatím nepříliš reálná. Windows "Longhorn" - možný padělek

Klasickým operačním systémem, který by měl nahradit současné Windows XP, je jejich Second Edition, druhé vydání. Podobné bylo již u Windows 98 (po SE následovala ještě Milénia). I v případě “ikspéček” se počítá s některými vylepšeními. Není přesně známo jakými, ovšem podpora USB 2.0, technologie Bluetooth či FireWire by měla být samozřejmostí. Ve Windows XP jmenované “vychytávky” zastoupeny nejsou. O Second Edition se toho moc neví, možné také je, že místo tohoto upgradu systému bude vydán pouze rozsáhlý Service Pack.

Jisté je, že přímým následovníkem Windows XP by měl být systém s kódovým označením “Longhorn”. Jeho neustále posouvaný termín vydání se ustálil na roku 2003. Tato verze operačního systému by měla obsahovat plnou podporu DVD-RAM a DVD-R. Za rok by totiž podle prognóz neměl být větší problém (cenový i technologický) s vypalováním DVD disků, a toho si je Microsoft vědom.
Systém ne nepodobný Windows XP by měl obsahovat také vylepšení programu Movie Maker, sloužícího k úpravě audio a video stop.
Revoluční by měla být nová verze multimediálního přehrávače Media Player. Corona, jak jeho název zní, by měl podporovat novou technologii streamování Fast-Stream, která výrazně urychlí načítání a přehrávání audia či videa z internetu. Mnohem lepší by měl být automatický update operačního systému z internetu.Windows "Longhorn" - padělek

Ovšem také Longhorn je pouze jakousi předzvěstí opravdu revolučního operačního systému. Tím by měly být Windows s kódovým označením “Blackcomb”. Ten měl být původně představen již v roce 2002, nyní se počítá s rokem 2005 a není vyloučeno, že i ten se finálním nestane.
O co tedy v “Blackcomb” půjde? V tomto operačním systému by měla být již plně integrována služba .NET a celý systém by v podstatě pracoval na internetové bázi. Až v tomto systému by se měla naplno uplatnit hlavní idea Microsoftu - vše se bude provozovat přes web. I operační systém, uživatel jej bude mít v podstatě předplacený a také všechny služby budou fungovat na této formě. Ostatně Office na bázi předplacenky si uživatelé mohou vyzkoušet již nyní, není nutné mít na počítači nainstalován žádný produkt, za paušál je možné využívat po stanovenou dobu všech výhod kancelářského softwaru. A na tomto principu by za pár let měla fungovat většina produktů Microsoftu, operační systém nevyjímaje.
S revoluční podobou softwaru vzniká také zcela jiný požadavek na bezpečnost uživatele. Zde bude mít Microsoft asi nejvíce práce, a zřejmě právě proto apeloval Gates ve svém e-mailu na zaměstnance společnosti, aby se právě na bezpečnost zaměřili nyní primárně.
A že by podobná vize byla například u nás neuskutečnitelná? Inu, i v tom je Microsoft optimistický. Dle něj by v roce 2005 měl být ve většině světa rychlý internet již samozřejmostí. Soudy si můžete nechat na diskusi pod článkem, čtyři roky jsou však dlouhá doba a na poli internetu v Česku se může ještě odehrát ledasco, ať jsou uživatelé v současné době jakkoli skeptičtí.

Některé informace byly čerpány ze serveru www.winsupersite.com, který patří Paul Thurrottovi. Ten je znám jako znalec Microsoftu a dění okolo něj a většina jeho předchozích informací a prognóz, týkajících se softwarového giganta, se ukázala jako pravdivá.