WinXP v češtině z warezu dříve než oficiálně

Zatímco v obchodech česká verze Windows XP není k dostání, nelegální kopie se již delší dobu šíří. Co je smutné: odstraněním registrační procedury je jejich instalace jednodušší než u originálu. Zajištění XP tak ztrácí smysl...
Zatímco česká Windows XP na trhu nejsou stále k dostání a u jednotlivých českých dodavatelů jsou problémy i s dodávkami anglických Windows XP, mezi nelegálním softwarem, warezem, se Windows XP dají sehnat bez potíží.

Rozhodli jsme se vyzkoušet, kolik problému je třeba při instalaci nelegální kopie českých Windows XP překonat a jak jednoduché je bude sehnat. Vzhledem k tomu, že na „trhu“ jsou nelegální kopie českých WinXP již zhruba tři týdny, zajímalo nás také, jak si piráti poradili s tolik diskutovanou ochranou vytvořením unikátního registračního klíče vázaného na hardware a nutností přidělení protikódu k tomuto klíči.

K zajištění nelegální verze WinXP CZ jsme nepoužívali žádnou sofistikovanou možnost, jednoduše jsme položili dotaz do několika běžně dostupných diskusních fór. Během dvou dnů jsme získali od anonymního dodavatele instalační CD. Hezky z ručky do ručky pod koněm.

Instalace českých Windows XP proběhla naprosto bez problémů (šlo o plnou verzi, ne upgrade, jen bylo třeba před tím formátovat pevný disk, abychom odstranili legální verzi WinXP). Místo volání na infolinku stačilo opsat registrační kód načmáraný fixou na CD, WinXP již byly cracknuty tak, aby nezáleželo na konfiguraci hardware.

Takto nainstalované WinXP byly označeny jako build 2600, chovaly se srovnatelně s dříve nainstalovanou anglickou legální verzí WinXP.

Windows XP

Oproti tomu pokus nakoupit česká Windows XP u dodavatelů počítačů se minul úspěchem, odkázáni jsme na druhou polovinu prosince, což tolik nepřekvapilo. Horší ovšem bylo, že v praxi běžně dostupné jsou pouze plné verze Windows XP, zatímco verze pro upgrade z předchozích verzí Windows nejsou také stále skladem.

V dnešním světě je docela běžné, že nelegální a různě modifikované warez verze programů se dostávají do oběhu dříve než oficiální plné verze. Například Time Warner nelibě nese skutečnost, že film Harry Potter bylo možno ze sítí jako KaZaA a Direct Connect stahovat krátce po premiéře filmu v Londýně. Jak se později ukázalo, dosud neznámý host premiérové show propašoval do kina kameru a film rozšířil do světa. Jenže málo kvalitní takzvaný kino-rip záhy vystřídaly ripy (kopie do počítačového videoformátu) studiové kvality. Ostatně film Harry Potter v současné době je bezesporu nestahovanější film na sítích pro výměnu souborů.

Je ale také smutné, že takové warez verze většinou nabízejí větší pohodlí. Kupříkladu v případě, že často přestavujete váš počítač a to zejména o víkendech, jistě oceníte spíše to, že nemusíte svůj produkt aktivovat na nějaké lince, než nutnost dobývat se na nějaké registrační středisko.

Je také zajímavé, jak rychle si distributoři warez verzí poradili s ochranou Windows XP. Ta tak bude prakticky znepříjemňovat jen život majitelům legálních verzí a lidí, kteří ke své kopii přijdou nelegálně, se naopak a paradoxně tento problém ani nedotkne.

Právě rychlost a elegance, s jakou si crackeři poradili s ochranou XP, je varujícím momentem – na každou zbraň existuje protizbraň a na každou ochranu existuje úspěšný útok. Metody protipirátského boje bude třeba hledat jinde, než v ochraně programu nějakými registračními kódy. To by ochrana musela být zadrátována tak hluboko do jádra systému, že by nebylo možno ji jen tak lehce odstranit. A to zatím zřejmě ani Microsoftu nestálo za to.