Budou si tiskárny s člověkem

Budou si tiskárny s člověkem | foto: XEROX

Xerox naučí počítače chápat barvy lidsky

  • 1
Vývojáři firmy Xerox připravují technologii, s jejíž pomocí dokáže digitální zařízení pochopit lidský příkaz, jako je například „udělej oblohu trochu tmavěji modrou".

Firma tak chce zjednodušit a upřesnit zpracování fotografií a dalších obrazových dat i laickými uživateli, kteří se většinou neumí orientovat v náročnějších grafických programech.

„V kancelářích dnes pracují lidé, kteří přesně vědí, jak vypadají barvy, ale nedokážou pracovat s počítačovými nástroji pro úpravu barevných odstínů,“ říká Geoffrey Woolfe, odborný vedoucí Xerox Innovation Group. „A podle nás opravdu nemusíte být expert, abyste dokázal udělat nebe o několik odstínů modřejší nebo louku zelenější.“

Barevný jazyk

Úpravy barev se tak budou moci z pohledu uživatele provádět bez matematiky. Místo úpravy souřadnic v trojrozměrném prostoru – gamutu všech barev, které dané zařízení dokáže zobrazit, by měl uživatel pouze běžnou mluvou upravit snímek podle svých potřeb.

Na druhou stranu se musí takové systémy vypořádat se zhruba 2 000 slovy souvisejícími s barvami. Avšak ne všichni lidé mají zafixován pod stejným slovem stejný barevný odstín a navíc může existovat řada označení, která tento slovník neobsahuje.

Vytváří se tak „barevný jazyk“ prostřednictvím překladu lidského popisu barev do přesných číselných kódů, které počítače používají pro tisk barevných dokumentů.

Přestože je Woolfeho objev stále ve fázi raného výzkumu, může být použit k celé řadě účelů. Při spojení s hlasovým ovládáním budou uživatelé moci počítači při úpravě fotografie kytice kosatců doslova říci „tu fialovou udělej sytější“. Nebo budou moci přikázat tiskárnám, jakým způsobem mají tisknout určité barvy („při tisku zelené použij brčálově zelenou“). I v oblasti komerčního digitálního tisku najde nová technologie své místo – tiskaři budou se svými zákazníky při zadání nových tiskových úloh moci komunikovat v běžné řeči („logo máme v meruňkové, ne v broskvové“).