Xiaomi Mi Air

Xiaomi Mi Air | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Chcete Air s Windows? Xiaomi jej nabízí i na českém trhu

  • 82
Vyzkoušeli jsme nejnižší a nejlevnější variantu notebooku nováčka v kategorii, společnosti Xiaomi. 12,5" Mi Air nabízí odolné tělo, slušný displej a výborný zvuk, který je vyvážen nedostatkem přípojných míst a vzhledem ke konfiguraci i vyšší cenou. Ale rozhodně stojí za pozornost.

Zatímco mnoho tradičních výrobců s produkcí notebooků skončilo, jiní se na toto pole nově vydávají. Jedním z nich je čínská společnost Xiaomi, kterou má český zákazník nejvíce spojenou s chytrými telefony.

Xiaomi Mi Air

Inspirace je jasná dříve, než se na notebook vůbec podíváte. Stačí si přečíst název Xiaomi Mi Air, a nezbude prostor pro spekulace, ani představivost. Možná je to dobře. Mi Air má hezky zpracované celokovové šasi a nezvykle tuhý a pevný kryt displeje. Provedením dává jasně najevo, že je připraven na každodenní tahání v batozích a brašnách, k čemuž se s hmotností 1 066 gramů dobře hodí.

Po otevření zaujme velmi tenkým rámečkem kolem displeje. Ten je typu IPS, má velmi slušné pozorovací úhly a plné HD rozlišení (1 920 × 1 080 pix), což je na 12,5" úhlopříčce velmi příjemné. K displeji mám jen dvě kritické připomínky. První míří k lesklému povrchu, který do vínku nedostal žádnou antireflexní úpravu, což leckdy ústí ve velmi nepříjemné odlesky. Na slunci by se hodil i vyšší maximální jas. Druhá výtka míří ke kloubu, který displej spojuje s tělem notebooku. Ten není příliš pevný, a tak se při pohybu s notebookem snadno mění úhel otevření displeje.

Klávesnice je podsvětlená, touchpad rozměrný.

Výrobce hodně a podle mého nesmyslně šetřil na přípojných místech. Pochvalu sice zaslouží velký HDMI výstup, ale pouhý jeden USB 3.0 port může být často komplikací. A nezachrání jej druhý port v podobě USB-C, který však slouží i nabíjení, a tak je zpravidla obsazen napáječem. Chybí také slot pro paměťové karty, ať už SD, nebo alespoň její „micro“ variantu. Nejvíce konektivity tak musí zajistit bezdrátová karta 8230 od Intelu, která umí jak superrychlou wi-fi 802.11ac, tak Bluetooth ve verzi 4.2.

Pod kapotou najdeme úsporný Intel Core m3-6Y30, 4 GB operační paměti a 128GB SSD z produkce Samsungu.

Výkonové testy
PC Mark - Creative 2 111 bodů
PC Mark - Creative (Open CL) 3 360 bodů
GeekBench 2.44 937 bodů
GeekBench 3.4 - jedno jádro2 278 bodů
GeekBench 3.4 - všechna jádra4 505 nodů
GeekBench 4.0 - jedno jádro2 738 bodů
GeekBench 4.0 - všechna jádra5 040 bodů
GeekBench 4.0 - Open CL14 294 bodů
CineBench R15 - CPU184 cb
CineBench R15 - Open GL23,50 fps

Plamersty i touchpad jsou chladné i po delší zátěži, klávesnice se však zahřívá více. Na druhou stranu notebook s emkovým procesorem si lidé pořizují na spíše méně náročné činnosti.

Povedl se zvuk. Za konstrukcí ozvučení stojí značka AKG a zvuk dále vylepšuje ekvalizační systém Dolby Audio Premium. Je překvapivě výrazný, vokál perfektně srozumitelný, působí až prostorovým dojmem. Výšek je dost (na notebook) a hloubky jsou patrné alespoň v náznacích. Výsledek je nadstandardní. Velkou pochvalu zaslouží i integrovaný mikrofon, který je citlivý a snímaný zvuk je výrazný a hlas dobře srozumitelný. Je to jeden z nejlepších v notebooku integrovaných mikrofonů, který jsme kdy slyšeli.

Posoudit nemůžeme kameru. Nepodařilo se nám nainstalovat ovladač, a tak nebyla funkční.

Výdrž akumulátoru patří k průměru, v běžném provozu vydrží mezi pěti a šesti hodinami. Ale upřímně, od stroje s „m“ procesorem jsme čekali delší výdrž.

Závěr

Mi Air je robustně postavený notebook s průměrnou konfigurací, velmi dobrým displejem a nadprůměrným zvukem. Škoda malého množství portů a vzhledem ke konfiguraci i trochu vyšší ceny 21 990 korun. Při koupi zatím musíte počítat s chybějícími českými znaky na klávesnici, polepky je nutné si dokoupit zvlášť.

Mi Air do testu zapůjčil obchod XiaomiMobile.cz