YouTube nově umožňuje nechat rozmazat obličeje na videu.

YouTube nově umožňuje nechat rozmazat obličeje na videu. | foto: YouTube

KVIK: YouTube na požádání rozmaže obličej. Měsíc Pluta straší vědce

  • 13
Youtube nasadil novou funkci, která umožní při nahrání nového videa automatické rozmazání obličeje. Planetka Pluto má již pátý měsíc, který může být nebezpečný sondě New Horizons. Start-upy v USA znovu přitahují investory. KVIK - vaše rychlé zprávy každý den.

YouTube nově nabízí rozmazání obličejů

Zveřejnění videozáznamů lidí bez jejich souhlasu může narážet na právní problémy. U záběrů ukládaných na YouTube si nikdo nedělá příliš vrásky s tím, když na videu zachytí i okolostojící nezúčastněné osoby. Nyní lze automaticky rozmazat jejich obličeje a chránit jejich soukromí (nebo se alespoň vyhnout případným potížím). 

Stačí si vybrat v možnostech novou funkci. Výsledek bude podobný tomu z úvodní fotografie.

Astronomové objevili pátý měsíc Pluta a hned se ho začali bát

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Nově objevená oběžnice planetky Pluto začíná dělat vrásky astronomům. Ukazuje totiž, že je u kdysi poslední planety Sluneční soustavy rušněji, než se doposud předpokládalo. A to by mohlo ohrozit misi družice New Horizons, která do této oblasti míří. Dorazit má za tři roky, aby pořídila snímky celého systému kolem trpasličí planetky.

Neobvykle veliký počet měsíců, které krouží kolem Pluta, může navíc znovu rozvířit debaty o tom, zda bylo správné v roce 2006 na kongresu v Praze vyjmout objekt ze seznamu našich planet.

Objevný měsíc zatím získal označení S/2012 (134340) 1 nebo P5 a čeká na pojmenování, stejně jako loni nalezený čtvrtý měsíc. Ten se zatím také musí spokojit se zkratkou, v jeho případě to je P4. Oba poslední měsíce objevil tým ze SETI díky Hubbleovu vesmírnému dalekohledu

P5 má průměr kolem 24 kilometrů. Zatím největší objevená přirozená družice Pluta, Charon, má přitom 1 000 km napříč. Je známa už od roku 1978. 

Investice do startupů v USA

U nás je odvětví investic do malých inovativních firem, tj. startupů, stále ještě v plenkách. Ale zatímco Češi se teprve učí, v USA je to už průmysl, který mladým lidem poskytuje možnost (nebo jen iluzi) sebeuplatnění.

Po finanční krizi v roce 2008 ovšem toto vysoce spekulativní odvětví zažilo prudký pokles. Jak se zdá, z nejhoršího už je zase venku. Nasvědčuje to alespoň pohled na letošní zprávu o stavu výzkumu v USA.

Z uvedených údajů vybíráme jeden graf. Podle něj se investice do začínajících firem dostaly téměř na svou původní úroveň. Situace není úplně předkrizová, ale evidentně je o investice do start-upů zájem. Otázkou je, zda čísla trochu nezkresluje možná bublina v IT oboru, které se řada odborníků bojí. Na druhou stranu: kdy odborníci naposledy něco předpověděli správně?

Vše o českých startupech zde.

,