Za natočení filmu v kině natvrdo za mříže

  • 28
Přijdete-li do kina s videokamerou, můžete automaticky skončit za mřízemí. Nový americký zákon ART zakazuje natáčení filmů v sálech pod hrozbou pětiletého vězení. Stejný trest stihne i ty, kteří budou na internetu sdílet hudbu a video před oficiálním datem vydání.

Zatímco americká hudební organizace RIAA, zastupující držitele autorských práv, řádí jako černá ruka, o zásazích filmového průmyslu proti pirátům není příliš slyšet. Spíš jsme se sem tam mohli dočíst o nepřesvědčivých opatřeních proti nekalé distribuci filmů po internetu, ať již to byly obrazce vkládané přímo do filmových políček, nebo ze všech stran kritizovaný zákaz rozesílání kopií děl členům filmové akademie. MPAA, asociace největších hollywoodských studií, nakonec usoudila, že bez tradičních Oscarů se showbusiness přece jen neobejde, a rozeslala tzv. screenery kritikům alespoň na VHS.

ART chrání umění

Filmovému pirátství má učinit přítrž nová legislativa, kterou představili senátoři Dianne Feinstein a John Cornyn. Kalifornská demokratka a texaský republikán přišli s návrhem zákona Artists' Rights and Theft Prevention Act (ART), podle nějž budou provinilci budou čelit vězení v maximální délce pěti let a peněžitému trestu ve výši 250 tisíc dolarů. Dosud stanovoval zákon No Electronic Theft z roku 1997 maximální hranici tří let a pokutu 2 500 USD.

Podle aktuální studie MPAA bylo 92,4 % filmů distribuovaných v P2P sítích pořízeno pomocí videokamery. Průmysl kvůli tomu ročně přichází o 3 miliardy dolarů. Snímání filmu přímo v kině je kvalifikováno jako trestný čin již v pěti státech unie a cílem senátorů je zakotvit postih ve federální legislativě. Kritici zákonu ART vytýkají, že naprosto ignoruje presumpci neviny. Podle extrémního výkladu totiž bude za pokus o porušení zákona považováno již samotné pronesení kamery do sálu, ať už ji dotyčný použije nebo ne!

Britský The Register proto varuje: "Výletníci, pozor! Navštívíte-li při procházce po amerických bulvárech místní kino, nechte kabelu s kamerou v šatně, jinak si v USA nějaký čas neplánovaně pobudete."

Před premiérou ne!

Stejný trest podle zákona ART hrozí i jednotlivcům, kteří budou autorská díla šířit před jejich oficiálním datem vydání. Pomyslná sekera se tak zatne především do řad zábavního průmyslu. Hudební alba i tzv. DVD ripy totiž na internet propašuje zpravidla někdo z produkčního řetězce. Postih však čeká i uživatele, kteří si takový materiál stáhnou a budou jej dál nabízet prostřednictvím P2P.

Činitelé MPAA i RIAA oběma odvážným senátorům ze srdce poděkovali. "Feinstein a Cornyn si zaslouží aplaus všech, kteří bojují s digitálním filmovým pirátstvím. Oni jsou tomuto boji oddání a jsem si jist, že přesvědčí i ostatní senátory. Právo se konečně bude moci vypořádat s kriminálními živly, které kradou naše filmy," napsal ve svém prohlášení 82letý přesluhující hollywoodský guru Jack Valenti, který své křeslo předsedy MPAA v lednu 2004 opustí.

Komentář
Minulý týden jsem v londýnském Warner Bros Village Cinemas shlédl Matrix Revolutions. Jako řadový turista jsem měl v batohu videokameru, ale jak vidno, v Anglii ještě nevládne taková paranoia jako v USA. Nikdo mě nešacoval, ve filmu jsem nezpozoroval ochranné značky a ani po sále nepobíhali pověstní hlídači s brýlemi pro noční vidění. Pouze diapozitiv promítnutý před filmem upozornil, aby diváci laskavě neporušovali autorská práva. Tak mě napadá, není třeba trestné šířit obsah scénáře - rozuměj vyprávět známým děj filmu?

"Hlášení DRM systému MS Windows for Brain: Vzpomínky na film budou za 96 hodin vymazány..."


Témata: Anglie, Art, MP3, P2P , vězení