Zlaté čínské ručičky

Zlaté čínské ručičky | foto: Profimedia.cz

Programátor bral statisíce dolarů a koukal na videa. Dřel za něj Číňan

  • 97
Americký programátor si najal čínského programátora, který za něj dělal veškerou práci. Američan pak v pracovní době jen lelkoval, koukal na videa a tlachal na Facebooku. Stejným způsobem dokázal pracovat ve více firmách najednou.

Zní to jako zpráva z nějakého satirického webu, ale zatím ji však nikdo nezpochybnil. Programátor jedné americké firmy vynalezl příjemný způsob, jak pobírat vysoký plat v několika firmách a přitom se v pracovní době věnovat svým zálibám.

Vše začalo poměrně nenápadně, jako podezření na hackerský útok nebo škodlivý software (malware). Nejmenovaná firma zadala společnosti Verizon (respektive divizi Verizon RISK Team) k prošetření jednu podivnost. Jistý zaměstnanec společnosti, který pravidelně chodil do práce a prokazatelně v ní proseděl celý den, se ke svému počítači přihlašoval z Číny z města Šen-jang.

Vyšetřovatelé postupně vystopovali, že neznámý z Číny se k firemní síti americké společnosti přihlašoval dlouhodobě (dostupná byla data pouze za posledních šest měsíců) a někdy spojení trvalo i celý den.

Podezření poměrně brzy padlo přímo na onoho programátora, kterému patřil počítač i heslo, pod kterým komunikace probíhala. Počítačový expert, pětačtyřicátník se znalostí programovacích C, C++, java, php, atd., do té doby odevzdával své úkoly v termínu a dokonale zpracované. Působil jako ukázkový zaměstnanec. Tichý, rodinný typ, nekonfliktní, prostě někdo, koho si nevšimnete ani ve výtahu, píše se na blogu Verizon RISK Teamu, který informaci zveřejnil.

Nakonec se zjistilo, že opravdu o žádný útok ani malware nešlo. Vychytralý programátor (vyšetřovatelé mu říkají Bob), se dohodl s jistou čínskou firmou, že bude programovat za něj. Svůj RSA token (hardwarový klíč pro zabezpečený přístup k firemní síti) odeslal FedExem do Číny vybranému programátorovi, zadal mu práci a začal se v pracovní době věnovat tomu, na co měl chuť. Zadané úkoly tak za něj plnil "programátor na detašovaném pracovišti ve městě Šen-jang".

Bobův pracovní den podle historie prohlížení internetu, kterou si vyšetřovatelé našli, pak vypadal následovně.

9:00 - Příjezd do práce, několikahodinová návštěva serveru Reddit (jeho zakladatel nedávno spáchal sebevraždu) následovaná sledováním videí s kočičkami (nehledejte dvojsmysl, jednalo se o zvířátka)

11:30 Oběd

13:00 Čas pro Ebay 

14:00 Čas pro update statusů a komentáře na Facebooku a LinkedIn

16:30 Konec pracovního dne,  odevzdání výkazu činnosti pro vedení

17:00 Odchod domů

Bob si tak na dlouhou dobu zařídil práci snů. Svému čínskému programátorovi přitom platil jen zhruba pětinu své roční mzdy, která měla na konci pět nul.

A jak uvádí Verizon RISK Team, nejlepší na tom je, že Bob tento postup zřejmě uplatňoval ve více firmách najednou. Pro některé totiž pracoval z domova, takže nebylo nápadné, že na pracovišti není. "Jím" napsaný kód byl však vždy čistý, bezchybný a včas odevzdaný.

,