Poslední analogový vysílač v Libereckém kraji na Ještědu skončil k 30. 6. 2011. Od té doby se signál šíří pouze digitálně.

Poslední analogový vysílač v Libereckém kraji na Ještědu skončil k 30. 6. 2011. Od té doby se signál šíří pouze digitálně. | foto: Dan Materna, MAFRA

Za Tanvaldem mohou lidé set top boxy vyhodit. Signál není a nebude

  • 122
Lidé ve Velkých Hamrech, Plavech a Zlaté Olešnici nedaleko Tanvaldu zůstávají i více než po půl roce od vypnutí analogového signálu bez televize. Set top boxy, kteří mnozí kvůli přechodu na digitální vysílání nakoupili, jsou jim k ničemu. Digitální signál u nich dodnes není a ani nebude.

"Naše oblast je podle radiokomunikací vykrytá a prý záleží jen na umu anténářů, jak si s tím poradí. To ale není pravda. Několik renomovaných firem nám po měření sdělilo, že chyba není u nás, ale že tu prostě není signál," říká starosta Velkých Hamrů se třemi tisíci obyvateli Jaroslav Najman.

Problémy se signálem

V Libereckém kraji jsou na tom nejhůře lidé Velkých Hamrech, Plavech a Zlaté Olešnici na Jablonecku. Podle nezávislých měření tu signál není a televize ani radiokomunikace se ho dokrýt nechystají.

Problémy mají také obyvatelé na Frýdlantsku. Zde sice digitální signál běží, ale špatně. Týká se to například Hejnic, Heřmanic, Bílého Potoka či Jindřichovic pod Smrkem.

Částí města sice vede kabelová televize, ostatní lidé si ale musí koupit satelity. "Stěžovali jsme si u televizí i radiokomunikací, ale odpověděli nám, že situace je v tuto chvíli konečná a žádný dokrývač tu nechystají," poznamenal Najman.

Na přístup televizí si stěžuje také starosta Zlaté Olešnice Jiří Černý. "Signál tu stále není a lidi se musí postarat sami, pokud chtějí koukat na televizi. Jednání jsme vzdali, oni nemají absolutně žádný zájem tu problematiku řešit. Máme se s tím prý poprat sami," zlobí se Černý.

Situace se nezhoršila, tvrdí mluvčí

Mluvčí projektu Digitalizace televizního vysílání Tadeáš Novák přiznává, že někde, zejména v horách, mohou být doteď s digitálním signálem problémy.

"Lidi jsou zvyklí, že jim stát garantoval pozemní příjem, ale je to mýtus a není to ani reálné. Všechny televize přesáhly velkým způsobem šíři pokrytí, ještě více než je to ze zákona, a teď už je nic nenutí, aby dokrývaly nějaká malá místa. Ta pro ně často nejsou ekonomicky zajímavá a už je to otázka volného trhu. Digitalizace měla zajistit, aby se nezhoršila situace, a to se povedlo," tvrdí Novák.

Problém se signálem mají lidé v Libereckém kraji také na Frýdlantsku. Tam si sice po dlouhých jednáních vymohli na konci roku dokrývač, ale signál je špatný a padá.

"Při změně počasí to vypadává a některé typy set top boxů si s tím nedokážou poradit. Jednali jsme s radiokomunikacemi a ty nám slíbily, že provedou nějaká měření. Zatím musíme čekat," popisuje starosta Hejnic Jiří Horák.

Okolí Velkých Hamrů zůstalo po digitalizaci bez televizního signálu, lidé si musejí koupit satelity.

Okolí Velkých Hamrů zůstalo po digitalizaci bez televizního signálu, lidé si musejí koupit satelity.