Za ztrátu cenných dat nemůže vždy jen počítač

Hlavní příčinou, proč ztrácíme ze svých počítačů cenné údaje, je často počítač sám. Společnost Ontrack, která se zabývá ochranou počítačových dat, však zjistila, že v nemnoha případech má ztrátu údajů na svědomí lidská nedůslednost i vznětlivost. Jsou popsány případy čirého vzteku, jako například ten, kdy dotyčný hodil laptop do záchodové mísy a několikrát spláchl.

Lidé se prý dopouštějí i tak neomluvitelné nedbalosti, že nechají laptop na střeše svého auta, nastartují a počítač, který mezitím z kapoty sklouzl, přejedou. I osoby vysoce postavené jsou náchylné uvěřit nehoráznostem typu, že je-li počítač poruchový, pomůže uložit ho načas do mrazáku.

Odborníci z Ontracku, kteří se specializují na záchranu ztracených dat, doporučují, aby uživatelé věnovali víc času ukládání a zálohování materiálu, o nějž nechtějí přijít. "Velký podíl na ztrátě údajů mají přírodní katastrofy, chyby systému i viry. Přibývá ale případů, kdy je za ztraceným materiálem lidská chyba, a to třeba i primitivní vztek, který v uživateli vyvolá chybující počítač," říká ředitel firmy Ontrack Adrian Palmer.

Kromě pochybné nápravy špatně fungujícího pevného disku v mrazáku připomněl klienta, který se rozhodl udělat pořádek v nepřehledných počítačových složkách. Že vyhodil i věci, které potřeboval pro další práci, zjistil, až když vyprázdnil i odpadkový koš a defragmentoval disk.

Co říci k případu, kdy na staveništi spadl ocelový sloup na laptop s veškerým projektovým materiálem ke stavbě? Nebo k manželskému páru, který přeformátováním pevného disku přišel o ceněné záběry z prvních měsíců života svého potomka. "Ve většině případů dokážeme údaje získat zpět z počítačů, serverů i v paměťových karet. Soukromé osoby i firmy by si však ušetřily mnoho hádek a stresu pravidelným zálohováním," říká Palmer.

Zdroj: ČTK