Zabiják UMTS dorazil: ČR dostane bezdrátovou WiFi síť

Mobilní přenos dat 11 Mbps. Prostě si jen na Václaváku rozložíte notebook, nastartujete jej a jste na rychlém internetu. To všechno bez UMTS, za směšnou cenu. Už za měsíc. WIA přichází...
Dva mobilní operátoři zaplatili sedm miliard korun za čest postavit za další desítky miliard korun bezdrátovou UMTS síť slibující především rychlejší datové přenosy. Jenže v posledním roce se po světě rychle šíří bezdrátová síť WiFi nabízející rychlé datové přenosy až do 11 Mbps, výrazně nižší cenu za výstavbu sítě a vyšší decentralizovanost sítě. Pravda – WiFi neslouží k telefonování. To ale není důvod, aby mu mnoho analytiků nezačalo přezdívat „zabiják UMTS“. Čeští operátoři mohli být zatím klidní. Ten čas však skončil. Nad Prahou svá křídla rozprostírá první komerční WiFi síť nazvaná prostě a jednoduše WIA.

Pokud nevíte, co jsou WiFi sítě, neboli sítě na standardu IEEE 802.11b, podívejte se do tohoto našeho článku. Zjednodušeně řečeno, WiFi síť je bezdrátovou náhradou ethernetu v rádiovém pásmu 2,4 GHz, které není licencováno. Dosah této sítě je poměrně nízký, na přímou viditelnost maximálně půl kilometru, v případě zástavby ještě menší. Podstatná je ale skutečnost, že cena technologie pro výstavbu jednoho přípojného bodu, takzvaného „hot-spotu“ se pohybuje v řádu desetitisíců korun, nikoliv v miliónech jako u UMTS a GSM.

WiFi síť je primárně určena k vykrývání exponovaných lokalit – neočekává se, že pojedete po dálnici a budete si pohodlně surfovat přes WiFi síť. Spíše se očekává, že při chůzi po Václavském náměstí nebo při snídani v Salat Baru si stáhnete poštu a projdete své oblíbené internetové stránky.

Síť WIA odstartuje v Praze v září

Bezdrátová síť WIA se rozeběhne ve veřejném pilotním provozu pravděpodobně v září, a to v Praze. Ve zkušebním provozu bude spuštěno celkem šestnáct hot-spotů pokrývajících oblasti Václavské náměstí, IP Pavlova… Do konce roku by se pokrytí mělo rozšířit na více jak 100 hot-spotů vykrývajících především exponované lokality v centru města, ale i některé sídlištní oblasti Prahy a také kupříkladu Ostravy.

Provozovatelem a stavitelem sítě WIA je VanCo.net, firma zabývající se výstavbou bezdrátové infrastruktury pro operátory mobilních a bezdrátových sítí (například Nextra), tedy rozhodně žádný nováček nebo firma bez zkušeností s radiovou komunikací.

K připojení do sítě WIA bude stačit WiFi kompatibilní zařízení, tedy například notebook vybavený WiFi PCMCIA kartou nebo PocketPC počítač vybavený WiFi kartou. Síť WIA funguje na principu předplacené služby – dopředu si nakoupíte kredit určující množství dat, která můžete stáhnout. Podle využívání služby vám bude kredit snižován podobně, jako je tomu u předplacených karet mobilních operátorů.

Jaké budou ceny?

Adapter PCMCIAPodle předběžných informací by se cena za přenesená data měla v pilotním provozu vejít do 50 Kč za 100 MB dat, což není cena nijak nepřijatelná – provideři běžně u počítaných linek účtují pěti až šestinásobek. Na druhou stranu je ale nutné vzít do úvahy, že jde o mobilní připojení bez garantované rychlosti, tedy o připojení určené nikoliv pro firemní sítě, ale pro jednotlivé počítače na cestách.

Přístup do sítě WIA bude jednoduchý. Pokud se bude uživatel nalézat v dosahu jejích pokrytí a bude vybaven WiFi kompatibilním zařízením, stačí mu pro první připojení otevřít prohlížeč, kde zaregistruje svoje zařízení a případně vyplní kód svého předplaceného účtu, z něhož bude strháván kredit. V pilotním provozu se ostatně počítá i s tím, že určitý objem dat by zákazník dostal zdarma pro vyzkoušení. Jiná registrace není potřebná, ostatně i proto VancoNet volí metodu předplacené služby.

Podle ředitele VanCo.netu Filipa Maliny je cílem pilotního projektu demonstrace WiFi a důkaz pro potenciální uživatele, že taková služba existuje a má svoji reálnou hodnotu. „Dnes už se téměř neprodávají notebooky, které by nebyly vybaveny WiFi připojením, a také PDA s WiFi je stále více – počet potenciálních zákazníků se stále zvětšuje a my jim chceme nabídnout možnost WiFi efektivně využívat k práci i zábavě,“ říká Filip Malina na otázku, jak vidí perspektivy sítě WIA.

Síť WIA sice není první aktivitou na poli WiFi sítí, ale je první komerční aktivitou tohoto druhu. Další veřejná síť CZ Free.Net je vytvářena jako nadšenecký projekt, za kterým nestojí žádná firma, ale dobrovolně se sdružující lidé, kteří pořizují na své náklady WiFi přístupové body a zpřístupňují je ostatním členům.

Podle Filipa Maliny je podstatným problémem takto vznikající sítě nevyrovnaná kvalita a obtížně definovatelná záruka vůči zákazníkům. „I my ale připravujeme možnost vytvořit si vlastní hot-spot v rámci naší sítě a získávat peníze z provozu přes tento hot-spot generovaný, protože pro mnoho lidí je to zajímavé,“ říká Filip Malina.

Jak se nová WiFi síť podepíše na startu UMTS?

Zatím velmi pravděpodobně nijak, protože první UMTS sítě u nás mají do svého startu ještě nějaký ten rok. Za tu dobu se ale může WiFi síť výrazně rozrůst. Ostatně ve světě to běžně funguje tak, že WiFi představuje pracovní bezdrátové spojení a mobilní telefon slouží především pro spojení hlasové, případně jako nouzové spojení tam, kde WiFi síť není. I proto mnozí odborníci očekávají, že WiFi bude znamenat problém pro UMTS, protože movitější zákazníci zůstanou u GSM technologie přenášející hlas a vybavené GPRS, která umožňuje rozumně použitelnou rychlost datových přenosů, zatímco ve městech budou na svých PDA a noteboocích používat WiFi sítě. A málo majetní zákazníci se do drahého UMTS zatím nepohrnou…

Do startu sítě WIA zbývá již jen několik týdnů a my samozřejmě nepropásneme možnost otestovat jak pokrytí, tak kvalitu signálu na důležitých místech.