Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Začínáme s digitálním fotoaparátem (2. díl)

V tomto díle pro začínající uživatele digitálního fotoaparátu si řekneme něco k základním faktorům expozice a několik faktů o nastavení citlivosti.

V minulém díle našeho seriálu pro začínající uživatele fotoaparátů, jsme si probrali několik věcí, které je dobré znát předtím než fotograf vezme přístroj do ruky a začne mačkat spoušť za účelem zachycení prchavosti okamžiku. Mimo jiné jsme si řekli, jak nastavit obrazovou kvalitu snímku tak aby vyhovavala požadavkům účelu pro který je určena.
Dnes je na řadě nastavení citlivosti (ISO) a základní pojmy pro potřeby správné expozice.

Cloňte, časujte, exponujte

Než si řekneme, k čemu je nastavení citlivosti (ISO) dobré, je nutné ozřejmit si několik základních faktorů vedoucích ke vzniku fotografie, na kterých závisí její technická kvalita (jas, ostrost, přítomnost šumu apod).

Když zmáčkneme spoušť, otevře se závěrka a na kinofilm či v našem případě na snímač (CCD/CMOS viz minulý díl) dopadne světlo jakožto nosič obrazové informace a  vytvoří se obraz. Takto probíhá expozice snímku (fotografie). Na jak dlouho a kolik světla na snímač dopadne, určuje fotograf případně automat přístroje.

  • Čas závěrky
    Jak dlouho bude světlo na snímač dopadat, určuje čas, po který je závěrka otevřena. Platí, že čím je větší tma, tím delší čas bude potřeba pro správnou expozici snímku (aby nebyl tmavý a obsahoval dostatečné množství detailů). Čas závěrky se udává ve tvaru 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125 až třeba 1/4000. Hodnota 1/60 se potom čte jako „šedesátina sekundy“. Hodnota „30“, bavíme-li se o času závěrky, pak znamená „30 sekund“. Při delších časech, prakticky již od 1/30 (tedy jedné třicetiny sekundy), již hrozí rozmazání fotografie vlivem roztřesení fotoaparátu. To je ta zmiňovaná „lehkost“ (viz minulý díl) digitálních kompaktů. U klasické analogové jednooké zrcadlovky udržíte z ruky i patnáctinu a možná někdo i delší čas.

Závěrka: Závěrka vymezuje dobu, po kterou dopadá na čip (kinofilm) světlo. Pro představu, co to závěrka je, jeden příklad. Proslulý český fotograf Jan Sudek místo závěrky používal klobouk. Jednoduše kloboukem zastínil objektiv, a když chtěl exponovat klobouk z objektivu sejmul. Neměl k dispozici žádné digitální měřiče času ani jiné vymoženosti, měl pouze svůj deskový fotoaparát vážící několik kilogramů, černý hadr, pod kterým pozoroval matnici přístroje, a klobouk, kterým exponoval. To vše zvládal pouze jednou rukou, o druhou přišel ve světové válce. Traduje se, že tímto způsobem vznikly i krásné fotografie ze stavby Chrámu Svatého Víta.

  • Clona objektivu
    Kolik světla dopadne na světlocitlivý čip nebo kinofilm, určuje clona. Clona, podobně jako zřítelnice oka,  zmenšuje či zvětšuje svůj průměr podle množství světla. Oko to dělá na příkaz mozku, clonu musí nastavit fotograf případně automatika přístroje. Platí, že čím větší průměr clony, tím více světla dopadne na čip a tím menší číselné označení clona nese. Clonová řada od největší „díry“ vypadá například takto: 2-2,8-4-5,6-8....22. Hodnota „2“ označuje největší průměr otvoru, zatímco clona „22“ nejmenší. Je jasné, že za slunečného dne použijeme clonu „22“ (malý otvor) a při fotografování v kostele při svíčkách clonu „2,8“ (velký otvor). Sousední clonová čísla mají vždy dvounásobnou (poloviční) propustnost světla. Clona 4 propustí dvakrát více světla než clona 5,6 a naopak.
    Na cloně závisí také hloubka ostrosti (čím menší clonové číslo tím menší hloubka ostrosti) a další faktory, které si však probreme jindy.

Kombinací nastavení času závěrky a clonového čísla, tj. nastavením expozice určujeme, jak bude výsledný obrázek vypadat. Určujeme takto, zda budou detaily ve stínu dostatečně prokreslené a naopak zda nebudou některé světlé části scény příliš „přepálené“ (přeexponované). Správné nastavení hlídá expozimetr, který upozorní na příliš dlouhý/krátký čas případně velkou/malou clonu.
Hodnotu clony můžeme měnit v rozsahu, který je dán technickým provedením fotoparátu. Ten nebývá píliš široký, zejména ne u běžných digitálních kompaktů. Většinou se takzvaná světelnost objektivu u těchto přístrojů pohybuje od 2,8 do 5,6 a samozřejmě se mění s ohniskem (zoomem).

Pro čas závěrky je určující dostatek, respektive nedostatek světla. Ne nadarmo si fotografové přejí dobré světlo. Nemají tím samozřejmě na mysli pouze dostatek světla,  ale i jeho charakter (teplotu...). Při chabém světle je potřeba dlouhý čas, dlouhý čas znamená rozmazaní objektu, ať už třesem ruky fotografa nebo vlastním pohybem objektu. A právě zde přichází na pomoc již zmiňovaná volba citlivosti (ISO).

Buďte citliví, foťte bez blesku

Citlivost, ať už kinofilmu nebo světlocitlivého snímače, se udává ve stupnici ISO. Důležité je vědět, že čím větší hodnota je nastavena, tím více je fotoaparát (snímač) citlivější. Větší citlivost umožňuje fotografovat i za zhoršených světelných podmínek (šero, tma) bez použitíí blesku nebo stativu a snímek je stále ostrý nerozmazaný pohybovou neostrostí. Umožňuje použití rozumné clony, která zaručí dostatečnou hloubku ostrosti. Většina kompaktních digitálních fotoaparátů manuální volbu citlivosti umožňuje. I když velmi omezenou zpravidla v rozmezí 100 - 200 maximálně ISO 400. Problémem je přítomnost šumu při větších hodnotách citlivosti. I to je důvod použít ruční nastavení citlivosti a vyšší hodnoty použít jen tam, kde je to potřebné. Čím větší je plocha snímače (plocha světlocitlivé buňky snímače), tím méně šumu. Je nasnadě, že levný kompakt má menší úhlopříčku snímače než profesionální přístroj kde pak může být citlivost i ISO 1600. Velikost snímače naleznete v technické specifikaci.
Přes přítomnost šumu a často i neostrost snímku je atmosféra na takové fotografii rodinky sedící u ohně zajímavější, než  pokud byla přisvětlena bleskem.

ohen ohen

 

Někdy naopak potřebujeme citlivost fotoaparátu snížit. Klasickým případem je fotografie tekoucí vody, kdy dlouhý čas závěrky dá hladině podobu sametu.

Pro dnešek slíbené vyvážení bílé si probereme v příštím dílu.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 165 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 41 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...