Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé fotografie na internetu - skutečnost je úžasnější než montáže

aktualizováno 
Na síti se potulují miliony fotografií, od amatérských záběrů až po profesionální snímky, které vstoupily do dějin. Je jasné, že ne všechny jsou pravé...

O kolečko méně... | foto: via sawse.com

Fotografie byly už od svých počátků nesmírně vyhledávané pro svou schopnost věrně zachytit skutečnost. Zmrazit okamžik a zprostředkovat jej divákovi, zpřítomnit mu minulost a dát mu prožít to, co v tu chvíli prožíval fotograf.

Ale prakticky vzápětí po prvních fotografiích se objevily první fotomomontáže. Ať už šlo o umělecký záměr nebo o politickou vůli, zachycená realita byla přizpůsobována, pozměňována a poté prezentována jako věrný obraz.

 Jedem na saních...

V pravou chvíli zachycená fotografie... Po internetu kolují podobných záběrů desítky, vypátrat autora bývá obtížné.


S příchodem počítačových technologií se tvorba fotomontáží ještě zjednodušila - z temných komor se přesunula na počítačové monitory, kde všudypřítomné tlačítko zpět zpřístupnilo obrazovou úpravu i amatérům, zatímco profesionálové dostali do ruky nástroje pro pixelovou. Digitální fotomontáže jsou tak již téměř neodhalitelné.

A ve chvíli, kdy se do toho vložil internet, bylo vymalováno. S obrázky všeho druhu se roztrhl pytel. Posíláme si je mailem (často jako několika megabytové přílohy nebo prezentace!), kolují po internetových stránkách, zaplňují blogy a vznikají pro ně i specializované komunitní služby (třeba flickr.com nebo Rajče.net). V takové záplavě je velice těžké vybrat, který ze senzačních snímků je fotomontáž a který zachycuje nepřikrášlenou skutečnost.

Výběr zajímavých fotografií

V redakci nás zaujaly dva výběry fotografií na blogu Sawse.com. Jde o snímky nejrůznějšího původu a jejich autor často není uveden nebo dokonce dohledatelný, což je jedna z velkých nevýhod takovéhoto sdílení fotek na internetu. Přesto si myslíme, že jsou výběry dostatečně zajímavé a často velice vtipné.

Ten správný okamžik

Výběr fotografií vyfocených v ten pravý okamžik zachycuje nečekané nebo plánované momenty, kdy fotograf zručně nebo se štěstím zachytil neobvyklé výjevy, často z oblasti sportu:

Sport

Policie zasahuje

Sport


Bezhlavá gymnastka

Ukázkou toho, jak může fungovat fotomontáž naruby, je "Bezhlavá gymnastka". Ta kolovala po internetu spolu s odkazem na stejnojmenný článek. Píše se v něm o tom, že Valentina Moreno se narodila bez hlavy, ale vypracovala se na špičkovou sportovkyni.

Bezhlavá gymnastka (Katherine Coronel of Venezuela)

Jde pochopitelně o nesmysl. Autorem fotografie je Martin Bernetti, vyfotografovanou gymnastkou je Katherine Coronelová z Venezuely. A samozřejmě, že hlavu má, jen je o trochu ohebnější, než je zvykem. Je to jeden z netradičních případů toho, kdy se za pravou fotkou vytvoří falešný příběh.

Fotografie ze správného úhlu

Košíková

Více fotografií

Kočička ve vzduchu

Mezi fotografiemi "exact moment" byla i tato fotečka neznámého autora:

Kočička

Která mi okamžitě připomněla tuto fotku, pro změnu autora velice známého:

Dalí Atomicus

Je to fotografie Salvadora Dalího, nazvaná "Dalí Atomicus". Vyfotil ji Philippe Halsman a později řekl, že jí chtěl naznačit nadcházející atomový věk (psal se rok 1948) a zároveň zachytit podstatu známého umělce. Přízviskem "Atomicus" pak odkazuje na Dalího obraz Leda Atomica, toho času rozpracovaný, na fotce vpravo. Snímek vznikal šest hodin, skoků bylo 28 a štábu byla plná místnost: házeli kočky, šplouchali vodu, aranžovali kulisy... A to původně měli místo vody šplouchat mlékem, ale někdo ze štábu to zavrhl jako plýtvání.

Halsmanova fotografie Dalího se objevila na obálce časopisu Life a odstartovala éru dynamických portrétů. A také nám odstartuje nepravidelný seriál - Příběhy fotografií. Je celá řada fotografií, které psaly dějiny, nebo je svým zachycením přiblížily, zosobnily a učinily uchopitelnými. Budeme se jim věnovat v dalších článcích.

Poznáte, co je montáž?

A na závěr (ještě jednou) odkazy na čtyři zajímavé testy: poznáte pravé fotografie od montáží? Pochlubte se v diskuzi, jak jste skórovali (já měl průměr 7,25 z 10).

 • Test 1
 • Test 2
 • Test 3
 • Test 4

  Odkazy

 • Autor:


  Témata: Umělec


  Hlavní zprávy

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.