pirátství

pirátství

Zakladatel Googlu: USA se stanou tyranem, když přijmou protipirátský zákon

  • 756
Ve Spojených státech se v těchto dnech projednává kontroverzní zákon, který má potírat pirátství. Jeho znění však mnohem více než ochranu před nelegálním využíváním multimediálních děl připomíná systém na kontrolu internetu.

Ke konci října bylo ve Spojených státech zveřejněno znění antipirátského zákona označovaného jako Stop Online Piracy Act (SOPA).

Právě tento čtvrtek proběhlo jednání o zákonu v senátním výboru pro spravedlnost Sněmovny reprezentantů s tím, že byl většinou přijat a doporučen ke schválení.

Petici proti návrhu zákona přitom podepsalo už více než milion lidí (připojit se můžete zde). Mezi nimi i Sergey Brin, spoluzakladatel Googlu. Ve svém příspěvku na Google+ prohlásil, že pokud Spojené státy přijmou navrhovaný zákon, zařadí se po bok nejvíce despotických zemí světa (originál prohlášení najdete zde).

Dalších 700 000 lidí vyjádřilo odpor k zákonu na dalších stránkách (například zde). SOPA je také přirovnávána k takzvanému velkému čínskému firewallu neboli k cenzuře, kterou uplatňuje komunistická diktatura v Čínské lidové republice. Tam také nejsou dostupné žádné stránky, které se vedení země znelíbily.

Jako v Číně

Zákon umožní vládě, aby jakýkoliv web, který jej poruší, z internetu doslova zmizel.

Zákon například dává za úkol všem poskytovatelům internetu (ISP) zablokovat přístup k závadným stránkám, a monitorovat tak chování uživatelů. Dále má dovolit mnohem jednodušší blokování finančních účtů podezřelých.

SOPA chce zavést i odpovědnost webů, kam obsah přidávají uživatelé, za jejich závadné chování. Například když na Youtube nahraje uživatel záznam koncertu nebo nejnovější díl seriálu.

Má umožnit i mazání DNS záznamů ze serverů zajišťujících chod internetu tím, že klasický název webové stránky překládá na IP adresu, která je v číselném formátu.

V konečném důsledku by to znamenalo, že pouhé podezření by mělo stačit ke smazání DNS záznamů, a na stránkou se tak už nedostane nikdo, kdo nebude znát její přesnou IP adresu (kterou běžně samozřejmě nikdo nezná).

Cenzura internetu?

Nový zákon se nelíbí ani takovým firmám, jako je Google. Vyhledávače by totiž měly za povinnost aktivně blokovat závadné odkazy ve vyhledávání. Podle šéfa Google Erica Schmidta umožní nový zákon cenzuru internetu.

Proti SOPA se snaží postavit i další subjekty. Například server Wikipedia hodlá na protest na chvíli zavřít své anglické stránky.

Boj s doposud nepřijatým zákonem SOPA má i podobu nápadu, který by umožnil obejít klasické DNS záznamy, a vytvořit tak strukturu nezávislou na tomto systému.

,