Zálohování dat - na Měsíci

Řada firem považuje svá data za natolik důležitá, že jejich zálohy umisťuje na nejrůznější místa na Zemi. A komu už připadá naše planeta příliš malá a příliš zranitelná, bude moci v dohledné době zálohovat data na Měsíci.

Kalifornská společnost TransOrbital je první soukromou firmou, která získala v USA povolení vyslat svou sondu k Měsíci. V rámci projektu, který byl zahájen v roce 2001, by měla být letos k naší přirozené oběžnici vyslána první komerční vesmírná loď bez posádky. Jejím úkolem je vyzkoušet nový přístup k výzkumu vesmíru. TransOrbital totiž hodlá využít sériově vyráběné přístroje běžně dostupné každému smrtelníkovi. Projekt snímkování Měsíce a Země z vesmíru počítá s digitálními fotoaparáty a s kapesními počítači HP iPaq, které budou se zemí spojeny prostřednictvím svých vestavěných bezdrátových přípojek. Od sériových přístrojů by se měly lišit pouze speciálním komunikačním protokolem, umožňujícím zvětšit dosah. Jedním ze zdrojů příjmů by měl být prodej záběrů z Měsíce. Průzkumný modul by měl nasnímat jeho celý povrch s rozlišením až 1 metr. K financování výpravy přispívá i náklad, který má sonda nechat dopadnout na Měsíc. Jedná se o kapsle s lidským popelem, vizitkami, fotografiemi a texty zapsanými na připojeném disku. Hlavním cílem projektu je ovšem něco jiného. Zakladatel firmy Dennis Laurie hodlá na Měsíci vybudovat farmu serverů, které budou určeny k nejbezpečnějšímu známému zálohování dat. Ve srovnání se Zemí je Měsíc podstatně bezpečnějším místem. Prakticky jediné nebezpečí představují meteority, které bombardují povrch tohoto tělesa. Pravděpodobnost zásahu je však zanedbatelná a riziko může dále snížit dostatečně silné pancéřování serverů.

První let ještě nepočítá s měkkým přistáním na Měsíci ani s umístěním serverů. Měl by prozatím ověřit odolnost přístrojů v drsném lunárním prostředí a samozřejmě i způsob propojení s pozemskými základnami. Pokud jde o komunikační stránku věci, velkým favoritem se jeví laserová pojítka, která jsou méně náchylná na rušení než elektromagnetické vlny. Zpoždění způsobené vzdáleností obou vesmírných těles je v případě zálohování dat zanedbatelné. Pokud jde o servery, TransOrbital nyní vybírá takové, které jsou schopny pokračovat v činnosti i při poruše nebo poškození některých komponent. S vysláním správce, který by na datovou farmu dohlížel, se totiž prozatím nepočítá.

Článek přinášíme ve spolupráci s týdeníkem Computerworld.