Zapomeňte na Napster, FreeNet to je teprve maso!

Programy pro sdílení nejen hudebních souborů se těší obrovské popularitě. Zatímco Napster čelí soudním žalobám, jeho vylepšené klony rostou jako houby po dešti. Žádný z nich však nedosahuje možností FreeNetu, který se snadno může stát rájem všech pirátů.
Programy pro sdílení nejen hudebních souborů se těší obrovské popularitě. Zatímco Napster čelí soudním žalobám, jeho vylepšené klony rostou jako houby po dešti. Žádný z nich však nedosahuje možností FreeNetu, který se snadno může stát rájem všech pirátů.

Původní myšlenka snadnějšího šíření hudby nezávislých hudebníků prostřednictvím Internetu, která stála u zrodu programu Napster, se bohužel příliš neprosadila. Jeho autor Shawn Fanning určitě nepočítal s tím, že se jeho vynález stane z 99 procent nástrojem pro pirátské šíření hudebních nahrávek mezi komunitou jeho uživatelů. Na druhou stranu je nutné podotknout, že v opačném případě by si Napster určitě nezískal tolik uživatelů a stěží by byl mediální hvězdou. A zatímco se právníci Napsteru připravují na soudní stání ve věci RIAA versus Napster, jeho vylepšené klony rostou jako houby po dešti. A jeden z nich vypadá z pohledu nejen hudebních vydavatelství opravdu hrozivě. Je jím FreeNet, který na rozdíl od Napsteru nemá žádný centrální server a díky použité technologii je téměř nemožné vysledovat jedince od kterého jste si stáhli například nejnovější písničku Britney Sprears, nebo pirátskou verzi některé z nejnovějších počítačových her.

FreeNet je plně decentralizovaná peer-to-peer počítačová síť, jejíž hlavním cílem je umožnit připojeným uživatelům efektivní sdílení a výměnu souborů prostřednictvím Internetu bez jakékoliv cenzury. Autorem myšlenky FreeNetu je Ian Clarke, který ji rozpracoval ve své ročníkové práci na univerzitě v EdinBourghu. Poté svoji práci zveřejnil v červnu 1999 na Internetu a za pomoci mnoha nadšenců z celého světa se mu podařilo proměnit myšlenku v realitu. V mnoha ohledech je FreeNet srovnatelný s programem Gnutella, ale v mnohém je efektivnější (například často vyžadovaná data jsou dynamicky kešována, aby se minimalizovalo zatížení jednotlivých uzlů sítě) a propracovanější. Pro vytvoření dalšího uzlu v síti FreeNet postačí počítač s přístupem k Internetu, na kterém se spustí aplikace FreeNet server (na java verzi serveru se v současné době pracuje). K informacím uloženým na FreeNetu je možné přistupovat za pomoci programu FCRC i z klasického webu.

Uživatelé FreeNetu vyhledávají požadované informace prostřednictvím klíčových slov, která jsou zasílána do uzlu, ke kterému je uživatel připojen. Pokud informace není na nejbližším uzlu nalezena, je o ní požádáno do okolních uzlů a tak stále dokola až do chvíle, kdy je na některém z uzlů nalezena a přes všechny dotázané uzly v daném směru dopravena zpět k uživateli, který si ji vyžádal. Vzhledem k tomu, že se nikde neukládá informace o tom, z jakého uzlu byla informace získána ani data o uzlu, který si informace vyžádal, je zaručena anonymita uživatelů FreeNetu. Více informací o legální i technické stránce FreeNetu najdete ve FAQ souboru (vřele doporučuji přečíst, jedná se o velmi zajímavé čtení).

Podle prvních ohlasů vnímají hudební vydavatelství FreeNet jako hrozbu srovnatelnou s Napsterem. Na rozdíl od Napsteru jej však nemohou v současné době nijak omezit, natož zakázat (jedná se o "open-source" technologii). Toho si je vědom i jeho autor Ian Clarke, který se neobává žádných legislativních tahanic, jako je tomu v případě Napsteru a dodává "I kdyby mi někdo k hlavě přiložil pistoli a vyžadoval okamžité zrušení FreeNetu, neuspěl by. Neexistuje důvod, proč by měl jít za mnou, já sám nemohu udělat víc než on."