Zasahujeme do firmware pevného disku, aneb Podtaktovat HDD se vyplatí

Začíná vás rozčilovat harddisk svým neustálým hlukem a vibracemi? Chtěli byste alespoň částečně eliminovat nepříjemné hvízdání otáčejících se ploten a cvrlikání ramene se čtecími a zapisovacími hlavičkami? Žádný problém. Naučte se tweakovat.

Jistě jste se již někdy setkali s problémem velké hlučnosti pevných disků. Moderní technologie si žádá vysoké přenosové rychlosti. Proto je nutné zajistit velmi rychlé otáčky disku a s tím související až magické kmitání ramene čtecí a zapisovací hlavičky po celé plotně disku. Hardisky se při své činnosti otáčejí velkou rychlostí, momentálně je standardem 7200 otáček za minutu. Určitě pak uznáte, že při této rychlosti dokáží pořádně potrápit své okolí. Co dělat pro snížení produkovaného hluku? Tweakovat.

Ten, kdo pro svoji práci preferuje spíše tichost před výkonem, ale zároveň nechce zbytečně čekat na načítání dat z disku, může vyzkoušet některé softwarové utility, které tuto vlastnost upravují. Bohužel tyto programy nejsou standardně dodávány společně s HDD. O jejich existenci se tak dozvíte až na webových stránkách společnosti, která disk vyrábí. Za jejich asistence lze pak snadno měnit poměr mezi výkonem a hlučností disku. Pomocí funkce Automatic Acoustic Management (AAM), která je implementována ve specifikaci ATA, můžete účinně snížit hluk i o několik dB. Je pravdou, že ne každý výrobce HDD tuto funkci vloží do příslušného firmware výrobku. Ostatně je čistě na jeho uvážení, jestli podporu svým zákazníkům poskytne nebo nikoli. Pakliže váš pevný disk touto vlastností disponuje, můžete si lehce pohrát s všelijakým nastavením i sami. Musíme vás však upozornit, že při jakémkoliv přenastavení dochází k výraznému snížení výkonu přenosu dat mezi řadičem a diskem. Může se totiž stát, že přístupová doba HDD naroste i několikanásobně, a tím váš disk degradujete třeba až o tři DMA třídy níže.

HDD v celé své kráseJak jsme již předznamenali, ne všechny pevné disky funkcí AAM oplývají. Firmy Seagate, Maxtor a IBM jsou jejími hlavními průkopníky. Jejich nejnovější HI-end modely touto funkcí již samozřejmě dlouhou dobu disponují. Nedávno se přidal také další špičkový výrobce Western Digital, který též implementuje AAM do svých produktů.

Protože pevné disky IBM jsou jedny z nejvýkonnějších a zároveň nejprodávanějších, které jsou momentálně na trhu k dostání, zaměříme se právě na jejich řešení. Příslušným softwarem máte možnost měnit nastavení firmware, který je dán přímo z fabriky.

Společnost IBM má dlouhou tradici ve vývoji pevných disků, první diskové jednotky představila již v roce 1958. Většina technologií, které naleznete v dnešních moderních harddiscích, pochází právě z dílen IBM. Ty jsou zárukou nejvyššího výkonu a spolehlivého mechanismu. Proto aplikace pro tweakování disků slouží převážně k úpravě některých zásadních parametrů, které mají vliv na výkon celého HDD.

Hlaví rysy software pro úpravu firmware

1. Změna akustické úrovně - pevného disku. Funkce slouží ke změně parametru hlučnosti (Quiet – Normal Seek Mode). Je dostupná od verzí IBM DTLA (Deskstar 40, 75) a novějších. Akustická úroveň HDD tak může být přizpůsobena prostředí, ve kterém pracuje.

2. Změna kapacity – diskové jednotky. Mění předdefinované kapacity. Volbu lze použít v situacích, kdy BIOS nesprávně detekuje velikost disku. Využitelné zejména u starších základních desek, kdy BIOS detekuje 40GB disk maximálně jako 8GB.

3. Změna Ultra DMA modu – vypíná a zapíná podporu DMA režimu. Moderní ATA disky jsou navržené k používání 100 MB/s přenosu a vyššímu.

Přehled rychlostí DMA Mode:

  • UDMA Mode 0 - ATA 16 (16.7 MB/s)
  • UDMA Mode 1 - ATA 25 (25 MB/s)
  • UDMA Mode 2 - ATA 33 (33 MB/s)
  • UDMA Mode 3 - ATA 48 (48 MB/s)
  • UDMA Mode 4 - ATA 66 (66 MB/s)
  • UDMA Mode 5 - ATA 100 (100 MB/s)
  • Bohužel ne všechny základní desky podporují nejnovější režimy přenosu. Proto v některých případech mohou nastat značné problémy, které v krajních situacích vyústí až ve zkolabování celého systému. Řešením je právě změna DMA modu. Problémové disky tak můžete srazit na nižší přenosovou rychlost a vše bude pracovat tak, jak má.

    4. Změna nastavení Cache – vyrovnávací paměť. Zde dochází ke změně načítání a zapisování vyrovnávací paměti disku. Paměť pro zapisování lze nastavit tak, aby systém dostal potvrzující informaci o úspěšném provedení ještě dříve, než byla operace dokončena.

    5. Advanced Power Mode – úspora. Volba dovolí měnit spotřebu energie harddisku a způsob jeho pohonu. Pak například můžete přednastavit chování pevného disku při přechodu do úsporného režimu. Dále zajišťuje úsporu proudu zpomalením otáček disku a určuje, zda má reagovat na příkazy software, hardware nebo je ignorovat.

    6. Temperature monitoring – teplota disku. Funkce pro varování kritické teploty disku. Při překročení nastavené teploty dojde k vypnutí HDD, z důvodu ochrany před zničením.

    7. S.M.A.R.T – Self Monitoring, Analysis a Reporting Technology. Slouží ke sledování a chránění uživatelských dat při kritických situacích. Pomocí důkladného algoritmu dokáže předvídat chyby nebo poruchové stavy.

    Zítra se podíváme na zoubek programu, pomocí kterého můžete měnit ve firmware HDD výše popsané vlastnosti, ale který dokáže i ještě něco navíc.

    Nastavení HDD - díl druhý -->