Spor o škody po raketách zastavil na týdny Bajkonur, ale už se pracuje

  • 4
Kosmodrom Bajkonur byl několik týdnů zavřen kvůli sporu o nápravu ekologických škod, které vznikají při startu raket. Kazašské úřady, na jejichž území vesmírný přistav stojí, chtěly zapojení Ruska. Nyní se účastníci sporu dohodli a provoz Bajkonuru byl obnoven.

Na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu začaly po vynucené pauze přípravy k dalším kosmickým startům. Přestávku způsobil spor Moskvy a Astany o odpovědnost za ekologické škody, které přilehlým oblastem působí části vyhořelých raket padajících na zem. Při museli koncem května rozhodnout předsedové vlád obou zemí.

Rusko kvůli sporu s Kazachstánem muselo kromě svých vlastních vesmírných projektů odložit i několik komerčních kosmických startů, které si u agentury Roskosmos objednaly Bělorusko, Kanada a Německo (více o odloženém letu jedné družice čtěte zde).

Ve středu už ale na Bajkonuru začaly přípravné práce a první nosné rakety odborníci začali instalovat na startovací plošiny.

Kazachstán souhlasil s obnovením startů po jednání premiérů Dmitrije Medveděva a Karima Masimova. Do jaké míry ale Rusko kazašským požadavkům vyšlo vstříc, nebylo oznámeno.

Astana dosud argumentovala tím, že mezivládní dohoda vymezující území pro pád úlomků kosmických raket nebyla uzavřena. Kazašský návrh prý Moskva změnila natolik, že se jednání vrátilo na začátek.

Rusko si Bajkonur dlouhodobě pronajalo a platí za něj ročně 115 milionů dolarů. Očekává se ale, že množství startů bude Roskosmosos postupně omezovat, protože na ruském Dálném východě buduje zcela nový kosmodrom Vostočnyj. Hotov by měl být za tři roky.