Zavřete okna, pan tučňák přichází...!

  • 2
Modrá posluchárna historické budovy Univerzity Karlovy na Ovocném trhu tentokrát hostila přibližně stovku návštěvníků, a to jak z akademické sféry, tak i z řad odborné veřejnosti. Tématem tohoto setkání byla diskuse na věčné téma, kdo s koho – aneb Linux vs. Windows.

Modrá posluchárna historické budovy Univerzity Karlovy na Ovocném trhu tentokrát hostila přibližně stovku návštěvníků, a to jak z akademické sféry, tak i z řad odborné veřejnosti. Tématem tohoto setkání byla diskuse na věčné téma, kdo z koho – aneb Linux vs. Windows.

linuxvswindowsPondělní odpoledne otevřel filozofický úvod Libora Forsta z Ústavu výpočetní techniky UK, který promluvil o operačních systémech Linux a Windows a jejich využívání v akademickém prostředí. Forst se v rámci svého příspěvku krátce zamyslel nad historií obou systémů a vyzval k soudnosti a zachování zdravého rozumu i v rámci další diskuse, která se ostatně více než v technické rovině nesla ve znamení fundamentálně-filozofických názorů zástupců jednotlivých uživatelských skupin. Jedinou technickou prezentací tak ve skutečnosti byly jen dvě případové studie, které dokumentují implementaci obou platforem v rámci administrativy dvou českých univerzit – Univerzity Karlovy, která v rámci Farmaceutické fakulty v Hradci Králové využívá výhradně produkty společnosti Microsoft, a to na straně serverů i klientů a Masarykovy Univerzity v Brně, kde je naopak informační systém postaven na serverech pracujících na platformě Linux s tím, že jako uživatelské prostředí slouží libovolný internetový prohlížeč.

Pravděpodobně nejzajímavější částí tohoto setkání byla panelová diskuse, ve které se v rámci bleskových slovních výměn utkali fundamentální zastánci operačního systému Linux se zde přítomnými zástupci společnosti Microsoft. Jednou z připomínek z pléna bylo konstatování faktu, že velkou část českého školství se svými produkty téměř monopolně obsadila společnost Microsoft. Z následné diskuse však vyplynulo, že není podstatné s jakými aplikacemi a na jaké platformě se studenti v rámci svého studia seznamují. Důležité je pochopit princip fungování systému a aplikací, bez ohledu na konkrétní produkt a platformu. V průběhu diskuse vystoupilo i několik zástupců z řad komerčních firem, linuxvswindowskteří kupodivu deklarovali skutečnost , že ve svých společnostech využívají jako serverovou platformu operační systém Linux. Na straně klientských stanic se, jak se zdá, projevuje narůstající trend v podobě prosazování univerzálního rozhraní využitelného na různých platformách, a to ať již se jedná o HTTP rozhraní nebo klientské rozhraní v jazyce Java.

Závěrem se pořadatelé pokusili o jakési shrnutí celého odpoledne a jak se dalo očekávat, ke konkrétnímu závěru se nedobrali. Ale ať se to příznivcům té či oné platformy líbí či nikoli, oba operační systémy spolu mohou žít ve vzájemné koexistenci, alespoň na akademické půdě. Každý z nich totiž svým uživatelům, jejichž potřeby jsou často naprosto rozdílné, něco přináší a nelze jen tak jednoduše konstatovat, že jeden z nich je lepší...