Mars ve vzdálenosti 69 milionů kilometrů od Země - 2001

Mars ve vzdálenosti 69 milionů kilometrů od Země - 2001 | foto: NASA, ESA, The Hubble Heritage Team

Zažije Mars drtivý dopad? Asi ne

Marťani mohou spát klidněji. Podle propočtů vědců totiž pravděpodobnost proklamované srážky s asteroidem razantně klesla. Dřívější předpovědi přitom dávaly kolizi, k níž mělo dojít 30. ledna, velkou šanci.

Asteroid 2007 WD5, který vědci objevili 20. listopadu loňského roku, podle původních prognóz měl s pravděpodobností 1:75 do Marsu narazit 30. ledna. Poslední výpočty však ukazují, že pravděpodobnost takovéto události klesla na hodnotu 1:10 000, což srážku nejspíše vylučuje.

Přitom ještě pozorování, jež přišla po prvních senzačních zprávách, naznačovala, že kolize nastane dokonce s pravděpodobností 1:25, tedy třikrát vyšší. Nicméně současný průzkum dráhy asteroidu 2007 WD5 pomocí mnoha teleskopů srážku v zásadě vyvrátil.

Výzkumní pracovníci NASA z programu NEOP (Near Earth Object Program) spočítali, že asteroid 30. ledna kolem Marsu projde z bezpečné vzdálenosti 4 000 kilometrů.

Možnost, že do našeho rudého bratra narazí asteroid, nenechala vědce chladné. Za prvé se těšili, že budou s to sledovat dopad naživo a v přímém přenosu uvidí vznik nového kráteru, ale za druhé se také znova začalo více debatovat o možné srážce těchto těles s naší Zemí. Právě program NEOP, spadající pod americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), je určen ke sledování potenciálně nebezpečných asteroidů. Podle NASA se vědcům z tohoto projektu podaří během jednoho roku najít zhruba 90 % všech potenciálně nebezpečných objektů větších než 1 km. Ovšem problém je s asteroidy menšími, jako je padesátimetrové těleso 2007 WD5. Mimochodem přibližně takto velký byl i Tunguzský meteorit, který nad Sibiří explodoval v roce 1908. Asteroidy těchto rozměrů nelze detekovat s velkým předstihem a jediná možnost, jak minimalizovat následky jejich střetů se Zemí, je včas vyklidit oblast pravděpodobného místa dopadu.