Zbavte fotografii přebytečných okrajů

  • 1
Ve fotografické praxi se často setkáme s tím, že potřebujeme z fotografie něco odstranit, změnit její kompozici, vypíchnout hlavní motiv apod. Nejjednoduším nástrojem je v tomto případě ořez. V dnešním tutorialu pro ZME 6 a 7 si povíme si navíc povíme jak oříznout fotografii tak, aby byla vhodná pro zpracování v minilabu.

Ořez fotografie patří mezi nejčastější formu úpravy nejen digitálních fotografií. Vhodným výřezem lze opravit kompozici fotografie, vypíchnout hlavní motiv (postavu, děj). 

Samostatnou kapitolou ořezů jsou konverze mezi nejčastěji používanými fotografickými formáty 3:2 a 4:3. Zoner Media Explorer 6 i jeho nástupce Zoner Photo Studio 7 má nástroj pro ořez, který pomůže uživateli v obou případech.

Výřez

Na prvním snímku je zbytečně mnoho volného prostoru. Oko diváka je rozptylováno a hlavní motiv snímku - turnaj, je ve snímku úplně utopený.

Pomocí výřezu odstraníme ze snímku nepodstatné části a získáme tak fotografii děje, kvůli kterému snímek vůbec vznikl (viz druhý obrázek).

Obrázek č.1

Obrázek č. 2

Postup výřezu:

Výřezem odstaníte poloprázdné okolí hlavního motivu, které zbytečně rozptyluje pozornost diváka. Po výběru nástroje Ořez (ikona se symbolem ) a výběru režimu Normální,  vyznačíte tažením obdélníku vybranou oblast (viz obrázek č. 1), která zůstane zachována. Výběr můžete dále modifikovat tažením za libovolnou hranu nebo roh obdélníku.

Formát vhodný pro fotosběrny a úprava kompozice


Obrázek č. 3

Fotografie na obrázku č. 3 má formát 4:3 na výšku (formát, který používá většina digitálních kompaktů). Fotografie v tomto formátu není příliš vhodná pro výrobu klasické fotografie 10x15 cm (poměr 3:2). Během výroby by byla automaticky ořezána. Pro prezentaci na monitoru (4:3 na šířku), například jako pozadí do Windows, je zase nevhodný formát na výšku. Z kompozičního hlediska je chyba v umístění horizontu přímo doprostřed fotografie.

Postup ořezu na požadovaný formát a úprava kompozice:

Zvolte opět nástroj pro Ořez a z nabídky režimu vyberte Pevný poměr 3:2. Po kliknutí na modrou šipku si změňte poměr stran na 2:3 .


Obrázek č. 4

Po vytažení obdélníku si pomocí klávesové zkratky CTRL+TAB můžete zapnout pomocné osy, které vyznačují buď umístění zlatého řezu (jedno stisknutí), nebo dělí fotografii na třetiny (druhý stisk klávesové zkratky) - viz obrázek č. 4.

Takzvaná třetinová kompozice se využívá ve fotografii nejčastěji – horizont se umísťuje do 1/3.  Na průsečíky os je vhodné umístit hlavní motiv fotografie atd. V naší ukázce jsme zachovali dramatické popředí a ubrali méně zajímavou oblohu. Po kliknutí na tlačítko Oříznout jsme získali daleko zajímavější a kompozičně vyváženou fotografii, ve formátu 3:2 vhodném například pro zaslání do fotosběrny - viz obrázek č. 5.


Obrázek č. 5

Fotografie jako pozadí ve Windows

Pokud bychom chtěli fotografii použít na pozadí, nebo promítat na monitoru zvolíme raději režim ořezu 4:3 na šířku nebo přímo odpovídající počet obrazových bodů (1024x768, 1280x1024, …podle nastaveného rozlišení monitoru).


Obrázek č. 6

Postup ořezu vhodného pro pozadí ve Windows:

Opět vybereme vhodnou kompozici pomocí třetinového pravidla a klikneme na tlačítko Ořez. Fotografie na šířku více zdůrazňuje rozlehlost pole - viz obrázek č. 7.


Obrázek č. 6

Pokud se učíte fotografovat, můžete nástroj pro ořez s osami využívat pro kompoziční cvičení na podobných fotografiích jako v uvedených ukázkách. Nastavte si pevný poměr (nejlépe 3:2) a vyhledávejte vhodné výřezy na výšku i na šířku, všímejte si jak se celková nálada fotografie mění.

Poznámka:

Při zpracování fotografií ve fotosběrnách se používají formáty 10x15 cm (odpovídá poměru 3:2) a 9x13 cm. Při ořezávání fotografií na formát vhodný pro fotosběrny musíte vzít v úvahu tzv. technologický ořez, který není nikde přesně specifikován. Pokud chcete zachovat veškerá data využijte nabídky a raději si nechte vyrobit fotografie s bílými okraji a ořežte je ručně. Fototiskárny které pracují s papíry ve formátu 10x15 cm také potřebují určitý přesah pro bezokrajový tisk, proto ani před tiskem neořezávejte fotografie příliš těsně.

Další díly seriálu Tutorialy pro ZME: