Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zbývají 3 dny na opravu marsovské družice, pak dojde energie a spadne

  7:59aktualizováno  12:14
Ruská sonda Fobos-Grunt nedokázala po startu nabrat kurz k Marsu. Oznámil to šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Vladimir Popovkin. Mise na měsíc Marsu Phobos ale podle něj není ztracená, letoví inženýři se pokusí vrátit sondu na správnou dráhu. Pokud se to nepodaří, může sonda spadnout.
Sonda mířící k Marsu se odchýlila z kurzu. Ilustrační foto.

Sonda mířící k Marsu se odchýlila z kurzu. Ilustrační foto. | foto: koláž Univerzity St. Mary v Texasu

Ruský návrat na planetu Mars díky sondě Mars Grunt probíhal zpočátku podle plánu. V úterý ve 22:16 SEČ nosná raketa Zenit úspěšně odstartovala z Bajkonuru. O 11 minut později se oddělila samotná sonda a stupeň Fregat, který ji měl ve dvou pulsech dodat energii k cestě na Mars.

Podle plánu měla být sonda navedena k Marsu během dvou a půl obletů Země, jak zachycuje tato mapka. Červeně jsou zachyceny ty úseky, během kterých měly pracovat (a nepracovaly) raketové motory.

V této fázi však přišly potíže. Motory Fregatu se měly poprvé nastartovat ve 23:55 SEČ, a to na deset minut. Druhý, zhruba sedmnáctiminutový zážeh měl přijít zhruba o hodinu později, ve dvě hodiny a dvě minuty. Nic z toho se nestalo. "Motory se nezažehly. Nenastartovaly ani napoprvé, ani napodruhé," vysvětlil šéf Roskomosu.

K zážehu mělo dojít zhruba nad Jižní Amerikou, takže Rusové nemohli situaci sledovat přímo, protože satelity na nízké oběžné dráze ze Země mohou rádiově sledovat pouze v případě, že se pohybují v podstatě přímo nad vysílačem. (Roskosmos nemá smlouvu o využívání sítě pozorovacích stanic NASA. A teď už je téměř jistě pozdě s tím něco dělat. Při záchraně sondy je Rusové nejspíše nevyužijí.)

Když se zjistilo, že nastaly potíže, odborníci Roskosmosu měli poměrně pochopitelný problém ztracenou sondu na oběžné dráze najít a podařilo se jim to až ve středu ráno. Od té doby dráhu sondy znají a navázali s ní spojení. Chystají se družici přeprogramovat, aby oba potřebné manévry provedla znovu. "Máme na to tři dny, dokud fungují baterie," vysvětlil Popovkin. Sonda neodhodila palivové nádrže, takže je možné se o manévry znovu pokusit. Situace je tedy nestandardní, ale Rusové odmítají považovat misi za ztracenou.

Více o sondě i ruských letech k Marsu se dozvíte zde

Příčiny selhání motorů, které měly sondu navést na dráhu k Marsu, nejsou jasné. Ruští experti zatím spekulovali, že mohlo dojít k chybě v navigačním systému (třeba kvůli oslnění či zašpinění objektivu). Mluví se také o možné chybě v počítačovém programu sondy. Několikrát odložený start také provázely konstrukční změny a některé části systému tak nejsou vyzkoušené (více v tomto článku).

Ale situace zatím ještě není beznadějná a pád neodvratitelný. První pokus znovu zažehnout motory sondy a navést ji správným směrem je podle agentury ITAR-TASS naplánován na dnešních 18:16 SEČ. V tu chvíli se podle výpočtů má přístroj nacházet v optimálním bodu pro opuštění oběžné dráhy.

A co želvušky, přežijí to?

Sonda se nyní pohybuje na nízké oběžné dráze s výškou zhruba mezi 208 kilometry v nejnižším bodě a 356 kilometry v nejvyšším. To znamená, že pokud se motory nepodaří nahodit, udrží se sonda na oběžné dráze jen poměrně krátkou dobu, pak se úlomky zřítí na Zem. (Zhruba ze stejné výšky na nás spadly i obě vysloužilé družice, které letos na podzim vzbudily pozornost kvůli nebezpečí, které z jejich pádu hrozilo.)

"Vypočítaná oběžná dráha sondy je dosti nízká. Na takové dráze se udrží pět až deset dnů, než v důsledku ztráty rychlosti sestoupí do hustých vrstev atmosféry a nejspíše se zřítí na Zemi," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z vesmírného průmyslu. Oficiální informace agentury Roskoskom ze středečního poledne hovoří ovšem spíše o několika týdnech a měsíci.

Nejvíce ovšem bude záviset na počasí, přesněji slunečním počasí. Pokud se zvýší aktivita Slunce, brzdění sondy se zrychlí. "Aktivita Slunce ovlivňuje výšku zemské atmosféry, a tudíž se dá těžko odhadnout, kdy zanikne," říká Miloš Tichý z observatoře v Kleti. Antonín Vítek dodává, že jediná "bouře" na Slunci může život sondě zkrátit o několik dní, možná až týden.

Fobos-Grunt je sice veliký, váží i se stupněm Fregat 13 tun, z větší části by však při pádu shořel v atmosféře. Na Zem by téměř jistě dopadlo méně než deset kilogramů vážící návratové pouzdro, které připomíná velký disk. V něm se na Zem měly vrátit vzorky z Phobosu. Ze zbytku sondy se asi mnoho nezachová.

Superželvušky

Želvušky jsou veteráni kosmického biologického výzkumu. V roce 2007 byly prvními zvířaty, která při experimentu přežila pobyt ve volném kosmickém prostoru. V nepříznivých podmínkách upadají do strnulého stavu, kdy se jejich životní funkce prakticky zastaví. Přežijí v něm podle experimentů osm hodin v tekutém héliu nebo radiační dávku tisíckrát větší než člověk.

Na povrch Země by se tak mohli nečekaně rychle vrátit i vesmírní turisté, kteří s Phobosem cestovali. Jedná se o pokusné subjekty experimentu LIFE, který na sondu dostala americká soukromá společnost Planetary Society. Na palubě jsou bakterie (deinokok, bacilus), archea (tedy jednobuněčné organismy, které laikovi připomenou bakterii, ale ve skutečnosti patří do úplně jiné říše), pivní kvasinky, semena rostliny huseníčku a drobní živočichové želvušky. Pokus měl ukázat, jak to je s cestováním živých organismů kosmickým prostorem.

Na rozdíl od malé sbírky organismů na palubě pád téměř jistě nepřečkají ani palivové nádrže, které obsahují přes sedm tun velmi jedovatého paliva (asymetrický dimethylhydrazin a tetraoxid dusný). Naštěstí nejsou nádrže nijak pečlivě izolované (jen fólií odrážející paprsky Slunce), takže by se měl brzy během pádu roztavit a palivo se bezpečně rozprášit v atmosféře.

Jak upozornily některé zprávy, na palubě sondy jsou radioaktivní látky. Jejich množství je ale zanedbatelné a nebezpečí nepředstavují. Jde o pár gramů kobaltu-57 s poločasem rozpadu kolem devíti měsíců, který je zdrojem gamma záření. Je nezbytný pro práci spektrometru, který má zjistit, zda se na povrchu Phobosu nalézá železo. Podobné zařízení bylo například i na amerických "marsovských vozítkách" Spirit a Opportunity.

Zbývají tři dny

Cílem sondy Fobos-Grunt je přistát na měsíci planety Mars Phobosu a odebrat vzorky z povrchu. Ty pak měla družice v červenci 2014 dopravit zpět na Zemi. Více se o něm dozvíte z našeho podrobného článku dostupného zde.

Startem sondy chce Rusko zacelit mnohaletou mezeru ve vlastním výzkumu planet. Prach získaný na Phobosu může objasnit okolnosti vzniku sluneční soustavy a přiblížit lidstvo k poznání, zda na Marsu byl nebo může být život. Náklady na projekt dosahují pěti miliard rublů (2,9 miliardy korun).

Poslední ruské výpravy k Marsu provázela smůla. V roce 1988 se sonda předčasně odmlčela, o osm let později se raketa s družicí krátce po startu zřítila do Tichého oceánu. Expedice, na jejíž realizaci se kromě ruských odborníků podíleli experti z Evropy a Číny, má trvat tři roky. Start byl původně plánován už na rok 2004 a pak 2009.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...