Google

Google | foto: Profimedia.cz

Že vás přes Google špiclujeme? Ale kdepak

  • 10
Ani ne měsíc poté, co největší vyhledávač Google zarazil kótu na české území, poslal sem významného vyslance. Právník Peter Fleischer, který se zabývá ochranou soukromí, během posledních pěti dnů objel Polsko, Maďarsko a Česko. V těchto zemích Google nyní rozjíždí svůj byznys, který spočívá především ve vyhledávání kousků informací na internetu.
Firma, kterou její dva zakladatelé vybavili krédem „nebuďme zlí“, totiž musí čím dál častěji dokazovat, že se svého neformálního hesla drží. Fleischer, který dříve pracoval v Microsoftu, včera vysvětloval, jaké informace Google sbírá, co s nimi dělá a co o člověku, který přijde na jeho webové stránky, ví.

A ví toho poměrně dost. Při první návštěvě se do počítače uloží malý kousek kódu, slangově „koláček“, který slouží k identifikaci prohlížeče. Díky tomu si Google pamatuje, co člověk obvykle hledá nebo jak nejčastěji vypisuje jméno Britney Spears. „Koláček“ funguje jako přihrádka na jeho serverech, kam se přiřazují informace z některých dalších služeb - třeba hledání obrázků.

Google tedy ví, co se z daného počítače hledá, nebo jaké zprávy člověka u daného přístroje zajímají. Díky další vlastnosti internetu tuší, kde bydlíte. Obvykle s přesností na město. Obdobné možnosti má velká část majitelů webových stránek a také je využívají, byť se nemohou návštěvností s Google srovnávat. „Tyto údaje sbíráme, abychom dokázali dělat lepší služby, a chráníme se tím i proti zlým lidem,“ říká Fleischer. Díky tomu dokáže například blokovat útoky na své stránky „Důležité je, že nevytváříme žádné profily (lidí),“ dodává Fleischer.

Teoreticky tedy Google dokáže dát dohromady informace - před měsícem hledal sirky, před týdnem papír, včera srovnával ceny benzinu a dnes je zpráva o požáru ve škole, z které se připojuje k internetu - těchto schopností však nevyužívá.

Policie má zájem

Když americké ministerstvo spravedlnosti letos zažalovalo vyhledávač o vydání citlivých dat, akcie firmy spadly téměř o desetinu. Google ve sporu z větší části uspěl.

Fleischer proto nyní lobbuje, aby záznamy na firemních počítačích byly chráněny stejně jako na těch doma.

S tím, jak Google pokračuje k dalším službám, jako je e-mail či placení na internetu, roste i jeho cena pro policii a soudy. „Na internet chodí víc lidí, vyšetřovatelé se učí s novými technologiemi pracovat a nové zákony nám nařizují skladovat čím dál víc údajů,“ říká Fleischer. Zatímco příkazům soudů, které chtějí informace o konkrétním počítači či prohlížeči, musí Google vyhovět, žádostem vlád o předání záznamů se bude Fleischer vždy bránit.