Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Osudová chyba? Šéf Intelu řekl „ne“ Stevu Jobsovi a teď toho lituje

V Intelu se dějí velké věci. Dlouholetý šéf Paul Otellini odešel do důchodu a ve vzpomínkovém rozhovoru lituje, že řekl "ne" Stevu Jobsovi. Nový ředitel Brian Krzanich se pustil do restrukturalizace a založil novou divizi, která se bude soustřeďovat na "nová zařízení".

Dnes již bývalý ředitel společnosti Intel Paul Otellini. | foto: Profimedia.cz

Osobně nejspíše neznáte nikoho, kdo by doma, v kanceláři nebo batohu neměl počítač s procesorem od společnosti Intel. Ale stejně tak můžeme říci, že s velkou pravděpodobností neznáte mnoho lidí, kteří by měli procesor z produkce Intelu v tabletu nebo chytrém telefonu. A přitom nechybělo mnoho a vše mohlo být úplně jinak.

Alespoň tak to popsal v rozhovoru pro magazín The Atlantic Paul Otellini, který po osmi letech opouští křeslo generálního ředitele Intelu a odchází do důchodu.

Prohra jménem ARM

Šéfování Paula Otelliniho nelze označit jinak než jako úspěšné. Intel si vydobyl pozici nejdůležitějšího producenta čipů a procesorů a prakticky obsadil trh s procesory pro notebooky (84 %), desktopy (74 %) a servery (95 %). Ve vývoji x86 procesorů se dostal až k 22nm technologii a výkon posunul tak vysoko, že již běžné zákazníky nemusí zajímat. Výkonu mají zpravidla více, než potřebují.

Detail procesoru Intel Xeon. Určen je především pro servery.

Kde však Intelu kolem roku 2005 ujel vlak, je segment ultramobilních zařízení, tedy především tabletů a chytrých telefonů. Zde mají drtivou většinu procesory ARM konkurenčních výrobců. A nejspíše za to může jedno chybné rozhodnutí Paula Otelliniho.

Apple s Intelem, Apple bez Intelu

V roce 2005 byly vztahy společnosti Intel a Apple na výborné úrovni. Apple se po patnácti letech rozhodl vyměnit platformu a místo technologicky zaostávajících procesorů IBM PowerPC se rozhodl své notebooky osazovat procesory Intel. Z Power Macu se tak stal Mac Pro, z iBooku MacBook a z PowerBooku MacBook Pro. Od konce roku 2006 nekoupíte Mac bez procesoru Intel.

ČKD

často kladené dotazy

Proč Intel nevyrábí i ARM procesory?
Intel roce 1998 odkoupil od společnosti DEC vývojový tým StrongARM a vyvinul vlastní ARM procesory XScale. V roce 2006 však divizi prodal na 600 milionů dolarů společnosti Marvell. Důvodem byla nižší ziskovost oproti x86 procesorům.

Proč jsou v tabletech a mobilech zrovna procesory ARM?
Oproti procesorům s x86 architekturou (např. Intel Atom) mají procesory ARM lepší poměr výkonu a spotřeby energie. Déle tak vydrží na akumulátory a generují méně ztrátového tepla.

Nabízí Intel něco srovnatelného s ARM procesory?
Intel letos představil procesory Silvermont založené na architektuře x86, a tudíž i kompatibilní s nejrozšířenějšími operačními systémy a aplikacemi. Tyto nové procesory mají být navíc velice úsporné.

Ve stejném roce přišel za Otellinim Steve Jobs s nabídkou, z dnešního pohledu neodmítnutelnou: Chystáme přijít na trh s novým mobilním zařízením a chceme, abyste nám pro něj vyráběli procesory. Bohužel pro Intel, Otellini tuto spolupráci odmítl.

"Musíte si uvědomit, že to bylo předtím, než byl iPhone představen a nikdo netušil, co bude znamenat," vyprávěl Otellini v rozhovoru pro The Atlantic. "Byl tu čip, o který měli zájem a za který chtěli platit určitou cenu a ani o haléř více. A tato cena byla pod našimi odhadovanými náklady. Nemohl jsem to vidět. Nebyla to jedna z věcí, kterou můžete dohnat na objemu. Zpětně můžeme říct, že předpokládané náklady byly chybné a že objem byl stokrát větší, než by si kdokoli pomyslel," vysvětlil své rozhodnutí bývalý šéf Intelu.

Apple se tak obrátil na konkurenci a své mobilní zařízení postavil na platformě ARM. Pro první iPhony zvolil procesory korejského Samsungu, od modelu iPhone 4 si je nechává vyrábět podle vlastního návrhu. Procesory pod svým jménem montuje i do všech tabletů iPad. Je více než pravděpodobné, že pokud by se Jobs s Otellinim dohodl, nezískala by platforma ARM vedoucí postavení na trhu ultramobilních zařízení.

"Odnesl jsem si z toho ponaučení, že i když rádi necháváme hovořit data, často jsem se nakonec spolehl na vnitřní pocit. Měl jsem jej poslechnout. Vnitřní pocit mi radil říci ano," otevřeně podotkl Otellini.

Nový šéf přinesl velké změny

Brian Krzanich není v Intelu žádným nováčkem, pracuje pro něj od roku 1982. Za tu dobu vystřídal několik pozic, především v oblasti řízení výroby a optimalizace výrobních postupů.

Nový ředitel Intelu Brian Krzanich

"Jsem velmi poctěn příležitostí vést společnost Intel. Máme ohromné prostředky, obrovské schopnosti a s ničím nesrovnatelné dědictví inovace a schopnosti realizace. Těším se na spolupráci s vedoucími týmů a zaměstnanci po celém světě, abychom pokračovali v naší hrdé tradici, současně směřovali ještě rychleji do ultramobilního prostředí a dovedli Intel do další epochy." prohlásil Krzanich v projevu při nástupu do funkce provozního ředitele.

Hned po nástupu do funkce začal s reorganizací společnosti. Významný je vznik zcela nové divize "New Devices", který se má zaměřit na nové technologie, vymýšlet neokoukané produkty a určovat trendy. "Nová divize bude mít za úkol přetvářet 'cool' technologie a inovované obchodní modely do produktů, které budou vést a tvarovat trh," píše se ve vyjádření Intelu pro magazín All Things D, které situaci příliš neupřesnilo. 

Ředitelem "New Devices" se stal Mike Bell, dosavadní vedoucí oddělení mobilních zařízení. Mimo jiné stál i za zahájením portování operačního systému Android pro x86 procesory. Zatím veskrze minoritní záležitost bude díky uvedení procesorů Silvermont pro Intel velmi důležitá.

Internet věcí?

Co si pod novými zařízeními představit, je zatím otázkou bez odpovědi. Mohou to být zařízení rozšiřující mobilní zařízení o prvky rozšířené reality, jako jsou brýle Google Glass. Nebo to mohou být inteligentní systémy pro osobní automobily, bílou nebo třeba zahradní techniku.

Ale také to může znamenat, že se Intel pustí do vývoje zatím nepříliš probádané oblasti internetu věcí. Tak se označují předměty denní potřeby, které spolu vzájemně komunikují. Co si pod tím představit?

Internet věcí se do našich životů vkrádá pomalu a nenápadně. Náramek FLEX od společnosti Fitbit počítá ušlé kroky a uběhnuté vzdálenosti a počítá spálené kalorie. V noci hlídá spánkové cykly a ráno vás něžně a tiše probudí. Samozřejmě neustále komunikuje s chytrým telefonem nebo tabletem.

Sekačka vám do kalendáře zapíše poznámku "koupit náhradní strunu", sušička na displej telefonu oznámí, že je prádlo ještě vlhké, a proto prodlužuje dobu sušení. Automobil si sám zjistí, kdy na něj budou mít v servisu čas a dá vám na výběr jen volné termíny servisní prohlídky. Lednice při přepnutí na "prázdninový režim" upozorní robotický vysavač, že nemusí tak často jezdit, protože nikdo není doma. Miniaturní čip zašitý v oblečení může pračku varovat před použitím vysoké teploty nebo příliš velké rychlosti odstředění.

Právě internet věcí by mohl být pro Intel doslova zlatým dolem. Každé takové zařízení totiž bude potřebovat elektronický čip. Budou miniaturní, budou levné, ale budou jich potřeba miliardy.

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...