Zen II – luxusní nedokonalost (recenze)

  • 4
Jako první v republice jsme měli možnost testovat luxusní all-in-one PC dovážené společností Umax. Zjistili jsme, co umí, na co nestačí a komu se může hodit.

Značku Umax u nás zná pravděpodobně každý, kdo si kdy kupoval skener. Už delší dobu se ale česká pobočka této společnosti snaží dovážet pod svou značkou i jiná zařízení. Kromě zajímavých notebooků způsobil před více než rokem rozruch osobní počítač Zen, který v LCD displeji integroval základní desku a na stole zabíral jen minimum místa. Vysoká cena však tento přístroj odsoudila do pozice imageového stroje pro manažery a technické hračičky. Jak to tedy vypadá s novinkou - "pokračovatelem rodu" Zen?

ZEN II

Umax Zen II na první pohled jako počítač nevypadá a na rozdíl od svého staršího bratříčka působí mnohem elegantnějším dojmem. Respekt vzbuzuje zejména sedmnáctipalcový LCD displej, ostatně mnoho jiného na Zenu neuvidíte. V podstavci pod obrazovkou je uložen pevný disk a dvě pozice pro přídavné mechaniky. Jedna z nich je už od výrobce osazena optickou mechanikou podle výběru zákazníka, v našem případě šlo o obyčejnou DVD mechaniku. I ostatní vybavení bylo někde na půl cesty mezi superpočítačem a kancelářským strojem. Dodávaný OS Windows XP Home edition to jen potvrzuje. Než se ale pustíme do rozebírání jednotlivostí, musíme upozornit na fakt, že zapůjčený přístroj je z preprodukční série, a tak se v některých ohledech liší od sériově dodávaných.

ZEN II

Srdcem stroje je procesor Intel Pentium 4, v našem případě s taktem 1,8 GHz (podporováno je až 2,4 GHz) osazeném v základní desce s čipsetem i845D s 512 MB Rambus pamětí. Grafický subsystém je postaven na adaptéru Ati Mobility Radeon se 64 MB RAM. Pro komunikaci s okolím slouží pc card slot a 4 klasické USB porty, z nichž dva zabírá myš s klávesnicí. Chybí podpora standardu USB v. 2.0, kterou vyvažuje přítomnost fire-wire rozhraní. Součástí počítače je i síťový adaptér a modem. Staromilci ocení i klasickou disketovou jednotku umístěnou v levém boku displeje. Protože se o Zenu II hovoří jako o multimediálním centru, nechybí ani zabudované (a překvapivě dobře znějící) reproduktory a infračervené rozhraní pro ovládání počítače dálkovým ovladačem. Oproti původním předpokladům však chybí integrovaný televizní tuner, takže pro sledování televizních programů bude potřeba obětovat jeden USB port a peníze na nákup externího tuneru.

ZEN II

I přesto je první dojem z práce na Zenu II velice kladný. Horší už to bylo s výsledky testování. Popravdě řečeno výsledek 2064 bodů ve 3D Marku 2001SE nás skoro vyděsil. V době, kdy je překonání limitu 10 000 bodů otázkou investice do procesoru kolem 2 GHz a grafické karty GeForce 4, je to opravdu zklamání. Testování v Sandře ale dopadlo úplně jinak. Použitá paměť typu rambus zvládala přenést 2082 MB/s a v čistě aritmetickém benchmarku naměřila Sandra Dhrystone výkon 3422 MIP/S, Whetstone 933/2181 MFLOPS. Z toho vyplývá, že jedinou slabinou je skutečně použitý grafický čip. Ve 3D Mobility Radeon prostě významně ztrácí, i když to vynahrazuje u Ati tradičně silnou podporou přehrávání DVD a práce ve 2D.

Trochu rozpačitý dojem v nás zanechal také použitý displej: 17“ úhlopříčka vypadá více než dobře, ale maximální rozlišení zobrazovací jednotky je 1280 x 1024, což je ve srovnání s některými notebookovými displeji málo. Za to však Zen bez potíží zvládá i velice rychlé akční scény ve filmu Matrix. Stejně tak bylo více než uspokojivé hraní 3D strategické hry Empire Earth, což poněkud upravuje i náš dojem z výsledků 3D Marku.
Přesto vyvstává otázka, komu je Zen II určen. Původní Zen byl jednoznačně určen do stylových kanceláří nebo do bankovních domů a dalších obchodních prostor. Když se objevily první informace o „pokračování“, směřovaly k nasazení do domácností. Slibovaný zabudovaný TV tuner se (snad zatím) nekoná a také cena je pro české rodiny opravdu vysoká. Pro fanoušky by ale i přesto mohl být Zen zajímavý jako LCD televizor, protože ceny samostatných LCD televizí jsou samy o sobě dost vysoké, takže v porovnání s nimi Zen nevychází tak špatně. I přes to vše ale Zen II potkáte spíše na stolech vedoucích pracovníků, možná i v bankách a určitě si jej oblíbí marketingoví pracovníci, kteří jej využijí i jako elegantní prezentační nástroj.

Hodnocení

Výkon: 17 z 30 bodů
Ve všech oblastech vyjma grafického subsystému je výkon Zenu II excelentní.

Funkce: 15 z 20 bodů
Jako kancelářský počítač pro vyšší management nebo do prostor, které mají firmu reprezentovat a zároveň v nich není dostatek místa, Zen II plně vyhovuje. Do opravdového multimediálního cetra mu ale chybí kvalitnější zvukový subsystém a hlavně původně slibovaný TV tuner.

Vybavení a instalace: 13 z 15 bodů
Počítač vybalíte, připojíte klávesnici, myš a kabel a můžete pracovat. Windows XP jsou určitě vhodnou volbou, i když nám by se více líbila verze professional. Vhodnější by byla i dodávka bezdrátové klávesnice a myši.

Design a ovládání: 9 z 10 bodů
Tady nemáme co vytknout, snad jen to, že kvůli absenci tuneru je infraport nevyužitý. Ovládání "dálkou" rovnou z křesla by nebylo od věci.

Cena: 10 z 25 bodů
Cena 89 000 Kč za základní model s nejslabším procesorem a CD-ROM mechanikou je opravdu vysoká. Velký podíl na ní má 17” displej, ale i použití celé řady notebookových komponent. Normální uživatel si pravděpodobně za stejné peníze pořídí spíše notebook. Pro bohaté manažery však jde o zajímavý product.