Zjistěte si, jaké zprávy o vás mají všemocní agenti CIA

  • 74
Americká CIA, zodpovědná za monitorování cizích vlád, organizací i jednotlivců, je často synonymem nejvyššího utajení, drsných agentů a satelitní špionáže. Mohlo by vás proto udivit, že mnohé z jejích dat jsou k dispozici na internetu.

Už od roku 1947 vydává CIA každoročně knihu s názvem „CIA World Factbook“, ve které je seznam všech států (tedy těch, které vláda USA uznává za státy) a jejich dvou až třístránkový popis. V ročence, která je primárně připravována pro vládní činitele a diplomaty, najdeme mnoho statistických, zeměpisných i historických informací, a to v unifikované a přehledné formě.

A teď to nejdůležitější: již prakticky od počátků existence internetu je rok co rok uveřejněna i elektronická verze této publikace, která je volně ke stažení na stránkách http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/. Skutečně doporučujeme tyto stránky si projít, a to nejen jako studijní materiál. CIA World Factbook shrnuje data z mnoha různých zdrojů, nejen z CIA, ale i ministerstva obrany, ministerstva vnitra a dalších institucí. Skutečnost, že se jedná o dílo americké vlády, navíc z této publikace činí dokument pod licencí „public domain“, tedy zcela volným použitím (týká se celé publikace vyjma loga CIA). Z dat částečně čerpá i otevřená encyklopedie Wikipedia.org Někteří návštěvníci a uživatelé dat z World factbook trvdí, že z důvovodů zachování objektivity je často nutné podrobit úhel pohledu americké vlády přezkoumání a kritice.

Podívejte se, co se dozvíte od CIA o ČR.


Česká republika v datázi CIA

 

ČR má nejvíce devítiletých školaků s kalkulačkou

Data získaná od CIA jsou velmi zajímavá a není proto divu, že se mnoho společností se jim pokusilo dát zajímavější podobu, která by přitáhla i komerční úspěch. Nejznámějším je pravděpodobně projekt www.NationMaster.com, který poskytuje neuvěřitelné množství statistik snad všeho, co se dá měřit. O České republice tu například zjistíte, že jsme světová jednička v procentu devítiletých školáků vlastnících kalkulačku! Techniky by zase mohlo potěšit, že v počtu linuxových serverů je ČR na 17. místě. Smutnějším faktem je, že ve zpronevěře s přehledem celosvětově vedeme. Můžete si prohlédnout i další top hodnocení.


Statistiky v projektu NationMaster

Kromě informací o všech zemích a doslova stovkách různých statistik, nabízí NationMaster i vlajky, mapy a korelační grafy. Některé z nadstandardních funkcí jsou samozřejmě dostupné pouze za poplatek, ale i tak se můžete dopátrat zajímavých souvislostí. Nemluvě o možnosti využít pokročilých srovnávacích statistik, koláčových grafů, vyvážených průměrů a dalších vymožeností. Porovnávat můžete doslova na co si vzpomenete.

Pokud se tedy zajímáte o zeměpis, statistiku, nebo jen máte chvíli času, CIA World Factbook a NationMaster se mohou stát studnicí znalostí, zajímavostí, vážných zjištění i humorných perliček.