Zkalibrujte si jednoduše monitor

  • 6
Potřebuje běžný uživatel kalibraci monitoru? Stačí provést pouze běžné seřízení pomocí systémových nástrojů? Pokusíme se na tuto otázku odpovědět a přiblížit jedno z možných řešení.

Co je kalibrace?

V běžném slovníku najdeme slovo vyvážení. V počítačové terminologii je tento pojem malinko složitější. Zjednodušeně se jedná o vyvážení barev dokumentu, obrázků či fotografií, u kterých požadujeme, aby vypadaly na vstupu i výstupu zcela stejně i přes úpravy v editoru. Vstupem se rozumí fotoaparát, videokamera nebo skener. Výstupem nejčastěji bývá tisk, ať již digitální, inkoustový nebo ofsetový, webová či jiná prezentace. Editorem je software na úpravu obrázků – Adobe Photoshop a Illustrator, Zoner Media Explorer, Corel a další… Z tohoto výčtu vyplývá, že kalibrovat by se měla všechna zařízení. Některá vstupní i výstupní zařízení jsou již dodávána s kalibračními nástroji. Ve většině případů se ovšem jedná o profesionální, a tedy i podstatně dražší přístroje.

Jaké jsou možnosti?

Nejlevnější a nejjednodušší cestou je kalibrace monitorů. K dispozici pro základní nastavení jsou různé softwary, jako je například Adobe Gamma. Nevýhodou je rozdílné vnímání barev každého uživatele. Výsledek nemusí být nejhorší, ale seřízení jen podle oka nenahradí hardwarové měření.

Mnohem přesnější, a tedy i vhodnější metoda je použití kalibrační sondy a k tomu příslušné programové vybavení, které vytvoří standardizovaný ICC profil. Podmínkou je ovšem monitor podporující hardwarovou kalibraci. V našem případě jsme nastavili LCD monitor EIZO ColorGraphic za pomoci sondy GretagMacbeth Eye-One Display a nového softwaru Eizo ColorNavigator 4. Podporuje širší škálu kalibračních sond než jeho předchůdce ColorNavigator 3. Využít tedy lze kromě měřicích zařízení z produkce GretagMacbeth i přístrojů: X-Rite (MonacoOptix a OptixPro) a ColorVision (Spider2 a Spyder2Pro).

Nastavení monitoru

Samotný proces kalibrace se sondou Eye-One Display je jednoduchý, intuitivní a nevyžaduje žádné výraznější znalosti z oblasti kalibrace, přestože program nemá českou lokalizaci. Monitor, kromě klasického propojení s digitálním vstupem grafické karty, připojíme k počítači i USB kabelem. Do druhého USB vstupu v počítači dáme kalibrační sondu. Po spuštění programu se v úvodním okně objeví základní nabídka funkcí a postupů. Funkce, které nejsou dostupné pro aktuální konfiguraci monitoru, sondy a softwaru, se zobrazí potlačeně. V našem případě je to druhá nabídka, která je určena pouze pro model Eizo CG220 s rozšířeným gamutem AdobeRGB a 14bitovým procesorem. K výběru tedy máme tři možnosti. První položkou je základní volba pro kalibraci a nastavení monitoru. Třetí shora je možnost vrátit se k posledním uloženým kalibracím, kterých lze vložit do paměti až dvacet.

 

Poslední funkce k označení slouží k proměření základních barev monitoru a pro sledování dlouhodobé odchylky v barevnosti a vyhodnocení aktuálního stavu monitoru proti požadavkům stanoveným v původním zadání kalibrace. Po označení kalibrace máme možnost výběru z dvou přednastavených hodnot: Tisk a Fotografie, Grafika. Po zvolení jedné z těchto možností aktivujeme sondu a poté přiložíme na modře vyznačený střed monitoru. Po zahájení kalibrace se automaticky podle okolního světla nastaví veškeré hodnoty. Proces trvá necelých 5 minut. Po odkliknutí tlačítka Save profil uložíme do paměti počítače.

 

Proč kalibrovat?

Důvodů je hned několik. V poslední době se rozvíjí digitální média. Stále více uživatelů využívá editační programy na úpravy snímků statických i pohyblivých, dokumentů a prezentací. Při jejich úpravě je možné dělat různá kouzla a zázraky, ale velmi často i pěknou paseku. Problémy se správou barev mohou přinést i různé operační systémy a v neposlední řadě výrobci monitorů. Běžně se tedy stává, že se multimediální prezentace a webové stránky jeví na každém monitoru zcela jinak. Nezřídka se stává překvapením i vytištěná fotografie s nechtěnými barvami. Pokud se budete chtít vyvarovat překvapení, vyplatí se investovat do kvalitnějšího monitoru a zařízení pro jednoduchou kalibraci. Případně investovat do dražších profesionálních přístrojů. A na kolik vyšla naše sestava? Grafický hardwarově kalibrovatelný monitor Eizo CG19 lze pořídit za 38 000 Kč a sondu GretagMacbeth Eye-One Display koupíte za necelých 8000 Kč. Software Eizo ColorNavigator je dodáván se sondou, ale je i volně ke stažení na www.eizo.cz nebo na japonských stránkách www.eizo.com.

Více článků z oblasti fotografování najdete v aktuálním čísle časopisu FotoVideo.