I úsměv může být blbý

I úsměv může být blbý | foto: ShutterStock

Zkuste si humor podle instruktorů Microsoftu. Přestaňte se tak blbě smát!

Potkali jste někdy člověka, který vymyslel vtip? Pochybuji o tom. Stejně jako Isaac Asimov, který už v roce 1956 napsal svou slavnou povídku Vtipálek. Její pointa je založená na tom, že vtipy lidstvu ve skutečnosti dodávají mimozemšťané. Když jsem to četl, zaujalo mě to.

Protože něco na tom je. Vymyslet vtip - a teď nemyslím obyčejnou vtipnou poznámku, ale opravdový vtip - je nadlidský úkol. Kde se vtipy berou? Určitě nekolují jen tak bezcílně po zeměkouli. Protože některé vtipy jsou nepřeložitelné.

Mám důkaz, před dvěma týdny byl takovým povedeným vtipem tem, který se týkal výbuchu sopky na Islandu. Zněl zhruba následovně. "Víte, že

... vykouřit půl Evropy ...

Islanďané jsou sexuální bozi? Nevíte?! No přece vykouřili půl Evropy."
To je zjevně český, maximálně slovenský nebo možná slovinský vtip.

V některých slovanských jazycích se sloveso "kouřit" používá přeneseně pro orální sex, ale je to spíše výjimečně. V drtivě většině jazyků je tedy výše uvedený vtip nesrozumitelný. Co z toho plyne?

Že ho možná dodali mimozemšťané, ale jen pro potěchu maximálně pár desítek milionů lidí v málo významné části světa. Z čehož se dá vyvodit i to, že pokud mimozemšťané existují, tak trestuhodně plýtvají energií.

Humor je zvláštní substance života. Není nutně přítomná v DNA, protože jsou lidé, kteří prožijí šťastný život bez špetky humoru. Ale pak jsou také lidé, pro které je tato kvalita stejně přirozená jako dýchání.

Být vtipný je riskantní

Nedávno se mě jeden manažer zeptal, jak to má udělat, aby v médiích vypadal jako zábavný chlapík. Zeptal jsem se ho: "A vy umíte být vtipný?" Odpověděl: "No ... tak někdy ano." Řekl jsem mu: "Jestli jen někdy, tak je to příliš riskantní. Být vtipný je ta nejriskantnější věc na světě."

Navíc smysl pro humor není nějaká univerzální vlastnost, kterou buď máte, nebo nemáte. Každý ho má trochu jiný, případně jinde (tím

Mám smysl pro humor. Ale pro jiný...

nemyslím, že někdo ho má na zádech a jiný na břiše, i když ani to se nedá vyloučit).

Ale může se stát, že na sebe narazí dva lidé, kteří mají oba výborný smysl pro humor ... jen každý pro jiný. Takových setkání se děsím skoro stejně jako čelní srážky na silnici. Ale dost. Zabývat se seriózně humorem je komické samo o sobě. Nikoli nemožné, jsou dokonce lidé, kteří si na tom vybudovali kariéru. Jak napsal americký esejista Elwyn Brooks White.

"Rozpitvávat humor je možné, stejně jako lze pitvat žábu. Ale obojí musíte nejdřív zabít a odkryté vnitřnosti jsou odpuzující pro každého, snad s výjimkou vědců."

Rozpitvat humor je možné. Stejně jako mrtvou žábu.

Proto když jsem narazil na stránku "Humor" na firemním webu firmy Microsoft, dlouho jsem si myslel, že jde o vtip. Ovšem to je jedno z dalších úskalí dobrého humoru. Často je nekonečně vtipné právě to, co někdo jiný myslel zcela vážně.

Humor podle Microsoftu najdete zde.

Humor podle Microsoftu. Začátečník nebo pokročilý?

Microsoft na uvedené stránce představuje "humor" jako jednu z profesních kvalifikací či schopností, které vám pomůžou v kariéře. Tedy když si jej správně osvojíte a budete i vhodně používat.

Do kolen mě dostalo už rozdělení dle stupně dovednosti. Pokud jste to nevěděli, tak lidé se smyslem pro humor lze rozdělit do čtyř kategorií.

  • Začátečník: "Obecně používá humor v pozitivním duchu" a "Umí se smát sobě i ostatním".
  • Středně pokročilý: "Používá humor, aby dal lidi dohromady", "Používá humor, aby podpořil morálku a snížil napětí" a "Nechá ostatní, aby byli vtipní."
  • Pokročilý: "Přesně ví, kdy jsou vtip nebo historka účinné", "Má smysl pro načasování" a "Pozná, kdy se humor může otočit proti němu, a raději se stáhne"
  • Expert: "Umí vidět humor skoro ve všem" a "Je ostatními vyhledáván pro radu v této oblasti."

Ufff! Doporučuju všem, aby si tenhle manuál podrobně prostudovali.

Dozví se, jak se v dovednosti zvané humor můžou dát zlepšovat:

"Jsem vtipnější, než si sám myslím? Nebo míň vtipný? A kdo můj smysl pro humor dokáže poctivě ohodnotit?",

jak humor vhodně používat:

"Povězte, kdy se u vás v práci stalo něco opravdu vtipného. A posloužilo to k něčemu dobrému?",

či jak humor takzvaně nepřepálit:

"Kdy jsem v posledním roce použil humor, a přitom jsem neměl?", případně "Nedělám vtipy jen proto, abych se vyhnul diskusi nebo řečení skutečných problémů?".

Korporátní bullshit

Jistě, je to typický korporátní "bullshit" (omlouvám se za použití angličtiny, ale své oblíbené české slovo "píčovina" jsem použil už minulý týden, a byl bych nerad, aby se o mně začalo říkat, že jsem píčovinami stejně posedlý jako Facebookem).

Na druhou stranu mě trochu děsí, že tenhle "bullshit" má na svých stránkách právě Microsoft. Naštěstí už není takovým monopolistou, jakým býval ... ale riziko, že další verze Windows bude nejen se zabudovaným prohlížečem, ale také utilitkou s názvem MS Humor, je přesto zneklidňující.

Mimochodem, v dotyčném návodu pro trénink a použití humoru je hezký termín self-humor. Chápu to jistě správně jako smysl dělat si legraci sám ze sebe a líbí se mi definice: "Self-humor je obvykle bezpečný, vnímaný ostatními pozitivně a většinou vede ke zvýšení respektu."

Rozumím, prostě něco jako masturbace. Přeju vám, ať si to uděláte hezké.