Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zkuste si, jak se vyhledávalo v roce 2001. Google je tu s námi 10 let

Google změnil přístup k vyhledávání a každým rokem proniká do dalších odvětví internetu. Český Google přeložil 24 služeb za pouhé dva roky své existence.
Google Dort 2.0 CZ (beta)

Google Dort 2.0 CZ (beta) - Oslava druhých narozenin českého Googlu | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Zajímavým dárkem k desátým narozeninám je pro uživatele nostalgický vyhledávač Google 2001, který umožňuje i dnes prohledávat stránky tak, jak je vyhledávač naindexoval v roce 2001.

Google 2001
Vyhledávání v roce 2001

Google nás v posledních týdnech zasypal službami a produkty (prohlížeč Google Chrome, nová verze fotoalb Picasa, vyhledávání na blozích nebo vlastním operačním systémem pro mobilní telefony). Na zvláštní stránce věnované desetiletí s Googlem najdeme inspirativní soutěž o to, kdo svým nápadem pomůže nejvíce lidem, a také výbornou časovou osu shrnující historii společnosti.

Dnes patří Google bezpochyby mezi společnosti výrazně utvářející a ovlivňující trendy na webu. Má téměř dvacet tisíc zaměstnanců a pobočky po celém světě. Před deseti lety přitom za nadějným projektem stáli jen tři lidé.

Google před deseti lety

"Zkusíte-li Google navštívit, nelekněte se jeho vzhledu. Ten potřebuje pořádné vylepšení," napsal v roce 1998 Danny Sullivan ve svém pojednání o tehdejších vyhledávačích. Google byl tehdy pouhým experimentálním projektem stanfordských studentů Larryho Page, Sergeye Brina a (méně známého) Craiga Silversteina. Už tehdy Google uchvátil svými relevantními výsledky: "Google důsledně využívá hypertextových odkazů a jejich textů. (...) Důležité také je, že Google sám projíždí web a nespoléhá na analýzy cizích vyhledávačů. Zatím má zaindexováno 25 milionů stránek, jejich cílem je sto milionů."

Google 1998

Google v roce 1998

Na otázku, zda se hodlají stát komerční firmou, odpověděl tehdy Page jednoduše: "Jsme doktorandy, můžeme dělat, co budeme chtít. Rád bych vybudoval službu, jejímž cílem bude poskytnout uživatelům skvělé výsledky."

Silný algoritmus doteď stojí v centru úspěchu. Dnes, po deseti letech, je filozofie společnosti Google rozsáhlejší a už dávno nejde jen o vyhledávání. Misí společnosti Google je podle Douga Merrilla ve zkratce "učinit veškeré informace univerzálně prohledávatelné a dostupné uživatelům." Google tedy postupně začal prohledávat i obrázky, mapy, videa, knihy, zboží a další oblasti. "Googlovat" se stalo synonymem pro internetové vyhledávání.

 popisekRozhovory s viceprezidenty společnosti Google
Douglas Merrill - Kdybychom mohli prohledat...
Vinton Cerf - Interplanetární internet...

Proměny Google Homepage, jedné ze dvou nejnavštěvovanějších stránek internetu


Český Google také slaví

Příchod Googlu do Česka byl nenápadný. Když zde 1. října 2006 vznikla pobočka, Google měl v Česku podíl na vyhledávání kolem devíti procent. Za dva roky se Google může pochlubit přibližně třetinovým dílem. Kromě toho se čeští googleři za ty dva roky postarali o počeštění 24 Google služeb a aplikací. "To je i ve světovém měřítku rekordní rychlost, už jsme tím pověstní," pochválila své kolegy Taťána le Moigne, ředitelka české pobočky. Zmínila také další projekty, třeba komunitu uživatelů Googlu - GUG.cz.

Taťána le Moigne

Taťána le Moigne

Na oslavě druhých narozenin shrnula nejen úspěchy, ale také cíle do budoucna: "Čeká nás však ještě spousta práce, a to jak na straně internetových služeb a jejich inovací, lokalizace nebo propojení s mobilními technologiemi, tak i na poli reklamních produktů AdWords a AdSense." Uvědomuje si také, že na českém vyhledávacím poli je Google "prozatím dvojka" po nejpoužívanějším vyhledávači Seznam.cz, a věří, že i partnerství s klíčovými hráči na trhu pomohou Googlu obracet stav v jeho prospěch.

Došlo také na představení zbytku týmu:

Lokální tým Google

Na oslavu přijeli také inženýři z Krakova nebo Dublinu. Ti z Kalifornie se nemohli přímo zúčastnit, poslali proto alespoň internetovou zdravici. A pak už se slavilo...

Krájení dortu Google  Přípitek Google


Při obědě jsem měl možnost si popovídat s Jaroslavem Benglem, zodpovědným mimo jiné za Google Mapy. Vysvětlil mi, jak těžké je přizpůsobovat světový produkt českému prostředí: "Nemůžeme prostě napsat IF Česko THEN udělej něco jiného než v případě Polska. Všechno se musí řešit v rámci stejných struktur." Libuje si, že u Googlu mají programátoři k dispozici neuvěřitelný výpočetní výkon: "Můžete napsat program a doslova tisíce počítačů si jej rozdělí mezi sebe. Už na to máme různé utility, takže na obrazovce svého počítače vidíte, jak výpočty probíhají." Výpočetní síla Googlu podle něj staví na velkém množství levných počítačů, které jsou v případě potřeby plynule nahrazovány, aniž by to ohrozilo výpočty nebo data.

Tak tomu ostatně bylo už od začátků společnosti - za pouhých 10 tisíc dolarů vybudovali Sergey a Larry datacentrum přímo u Larryho na koleji. Také po odchodu ze Stanfordu zůstala taktika nákupu levných PC po tuctech a jejich zapojování do speciálně navržených sítí jedním z klíčů k úspěchu.

Kudy dále?

Dnes Google de facto dominuje internetovému trhu s reklamou a přichází s dalšími reklamními formáty či novými způsoby, jak efektivněji cílit reklamy stávající. Pokroky se také dějí ve sběru dat a jejich rozpoznávání a kategorizaci. S uvedením vlastního prohlížeče si Google razí cestu i na poli aplikací a je jedním z klíčových hráčů na poli on-line kancelářských systémů.

Google má ohromný potenciál jak strojový, tak především lidský. Uvidíme, jestli si do budoucna udrží fungování "studentské firmy", nebo jestli se promění v další gigantickou společnost bez tváře a svěžích nápadů. K narozeninám Googlu samozřejmě přejeme to první a s napětím sledujeme, jaké novinky se ve dvacetiprocentním volnu v hlavách googlerů vyklubou.

Ale kdo ví. Třeba právě teď pracují někde nadšení studenti na projektu, o kterém se bude psát za deset let s ještě větší slávou. Podle Larryho Page je poučení z jejich příběhu (Google Story) jasné: "Dva tak trochu blázniví kluci měli na svět vliv díky síle internetu, síle distribuovaných úkolů a síle počítačů a počítačových programů," řekl na přednášce studentům jedné střední školy v roce 2003. "A takových příležitostí je mnoho. Je mnoho věcí, které mohou mít obrovský dopad na svět, když použijí páku vědy a technologií. Všichni máte jedinečnou pozici a měli byste z toho být nadšení."

Odkazy

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi je 1 příspěvek

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...