Globální oteplování - ilustrační foto

Globální oteplování - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Klimatologové stupňují varování. Emisí je nejvíce za 800 tisíc let

  • 354
„Věda promluvila,“ řekl generální tajemník spojených národů. Pátá zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu podle něj ukazuje, že vědci jsou zajedno ohledně lidmi způsobeného globálního oteplování. „Je čas jednat, abychom zabránili katastrofálním následkům.“ Od roku 1990 se jazyk zpráv IPCC zpřísnil.

Mezivládní panel pro změny klimatu dokončil pátou zprávu pro veřejnost i politiky o stavu vědeckého poznání o globálním oteplování. Od roku 1990 se závěry příliš nezměnily, jen rétorika je více přímočará a nekompromisní. Podkladů je podle vědců tolik, že o lidmi způsobené změně klimatu nemůže být pochyb. Naopak o tom, zda oteplování vůbec můžeme zpomalit, panel pochybuje. Evropa a USA se trochu zlepšily, zbytek světa naopak produkuje více emisí než kdy dříve.

Globální emise oxidu uhličitého (z lidské činnosti) stále stoupá.

„Věda promluvila,“ řekl generální tajemník OSN Pan Ki-moon, když výslednou zprávu prezentoval. „Ve zprávě není žádná nejasnost. Politici musejí jednat. Čas není na naší straně.“ Zpráva podle něj představuje nejobsáhlejší vědecký pohled na globální oteplování vůbec. „A přináší tři hlavní závěry,“ shrnuje Ki-moon:

  1. Lidský vliv na klima je jasný, a jednoznačně roste.
  2. Musíme jednat rychle a rozhodně, abychom zabránili katastrofálním následkům.
  3. Máme prostředky k tomu, abychom změnu klimatu omezili a tvořili lepší budoucnost

Podle Ki-moona koluje po světě nevědecký mýtus, že boj s globálním oteplováním je příliš drahý. „Ale pokud bojovat nebudeme, bude to mnohem, mnohem dražší.“

A dražší to bude zřejmě právě v zemích, které se historicky na globálním oteplování podílely nejméně. „V Evropě a USA šly emise v posledním desetiletí dolů. Ale třetí svět stále používá převážně uhlí a ropu,“ říká Christopher Joyce, reportér z NPR. „Chtějí také konzumovat, jako konzumuje Západ, a vypouštějí do ovzduší více a více emisí. Technologie, které by to mohly částečně vyřešit, jaderné, větrné, solární elektrárny, existují. Ale v současné době představují jen 30 procent zdrojů. Podle panelu IPCC musí tento podíl během 30 let stoupnout na 80 procent, a to je opravdu těžký úkol.“

Jasná formulace: od „zřejmě“ přes „jistě“ až po „nepochybně“

Komentátoři si všímají, že jazyk nové zprávy je opět o něco pevnější než ve zprávách předchozích. Souvisí to samozřejmě s násobně větším počtem studií, které se od konce 80. let změnou klimatu zabývaly.

První zpráva IPCC - 1990
Předpovědi z roku 1990

První zpráva byla publikována v roce 1990, samotný panel byl založen o dva roky dříve.

V minulosti byl IPCC kritizován za to, že se ve svých závěrech nevyhnul dílčím chybám. Podle Mezinárodní vědecké rady (ICSU) je to vzhledem k množství materiálů, které panel v závěrečných zprávách zpracovává, zcela pochopitelné. „Ale tyto nepřesnosti v žádném případě nenabourávají hlavní závěry. Je dobré poznamenat, že tyto chyby byly odhaleny odbornou veřejností i vědci a jsou nyní zapracovány. Jde tak spíše o ukázku vědecké práce, než o narušení důvěryhodnosti vědců zabývajících se změnou klimatu.“

Sestavili jsme rychlý přehled toho, jak se měnily závěry IPCC od roku 1990, kdy vyšla první souhrnná zpráva, do současnosti:

Přehled zpráv IPCC o změně klimatu
RokZprávaHlavní závěrOdhad dopadů
1990První zpráva IPCC (PDF, shrnutí„Jsme si jisti, že ... lidská aktivita výrazně zvyšuje koncentraci skleníkových plynů v atmosféře.““Předpovídáme, že pokud by současný stav pokračoval, dojde během 21. století k oteplení o 0,3 oC každých deset let, to je více než za posledních 10 tisíc let.“
1992Doplňující zpráva IPCC (PDF)„Nový výzkum od roku 1990 nezměnil naše porozumění změně klimatu, ani zásadně neovlivnil závěry předchozí zprávy.“„Nejsou důkazy, které by vyžadovaly změnit předpověď z roku 1990...“
1995/6Druhá zpráva IPCC (PDF)„Oxid uhličitý zůstává nejdůležitějším příspěvkem lidské činnosti ke globálnímu oteplování. Předpovědi potvrzují, že lidé mohou změnit klima Země v naší historii nevídaným způsobem.“„Protože skleníkové plyny se hromadí v atmosféře a klima na tuto akumulaci reaguje, mnoho důležitých aspektů změny klimatu je z podstaty věci nevratných.“
2001Třetí zpráva IPCC (čtyři knihy, wiki)„Studie v posledních 35 až 50 letech nacházejí další a další doklady toho, že globální oteplování je způsobováno lidmi.“ A také: „Mírné oteplování přinese kladné i záporné efekty, ale výrazné oteplování přinese především záporné efekty.“ A dále: „Tyto se budou týkat především rozvojových zemí a chudých lidí.“„Stoupla důvěra v prediktivní modely klimatu. Modely nezahrnují vše, ale i tak dávají užitečnou předpověď. Globální teplotní průměr stoupá podle všech modelů a ve všech scénářích IPCC SRES.“
2007Čtvrtá zpráva (PDF, wiki)„Oteplování klimatu je nezpochybnitelné.“ A také:  „Většina pozorovaného oteplování od poloviny 20. století je velmi pravděpodobně důsledkem lidmi způsobeného hromadění skleníkových plynů v atmosféře.“Odhady pro 21. století: nejoptimističtější mluví o oteplení o 1,1 stupně, nejhorší scénář mluví až o 6,4 stupně. Hladina moří by pak stoupla o 18 až 59 cm.
2014Pátá zpráva (vše, PDF shrnutí)„Jak minulé, tak budoucí lidské emise CO2 budou nadále přispívat ke globálnímu oteplování a stoupání hladin moří po následující více než tisíciletí.“ Dále pak: „Emise skleníkových plynů jsou nejvyšší za posledních 800 tisíc let.“„Globální povrchová teplota pravděpodobně během 21. století stoupne o 1,5 stupně Celsia (ve srovnání s obdobím 1850 - 1900) a pro většinu scénářů tato změna překročí 2 stupně Celsia.“

Přes stoupající jistotu vědecké obce, že globální oteplování je způsobeno lidskou činností, stále mezi laickou veřejností nejde o univerzálně přijímaný fakt. Podle Gallupova výzkumného ústavu je například přibližně čtvrtina Američanů skeptických ohledně globálního oteplování. To by ovšem nemělo vést k pochybnostem o tom, zda je globální oteplování skutečné, či nikoli.

„Na tom vůbec nezáleží,“ oponuje novinář a komik John Oliver. „Na zjištění faktu nepotřebujete znát výsledky veřejného mínění. To už se rovnou můžete ptát, jestli je větší číslo 5 nebo číslo 15. Debata o globálním oteplování by neměla být o tom, zda globální oteplování existuje, ale co s ním uděláme.“

Předpovědi oteplování pro různé části světa. Růžová linka ukazuje důsledky přírodních i lidských vlivů.

Podle poslední zprávy IPCC se dá podniknout řada věcí, ovšem jejich dopady nebudou okamžité. I v optimistických scénářích se pouze zpomalí rychlost oteplování. Možná dojde i na radikálně kontroverzní řešení.