Zoner Photo Studio 7 - více digitální fotografie

  • 5
Úspěšnou řada programu Zoner Media Explorer nemusíme blíže představovat. Společnost Zoner představí na letošním Invexu nástupce tohoto programu, a to pod novým názvem Zoner Photo Studio 7. Chcete vědět, proč Zoner změnil název programu a na jaké vylepšení se můžeme těšit?

Rok se s rokem sešel a Invex opět klepe na dveře. Brněnská softwarová společnost Zoner si minulý týden pozvala novináře, aby je seznámila se softwarovými novinkami, které budou představeny letošním Invexu. Mezi novinkami naleznete grafický editor Zoner Calisto 5 nebo již dříve ohlášená aplikace poskytující kompletní servis pro sestavení zakázky digitální sběrny fotografií Zoner Photo Client 3, která existuje jak v podobě off-line klienta, tak v podbě zásuvného modulu do Zoner Media Exploreru a Zoner Photo Studia 7.

Největší novinkou je však nová verze programu pro zpracování digitálních fotografií Zoner Photo Studio 7, která je nástupcem úspěšné řady známého programu Zoner Media Explorer. Jehož poslední verze s pořadovým číslem 6 byla představena na loňském Invexu. Nový název jednak vyjadřuje současné směřování produktu směrem k digitální fotografii, ale také lépe vystihuje fakt, že se nejedná jen o pouhý prohlížeč, ale o daleko komplexnější produkt pro zpracování digitálních fotografií.

Zoner Photo Studio 7 - logo

Vyzkoušeli jsme pro vás třetí beta verzi tohoto programu. Některé funkce ještě nefungovaly, tak jak by měly, a některé ještě nebyly aktivní. Přesto je však na co se těšit. Zoner po loňském uvedení ZME6 rozhodně neusnul na vavřínech, ale naopak vyslyšel celou řadu připomínek a požadavků uživatelů a zapracoval je do nové verze.

Jak se změnil průzkumník

Po spuštění programu se objeví starý známý průzkumník, který se na první pohled až na nové logo příliš neliší od toho v ZME6. Podíváme-li se ovšem důkladněji nelezneme celou řadu větších i menších ZPS7 - klíčová slovavylepšení. Mezi nejvýznamnější vylepšení bezesporu patří zdokonalená práce s klíčovými slovy a EXIF informacemi, která zahrnuje nové formátovací řetězce, hodnocení (“rating“) obrázků, kategorizaci klíčových slov ve stromové struktuře, nový panel klíčových slov v okně průzkumníka, drag & drop klíčových slov na soubory. Představte si, že si například vytvoříte skupinu „rodina“, do které umístíte klíčová slova „tatínek“, „maminka“, „dědeček“, „babička“, které přiřadíte jednotlivým rodinným fotografiím. Když si následně dáte zobrazit pouze rodinné fotografie, zobrazí se všechny fotografie, které obsahují alespoň jedno klíčové slovo z celé skupiny. Fotografie však může filtrovat nejen po skupinách, ale i po jednotlivých slovech. Rozšířené informace se mohou zobrazovat v náhledech nebo v tooltipu nad náhledy v průzkumíku. V dialogu s informacemi o obrázku je dále možné pohodlně editovat Exif informace (datum pořízení, ISO, délka expozice a clona).

Mezi dalšími vylepšení průzkumníka patří spouštění uživatelských aplikací přes kontextové menu, rozšíření dialogu pro kopírování a přesun souborů o historii, vylepšená indikace průběhu kopírování a přesunu souboru (zobrazení průběhu operace, měření rychlosti, varování při přepisování souboru). Promítání fotografií bylo obohaceno o nové přechodové efekty. Mezi nimiž je takovou perličkou přechodový efekt, který připomíná starý dobrý ZX Spectrum. Při promítání je možné soubory i kopírovat a přesouvat.

Podpora nových formátů

Velmi významnou novinkou je podpora náhledů a EXIF informací formátu RAW (Canon, Olympus, Nikon, Minolta. Náhledy jsou přitom ukládány pro rychůejší prohlížení do obrázků TIFF Formát Canon RAW (CRW) má mezi formáty RAW výjimečné postavení, protože díky tomu, že k němu existuje jeho přesná specifikace, bylo možné ZPS7 integrovat funkci, která umožňuje zpracovávat fotografie. Když už jsme u toho Canonu další novinkou, která se ho přímo týká, je přímé stahování z fotoaparátů Canon.

Přibylo exportních a tiskových funkcí

Bohaté exportní a tiskové funkce byly silnou funkcí již předcházejích verzí Zoner Media Exploreru. Přesto si uživatelé psali o celou řadu vylepšení. Nově si tak můžete tisknou fotografie přímo z editoru s podrobným nastavením parametrů a dále byl rozšířen tisk dynamicky generovaných dokumentů. Mezi něž patří dynamicky generované kalendáře, indexové tisky nebo optimalizovaný tisk na plochu zadaného formátu. Zvláště poslední funkce je velice příjemná, protože umožňuje tisknout na jeden fotopapír fotografie různých formátů, tak aby byl co nejlépe využit prostor, což při ceně fotopapírů ocení nejeden uživatel. Nastavování všech parametrů tisku je velice pohodlné a intutivní a neměl by s ním mít téměř nikdo problémy.

ZPS7 - spořič papíru

Digitální podpis vám dá jistotu

Funkci digitálního podpisu obrázků ve formátech JPEG a TIFF ocení spíše než běžný uživatel zákazníci z řad pojišťoven, policie nebo hasičů. Představte si, že jste likvidátor pojišťovny a právě jste vyfotil havarovaný automobil. Fotografii jste stáhl do počítače v programu digitálně podepsal svým privátním klíčem. Podepsanou fotografii jste umístil do veřejného úložiště dat. odkud je přístupná pracovníkovi zabývajícímu se danou pojistnou událostí, který si s pomocí vašeho veřejného klíče fotografii otevře a ověří autentičnost. Pokud by se nějaká neoprávněná osoba pokusila fotografii upravit, tak při ukládání, protože nemá váš privátní klíč, poruší pečeť a při dalším otevření bude patrné, že s fotografií bylo manipulováno.

Největší důraz byl kladen na editor

Zbrusu novou funkcí je takzvaný "digitální blesk". Nachází se v paletce Upravit/Vylepšit obraz pod položkou "projasnit stíny". Tato funkce umožňuje nejen zmírnit tvrdé stíny, aniž by přitom došlo k přepálení světlých částí, ale dokáže také naopak ztmavit i velice světlá místa bez zásahu do těch tmavých. Velice šikovné je, že můžete obě operace udělat zároveň.

ZPS7 - projasnění stínů

Další novinkou je nový čtyřbodový nástroj pro korekci perspektivy, který doplňuje stávající funkce pro srovnání horizontály a pro srovnání kácejících se linií. Novinkou je také nový filtr pro míchání barev. Pokud jste postrádali v dřívějších verzích postrádali možnost nelineárního výběru části obrazu pro selektivní úpravy. Máme pro vás dobrou zprávu. ZPS7 obsahuje jak laso, tak i magickou hůlku. Magická hůlka sice nebyla v námi testované verzi ještě k dispozici. Laso však funguje spolehlivě. Ve výčtu vylepšení editoru nesmíme zapomenout na funkční provázání s programem Zoner Callisto 5, díky kterému získáte mocný nástroj pro práci s grafikou.

Co se do Zoner Photo Studia 7 nevešlo

Ačkoli je novinek celá řada, na některé požadavky uživatelů se prostě nedostalo. Pokud jste se těšili na funkci pro vytváření panoramatický snímků, tak vás bohužel musíme zklamat, protože tato funkce v ZPS7 nebude. Možná se jí dočkáme až za rok. Ubyla také podpora některých vektorových formátů obrázků (EPS, CDR), což bylo zdůvodněno zaměřením na digitální fotografii.

Co za to?

Zoner Software budu nabízet Zoner Photo Studio 7 ve čtyřech varintách, kde k tradičním verzím Professional, Home a Classic přibyl speciální multilicenční program pro podnikovou sféru Enterprise, ve kterém za cenu 9.999 Kč (bez DPH) získáte pět licencí programu. Za verzi Professional zaplatíte 2.399 Kč, verze Home (ochuzená o internetové funkce a pokročilé nástrojek úpravy fotografií, která bude také součástí nabídek řady OEM partnerů společnosti Zoner, bude stát 999 Kč. Nejodlehčenější verze Classic, která by se dala charakterizovat jako prohlížeč s neobvyklými funkcemi, pořídíte za 499 Kč. Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH.