Kouření je stále horší, ukázali vědci. Cigarety jsou dnes nebezpečnější

Uplynulo 50 let od přelomové zprávy o škodlivosti kouření cigaret. Procento kuřáků sice kleslo, ale tabákový průmysl podle odborníků nadále mate spotřebitele. Dnešní cigarety jsou navíc nebezpečnější než ty z 60. let. Kouření je nově spojováno i se zvýšeným nebezpečím infarktů a novými typy rakoviny.
Kouření způsobuje nejen rakovinu, ale desítky dalších nemocí a zdravotních...

Kouření způsobuje nejen rakovinu, ale desítky dalších nemocí a zdravotních potíží. Ukazuje se navíc, že cigarety jsou čím dál nezdravější. | foto: Profimedia.cz

Půl století boje proti kouření

V roce 1964 vydal hlavní hygienik USA dokument, který vůbec poprvé oficiálně upozornil na škodlivost cigaret a zahájil tak dlouhou a vleklou válku proti kouření. 

V 387stránkové zprávě
Smoking and Health 
(Kouření a zdraví) mimo jiné natvrdo zaznělo, co se tabákovému průmyslu do té doby dařilo zlehčovat: 

  • kouření škodí zdraví, 
  • způsobuje rakovinu plic, 
  • zvyšuje šanci předčasného úmrtí a 
  • je spojeno s chronickou bronchitidou.

"Přestože jsme za posledních padesát let ušli velký kus cesty, je potřeba vytrvalého úsilí, aby se povedlo vymýtit bolest, znetvoření, nemoci a předčasná úmrtí, která z kouření vyplývají," píše hlavní hygienik USA v nové zprávě o kouření (978 stran, PDF).

Podrobný dokument shrnuje současné vědecké poznatky týkající se škodlivosti kouření cigaret, a to včetně nových cigaret elektronických. 

Seznam nemocí, které lékaři přímo spojují s kouřením, se opět rozrostl. Kromě rakoviny plic, hrtanu, ledvin a slinivky jsou citovány i nové metastudie dokládající jasnou souvislost s rakovinou tlustého střeva nebo jater. Ukazuje také na přímé propojení mezi kouřením a revmatem, poruchami erekce, rizikovým těhotenstvím, cukrovkou a problémy imunitního systému.

Přehled zdravotních problémů, které jsou v současnosti jasně spojeny s kouřením. Červeně jsou zvýrazněny ty nemoci, které byly spolehlivě identifikovány jako důsledek kouření teprve nedávno.

Studie velmi přesně rozebírá a dlouhodobými souhrnnými studiemi (tzv. metastudiemi) dokládá dopady kouření na populaci. Shrnuje desítky nemocí, které jsou s kouřením provázány, a pečlivě dokládá, že jde o vztah příčiny a následku. Je to možné i díky kohortovým studiím a dlouhodobým sledovacím studiím, kterých se účastnily tisíce lidí.

Studie se také zabývala tím, jaký mají různá zákonná omezení kouření vliv na výskyt nemocí s kouřením spojených. Metastudie ukazuje, že omezení fungují, především pokud se omezí kouření v restauracích.

Metastudie (Botteri et al., 2008) ukazuje propojení mezi výskytem rakoviny tlustého střeva a kouřením (na ose x je zobrazeno relativní riziko).

Kohortové studie ukazují, jak začínají a končí kouřit lidé narození v určitém roce. Největšího podílu kuřáků dosáhli muži narození v roce 1920. Opětovnou (relativní) vzestupnou tendenci lze sledovat u lidí narozených v letech 1975 a 1980.

Nástup cigaret, nástup rakoviny

Než v roce 1964 vyšla zpráva hlavního hygienika shrnující tisíce provedených studií o kouření, neexistoval jasný tah proti tabákovým výrobkům. Přestože různé skupiny proti kouření vystupovaly, jejich argumenty měly často spíše morální a společenský rozměr, nikoli rozměr zdravotní. Cigarety se prodávaly stále více, na čemž vydělávaly velké tabákové koncerny. V reklamách si nemusely dělat starosti se zdravotními dopady kouření, naopak se někdy firmy chlubily tím, že jsou jejich cigarety zdraví prospěšné nebo doktory podporované.

V reklamách na cigarety se před rokem 1964 tabákové firmy neváhaly odkázat na...
Reklama na cigarety Camel se chlubila tím, že jeje kouří více doktorů, než...

V reklamách na cigarety se před rokem 1964 tabákové firmy neváhaly odkázat na "zdravotní prospěšnost cigaret". Zde reklama na cigarety Craven z roku 1937 tvrdí, že cigareta je jemná a "bezpečná pro krk". Reklama na cigarety Camel se zase chlubila tím, že je kouří více doktorů, než kterékoli jiné cigarety.

Ne že by před negativními dopady kouření nikdo nevaroval. Už v roce 1929 hlavní hygienik poukázal na možné problémy, ale pouze "pro ženy, které jsou po cigaretách nespavé a nervózní". Doktorům se také dlouhodobě nelíbilo, že cigarety si v reklamách dělaly nárok na něco, co nebylo podložené. 

Ve třicátých letech se pak objevily první náznaky toho, že stoupá výskyt rakoviny plic. Zatímco na začátku století to bylo tak vzácné onemocnění, že se na něj chodili studenti medicíny dívat, o pár desítek let později to byl celkem běžný jev. Koncem třicátých let se objevily první studie, které spojovaly kouření cigaret a zkrácenou délku života.

Půl století boje proti kouření

V padesátých letech už se důkazy o propojení mezi rakovinou plic a kouřením nahromadily tak, že je nebylo možné ignorovat. Šéfové velkých tabákových firem se v prosinci 1953 dohodli (pod vedením reklamní agentury Hill&Knowlton) na společném postupu - založili instituty Tobacco Industry Research Committee a e Council for Tobacco Research. Byly financované z peněz tabákového průmyslu a tomu odpovídalo i směřování jejich studií. Jak ukázaly pozdější soudní spory, výzkum úmyslně mátl spotřebitele a vytvářel představu, že kouření není zdraví škodlivé, případně že filtry a podobné pomůcky z něj dělají neškodnou záležitost. Cigarety nabíraly na vlivu i na síle.

Spotřeba tabákových výrobků ve Spojených státech - evidentní je vzestup cigaret na úkor žvýkacího tabáku a dýmek v období kolem 2. světové války a pak postupný pokles konzumace cigaret od 60. let do současnosti. Graf také ukazuje pokles spotřeby tabáku v době krize ve 30. letech.

Zpráva hlavního hygienika přesně před padesáti lety znamenala výrazný přelom v boji s kouřením. Shrnula a předložila dostatečné důkazy o tom, že kouření způsobuje rakovinu, chronickou bronchitidu, onemocnění srdce a předčasnou smrt. Na zprávě dělal tým Leroye Burneyho více než rok; prošel sedm tisíc vědeckých studií a připravil tak cestu pro boj s cigaretami. 

Hned rok poté americký kongres připravil zákon o varování na krabičkách cigaret. Ten byl dále rozšířen o formulaci, která jasně říkala: "Varování: hlavní hygienik dospěl k závěru, že kouření cigaret je nebezpečné pro vaše zdraví." Spojené státy byly první zemí na světě, která tyto nálepky uzákonila. Varování došlo za posledních padesát let značných obměn a tabákovým firmám se prozatím podařilo zabránit, aby se na krabičky dostala graficky výrazné nálepky s fotografiemi.

Varování na krabičkách s cigaretami, schválené v roce 2011 organizací regulující obchod (FDA), lépe znázorňuje některé důsledky kouření: infarkty, smrtelná onemocnění u pasivních kuřáků, závislost a ohrožené zdraví dětí. Tyto nálepky ovšem soud v roce 2012 zamítl: Přes závažná zdravotní rizika nelze porušit právo na svobodu projevu. Ústavní soud ovšem toto rozhodnutí zvrátil, takže po přepracování se tyto nebo podobné nálepky na krabičkách objevit mohou.

Cigarety jsou dnes škodlivější než dříve

Odborníci chtějí prostřednictvím zprávy hlavního hygienika bojovat proti matoucím prohlášením, která zaznívají z úst tabákových firem. List The New York Times zdůrazňuje ze zprávy základní obvinění: "Nejvíce šokující je zjištění, že dnešní kuřáci mají větší šanci, že se u nich rozvine rakovina plic, a to i přes to, že kouří méně cigaret." Způsobují to nové způsoby extrakce účinných látek, jakož i různé směsi a příměsi (celkově jich je v cigaretě kolem sedmi tisíc). Také "nové filtry" ve skutečnosti umožňují vdechovat více škodlivých látek a karcinogenních nitrosaminů

Srovnávací studie například ukázaly, že úmrtnost na rakovinu plic se u kuřáků zvýšila, zatímco u nekuřáků zůstává stejná.

"Není pochyb, kdo za tyto potíže může," uvádí zpráva. "Jsou to tabákové společnosti, které nadále agresivně nabízejí a propagují smrtelné produkty, které navozují svým uživatelům závislost." Vyčítá také trvající zaměření reklam na mládež, mladé dospělé a "trvale a dlouhodobě mate veřejnost ohledně skutečných rizik spojených s kouřením."

Závěry hlavního hygienika USA v této oblasti jsou jasné (citace):

  1. Důkazy jsou dostatečné pro to, abychom usoudili, že riziko vzniku rakoviny plic jako důsledek kouření cigaret se od šedesátých let zvýšilo.
  2. Tyto změny jsou důsledkem úprav ve složení cigaret, které jsou prováděny od padesátých let.
  3. Zatím není dostatek podkladů na to, aby bylo jasné, které konkrétní změny vedly ke zvýšenému riziku, ale důkazy naznačují, že roli hrály nové filtry umožňující nasávání nitrosaminů specifických pro tabák.

Ukončeme epidemii kouření

Zpráva se také obšírně věnuje různým způsobům, jak proti kouření bojovat. Shrnuje studie, které měřily úspěšnost mediálních kampaní, osvětových akcí i daňových penalizací tabákových výrobků. Mezi efektivní způsoby boje proti závislosti na kouření, ale i proti konkrétním onemocněním, patří třeba zákaz kouření v restauracích (nikoli jen na pracovišti).

Zpráva se zabývala tím, jaký mají různá zákonná omezení kouření vliv na výskyt nemocí s kouřením spojených. Metastudie ukazuje, že omezení fungují, především pokud se omezí kouření v restauracích. Naopak zákaz kouření pouze na pracovišti velké zlepšení nepřinesl.

Zpráva doufá, že příští generace už může žít bez tabáku. "Ukazuje se, že různá opatření skutečně pomáhají snižovat používání tabáku, a s tím i neuvěřitelné ztráty na životech, které má tabák na svědomí," píše v úvodu Kathleen Sebeliusová, ministryně zdravotnictví USA. "Ale abychom byli úspěšní, musíme zapojit i nevládní partnery - a společnost jako takovou. Ukončit tabákovou epidemii je úkol pro nás pro všechny."

Kouření způsobuje přibližně třetinu případů rakoviny. A to nejen v plicích, ale prakticky kdekoli v těle.

V příručce pro pacienty (PDF), která ve zjednodušené a přístupné formě shrnuje závěry téměř tisícistránkové zprávy, apeluje admirál Boris Lushniak, současný hlavní hygienik USA, na pacienty: "Máme historickou možnost ukončit tabákovou epidemii, která zabíjí více našich občanů než jakákoli jiná nemoc. Dobrá zpráva je, že víme, jaké postupy prevence zabírají. Tím, že je budeme pečlivěji aplikovat, se můžeme posunout k našemu cíli: aby příští generace již vyrůstala bez tabáku."

Měl by se stát více zapojit do regulace kouření cigaret?

celkem hlasů: 2231

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 25. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

ano, především rozšířením zákazu kouření
ano, především rozšířením zákazu kouření 1458
ano, především prevencí a vzděláváním
ano, především prevencí a vzděláváním 344
ne, kouření by nemělo být více regulováno
ne, kouření by nemělo být více regulováno 207
ano, především zdaněním cigaret
ano, především zdaněním cigaret 110
ne, kouření by mělo být podporováno
ne, kouření by mělo být podporováno 100
ne, měl by to nechat na jiných organizacích
ne, měl by to nechat na jiných organizacích 12
Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 7 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 9 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...