Způsob, jak zabránit šíření warezu, MP3 či videí nalezen?

Soudit se s tvůrci programů jako Napster či Morpheus, tedy aplikacemi umožňujícími nelegální šíření hudby či videa po internetu? Lepší je cesta pomluv a lží, kdy je daný program "obviněn" třeba z díry v bezpečnosti. To si pak uživatel rozmyslí, zda stahovat či si jít koupit CD do obchodu... A nebo je vše jinak?

Jak se zdá, společnosti zbrojící proti výměnným sítím nalezly nový způsob, jak zabránit nelegálnímu šíření hudby, videí či programů. O přeorientování se na jiný než soudní útok svědčí případ z minulého týdne, kdy se až do britské BBC dostala informace, že nejrozšířenější program pro sdílení souborů, Morpheus, obsahuje bezpečnostní díru umožňující průnik do uživatelova počítače. Již od počátku se však zdálo, že informace trochu "mlží", údajní bezpečnostní experti nebyli schopni sdělit, čeho konkrétně se díra týká a jak ji případně zabezpečit. Několik dní na to promluvila i StreamCast Networks, která za programem Morpheus stojí; a jak se dalo čekat, veškeré spekulace vyvrátila a jen potvrdila domněnku, že diskreditace ve formě pomluvy může být mnohem účinnější, než dlouho se vlekoucí soud.

V praxi oznamování chyb většinou funguje tak, že nejprve je objevitelem kontaktován autor, a v případě, že ten do určité doby systém nezáplatuje či neučiní jiná opatření, je informace o nebezpečnosti programu zveřejněna. Tak tomu bylo u chyby v messengeru AIM či u bezpečnostní Kolik dělá jeden petabajt?díry v operačním systému Windows XP. Většinou je také znám dotyčný, který na chybu upozornil. Už kvůli pomyslné prestiži by přece nezůstával v anonymitě. Jinak tomu ovšem bylo v případě P2P programu Morheus, kde "nejmenovaní nálezci" pouze upozornili na jistou chybu, a to rovnou média. Informaci vzápětí bez hlubšího ověření uveřejnila BBC a Morpheus tak zřejmě pocítil odliv uživatelů. Kdo za rozvířením informace o možné bezpečnostní díře stál, není známé. Lze se však domnívat, že možné obavy uživatelů P2P systémů o bezpečnost a svá data by mohly od používání programu Morpheus i dalších odradit, a to je asi největší záměr takovýchto poplašných zpráv.

Zhruba před dvěma měsíci se veřejně dušovala společnost Media Defender - bojovník proti internetové kriminalitě, že stahování MP3 ze sítě Gnutella jejím uživatelům co nejvíce znechutí. Záměr byl podobný jako ten předchozí - pohrozit a následně i zrealizovat svá slova. Jejich síla tkvěla v možném zaplavení sítě vlastními soubory, které nebohý uživatel bude natěšeně "sosat", aby poté zjistil že místo kýženého alba či filmu stáhl zcela zbytečná data. Zatím zůstalo pouze u slov. Pokud by ta však byla zrealizována, zřejmě by došlo k nemalému odlivu uživatelů jmenované sítě.

Zatím však většímu odlivu uživatelů P2P sítí mnoho nenasvědčuje a zřejmé je pouze jedno. I přes možné hrozby či anonymní upozorňování na díry v programu, se výměnným sítím nebývale daří. Napster je mrtev, na jeho místo však usedl Morpheus či Direct Connect, a protože tyto jsou pouhými programy, prostředníky a nikde není centrální uzel, který by bylo možné vypnout, zřejmě ještě dlouho budou sloužit svému účelu. Takový Direct Connect, jejž jsme recenzovali v samostatném článku, sice nevyužívá tolik uživatelů jako programu Morpheus, avšak co do množství sdílených dat si vede program nejlépe ze všech; Již ne terabajty, ale více než 1 petabajt, si uživatelé sdílejí pro sebe, navzájem. A pokud vám slovo "petabajt" řekne pramálo, tak vězte, že co do filmů v DivX kvalitě je to 1,5 miliónu, měřeno na CD je sdílený počet 1,65 miliónu alb. Ještě v říjnu, kdy jsme o Direct Connectu psali, bylo sdíleno 400 TB (1000 TB = 1 PB). Během několika měsíců tedy nárůst 1,5 násobný...