Chytré ledničky s OS Tizen mohou být napadeny útočníky | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Televize, chytré hodinky a mobily Samsung s OS Tizen jsou nebezpečné

  • 13
Svatý Martin (Od zpravodaje Technet.cz) - Přes Ebay si koupil dva telefony Samsung s operačním systémem Tizen a odhalil v něm desítky chyb. Zatímco mobily s Tizenem se prodávají především v Asii, miliony zařízení v podobě chytrých televizí, hodinek, ale brzy i ledniček, kávovarů a dalších IoT se už prodalo po celém světě.

„Je to asi nejhorší kus kódu, jaký jsem dosud viděl,“ popsal lakonicky problémy operačního systému Tizen bezpečnostní analytik Amihai Neiderman z firmy Equus Software pro server Motherboard. Na bezpečnostním summitu Security Analyst Summit společnosti Kaspersky prezentoval svá zjištění novinářům a odborníků z antivirových a bezpečnostních firem.

Nejzávažnější nedostatky v zabezpečení obchodu TizenStore. Zelené zaškrtnutí znamená zelenou pro hackery.

Systém Tizen, který je postaven na Linuxu, jeho výrobce Samsung dává do chytrých televizí, hodinek Gear, mobilních telefonů řady Z (v Česku se neprodávají), ale třeba i některých lednic. Podle Neidermana obsahuje celou řadu bezpečnostních chyb. Celkem jich během zkoumání napočítal 40. Z pohledu hackerů jsou všechny doslova svatým grálem. Neiderman si také hned na účet Samsungu zavtipkoval, když parodoval prohlášení zástupců firmy z letošního veletrhu CES v Las Vegas, kdy zvali vývojáře „do nového světa možností a velkého byznysu,“ který Tizen přináší. „Ano Tizen přináší obrovské možnosti. Pojďte si to vyzkoušet,“ vyzval ironicky Neiderman hackery z celého světa. Jen televizorů s Tizenem se celosvětově prodalo už kolem 30 milionů. Mobilních telefonů se i přes zatím omezeý trh prodalo přes 10 milionů.

Struktura operačního systému Tizen založená na Linuxu.

Některé chyby v Tizenu přitom umožní vzdálené spuštění závadného kódu, jiná zase dokáží simulovat (podvrhnout) TizenStore s aplikacemi, protože výrobce použil už dávno zastaralé a nezabezpečené funkce. Útočník pak může velmi jednoduše provést update systému zařízení a nahrát do něj přitom závadný program. Aplikace stažené z oficiálního obchodu TizenStore totiž mají ta nejvyšší možná práva v systému. Bezpečnostní analytik poukazuje na to, že takový systém byl psán bez ohledu na zabezpečení.

Firma na upozornění několik měsíců nereagovala, teprve na dotaz serveru Motherboard přinesla prohlášení, že s Niedermanem spolupracuje na odstranění chyb.

Jediný útok, který Neidermanovi při testování Tizenu neprošel, byla SQL-injection (napadení databázové vrstvy programu vsunutím kódu přes neošetřený vstup). Všechny ostatní útoky pomocí uvedených chyb, se mu zdařily.

Neiderman vyjádřil na konferenci SAS 2017 přesvědčení, že v této podobě se Tizen skutečně masově rozšířit nemůže, protože rizika jsou obrovská. Zároveń potvrdil, že Samsung už na opravách pracuje. Než se na trhu objeví Samsung Galaxy S9, o které si Neiderman zaspekuloval, že bude běžet na Tizenu, musí se celý operační systém kompletně změnit. Alespoň z pohledu zabezpečení.

,