Ruská sonda Fobos-Grunt se ke svému plánovanému cíli u Marsu asi nikdy nedostane

Ruská sonda Fobos-Grunt se ke svému plánovanému cíli u Marsu asi nikdy nedostane | foto: NPO Lavočkin

Ztracená ruská sonda možná poletuje po vesmíru a nechala nám jen smetí

  • 21
Přestože většina zainteresovaných už sondu Fobos-Grunt odepsala, v ruském kosmickém středisku se ji stále pokoušejí kontaktovat. Možná ale honí jen její část.

Ruská meziplanetární sonda Fobos-Grunt, která po startu nenabrala naplánovaný kurz k Marsu, mohla odletět neznámým směrem do hlubin vesmíru. Padly by tak všechny teorie o brzkém pádu sondy na Zem.

Dříve experti odhadovali, že pokud se nepodaří sondu přeprogramovat nebo jinak aktivovat, bude postupně klesat na oběžné dráze, až spadne na Zemi buď koncem listopadu, či až po Novém roce.

"Objekt, který se pohybuje po oběžné dráze okolo Země, nelze přesně identifikovat. Může to být jak meziplanetární sonda, tak její pohonná jednotka s palivovou nádrží, které měla Fobos-Grunt odhodit po nabrání kurzu letu k Marsu," uvedl agentuře Interfax zdroj, který si nepřál být jmenován. Experti podle něj nemají přesné informace o poloze sondy, protože od startu se s ní pozemním stanicím nepodařilo spojit. "Je možné, že odletěla do hlubin sluneční soustavy, anebo obíhá po mnohem vyšší dráze, než je ta, na které ji hledají," dodal.

Fobos-Grunt odstartovala v noci na 9. listopadu z kosmodromu Bajkonur. Po 668 vteřinách letu se zdárně oddělila od nosné rakety, ale poté nezamířila k zamýšlenému cíli, měsíci Marsu Phobos, odkud měla dopravit na Zemi vzorky povrchu. Motory sondy se nezažehly, což podle expertů mohlo zavinit buď selhání techniky, či chyba v počítačovém programu.

Start byl úspěšný, ale povely k přechodu na meziplanetární dráhu letu zůstaly bez odezvy. O spojení se stanicí se přitom kromě ruského řídícího střediska pokoušeli i experti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Evropské vesmírné agentury (ESA).

,